Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види лізингових платежів

Важливим елементом лізингової операції є встановлення графіка виплат — лізингових платежів, що містять у собі наступні елементи:

• амортизацію фінансуємого активу;

• витрати лізингодавця, а саме;

- витрати, зв'язані з залученням капіталу, тобто процентні платежі по кредиту;

- операційні витрати лізингодавця, зв'язані з висновком і керуванням лізинговим контрактом;

• прибуток лізингодавця.

Лізингові платежі звичайно здійснюються авансом, тобто платіж за наступний період виробляється в самому його початку і без відстрочок.

Види лізингу

Класифікації лізингових угод. У залежності від кількості учасників (суб'єктів) угоди розрізняють:

• двосторонні лізингові угоди (чи так називаний прямої лізинг), при яких постачальник майна і лізингодавець виступають в одному обличчі;

• багатобічні лізингові угоди (чи так називаний непрямий лізинг}, при яких майно в лізинг здає не постачальник, а фінансовий посередник, у якості якого виступає лізингова компанія. Класичним варіантом цього виду угоди є тристороння, у якій беруть участь постачальник, лізингодавець і лізингоотримувач.

По типу майна розрізняють:

• лізинг рухомого майна (робітники машини й устаткування для різних галузей промисловості, засобу обчислювальної й оргтехніки, транспортні засоби і т.п.);

• лізинг нерухомого майна (виробничі будинки і спорудження);

У залежності від сектора ринку, де виробляються лізингові операції, виділяють:

• внутрішній лізинг, при якому всі учасники угоди представляють одну країну;

• зовнішній (міжнародний) лізинг, при якому лізингодавець і лізингоотримувач знаходяться в різних країнах. Продавець майна може знаходитися в одній з цих чи країн в іншій державі.

У свою чергу, міжнародний лізинг може бути експортним і імпортної. У міжнародній угоді лізингоотримувач бере участь в імпортному лізингу, а лізингодавець — в експортному. Для України в даний час характерний імпортний лізинг.

У залежності від форми лізингових платежів розрізняють:

• лізинг із грошовим платежем, при якому виплати виробляються в грошовій формі;

• лізинг із компенсаційним платежем (чи так називаний компенсаційний лізинг), при якому лізингоотримувач розраховується з лізингодавцем товарами, як правило, зробленими на орендованому майні, чи шляхом надання зустрічних послуг;

• лізинг зі змішаним платежем, при якому частина платежу надходить у грошовій формі, а інша у виді товарів і послуг.

По обсязі обслуговування переданого майна лізинг підрозділяється на:

• чистий лізинг (net leasing) — відносини, при яких все обслуговування майна бере на себе лізингоотримувач. Тому в даному випадку витрати по обслуговуванню устаткування не включаються в лізингові платежі. Дана модель характерна для фінансового лізингу і є класичної;

• лізинг із додатковим обслуговуванням (wet leasing) припускає обов'язкове технічне обслуговування устаткування, його ремонт, страхування й інші операції, що лежать на лізингодавцеві. Крім цих послуг за бажанням лізингоотримувача лізингодавець може взяти на себе обов'язку по підготовці кваліфікованого персоналу, маркетингу і рекламі готової продукції, постачанню сировини і т.п. Слід зазначити, що для оперативного лізингу характерний в основному лізинг із додатковим обслуговуванням.

У зв'язку з тим, що в Україні поки ще не склався розвитий ринок лізингових послуг і практично немає лізингових компаній, що могли б забезпечити якісне технічне обслуговування об'єктів лізингу, найбільш розповсюдженим видом лізингу є чистий. Однак якщо звернутися до досвіду Франції, де лізингові операції існують з початку 60-х рр., те французькі лізингові компанії пропонують своїм клієнтам найрізноманітніший спектр лізингових послуг, починаючи з лізингу приватних автотранспортних засобів з додатковим обслуговуванням і закінчуючи лізингом великих об'єктів нерухомості.

По терміну використання майна і зв'язаними з ним умовами амортизації розрізняють:

• лізинг із повною окупністю і, відповідно, з повною амортизацією майна, коли термін договору дорівнює нормативному терміну служби майна і відбувається повна виплата лізингодавцю вартості лізингового майна;

• лізинг із неповною окупністю і, відповідно, з неповною амортизацією майна, при якому термін договору менше нормативного терміну служби майна і протягом його дії окупається тільки частина вартості лізингового майна.

Термін договору і ступінь окупності (амортизації) лізингового майна є одним з основних критеріїв розмежування лізингу на фінансовий і оперативний.

Оперативний і фінансовий лізинг. Оперативний(операційний) лізинг (operating lease) являє собою здачу в лізинг майна на термін, що менше нормативного терміну служби майна.

У зв'язку з цим лізингові платежі по одному договорі не покривають повної вартості майна. Лізингодавець змушений його здавати в тимчасове користування кілька разів, і для нього зростає ризик по відшкодуванню залишкової вартості об'єкта лізингу при відсутності попиту на нього.

Фінансовийлізинг (finance lease) являє собою операцію по спеціальному придбанню майна у власність і наступній здачі його в тимчасове користування і володіння на термін, що наближається до терміну його експлуатації й амортизації всієї чи більшої частини вартості майна. Протягом терміну договору лізингодавець за рахунок лізингових платежів повертає собі усю вартість майна і дістає прибуток від лізингової угоди.

Особливі види лізингу. Крім перерахованих видів лізингу виділяють наступні його різновиди:

1. Поворотний лізинг (sale and leaseback). Будучи різновидом прямого лізингу, цей вид лізингу знайшов більш широке застосування. Ідея його полягає в наступному: підприємство (майбутній лізингоотримувач) має устаткування, але йому не вистачає засобів для виробничої діяльності. Тодівін знаходить лізингову компанію і продає їй своє майно, а остання, у свою чергу, здає його в лізинг цьому ж підприємству. Тим самим у підприємства з'являються додаткові грошові ресурси, що воно може направити, наприклад, на поповнення оборотних коштів. Причому договір складається так, що після закінчення терміну його дії підприємство має право викупу устаткування і тим самим відновлює на нього права власності.

Слід зазначити, що за даною схемою в лізинг можна здавати і цілі підприємства, а постачальник і лізингоотримувач є тією самою юридичною особою.

2. Роздільний лізинг (leveraged leasing), чи лізинг із додатковим залученням засобів, чи лізинг, частково фінансуємий лізингодавцем. Це найбільш складний різновид лізингу, тому що вона зв'язана з багатоканальним фінансуванням і використовується, як правило, для реалізації дорогих проектів, що представляють великий ризик для лізингодавця.

Основний ризик по угоді несуть кредитори — банки страхові компанії, інвестиційні чи фонди інші фінансові установи, а забезпеченням повернення позички служать тільки лізингові платежі і майно, що здається в лізинг.

Роздільний лізинг також має місце, якщо дорогий актив фінансується не однією, а декількома лізинговими компаніями, що виступають у ролі колективних власників майна. Лізингові платежі можуть здійснюватися двома шляхами:

1) «ведуча» компанія-лізингодавець одержує від клієнта всю суму лізингового платежу, а потім перелічує відповідні частки своїм партнерам;

2) лізингоотримувач здійснює платіж кожному лізингодавцю у відповідних контракту частках.


Читайте також:

  1. Алгоритм планування податкових платежів. Вибір оптимального варіанту оподаткування та сплати податків.
  2. Бюджет податкових платежів
  3. Бюджетні установи як платники податків і платежів до бюджету.
  4. Види податків та інших обов’язкових платежів
  5. Виплати лізингових платежів на початку періоду
  6. До ліцензійних платежів належать паушальний платіж, роялті та комбінований платіж.
  7. Економічні стимули та інші заходи щодо збільшення збору платежів
  8. Економічні та фінансові санкції у системі грошових розрахунків та платежів.
  9. За принципом визначення ставки платежів до СДС вона може ґрунтуватися на
  10. Значення та етапи обліку податкових платежів
  11. Класифікація лізингових угод




Переглядів: 1889

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Етапи лізингового процесу | Переваги і недоліки лізингу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.