МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Вплив постійних домішок на властивості сталі
Постійними домішками сталей є марганець, кремній, фосфор, сірка, а також гази —водень, азот і кисень. Домішки переходять у метал із шихтових матеріалів і пічних газів.
Марганець, як відомо, використовують в металургії з метою дезоксидації та десульфурації рідкого металу. При цьому частина марганцю потрапляє в шлак, який згодом зливають, а інша—залишається в металі у складі фериту й цементиту. Розчинений у фериті марганець змінює кристалічну ґратку, внаслідок чого помітно підвищується міцність сталі, хоч пластичність змінюється мало.
Кремній застосовують для дезоксидації. Він утворює з феритом твердий розчин, спотворена ґратка якого збільшує міцність і знижує пластичність сталі.
Фосфор розчиняється у фериті і хоч підвищує міцність, проте зменшує пластичність та ударну в'язкість сталі. Спад ударної в'язкості стає причиною холодноламкості, тобто схильності сталі до крихкого руйнування при низьких температурах. Холодноламкість помітно посилюється з ростом кількості вуглецю, а також із виникненням поблизу границь зерен ділянок, збагачених фосфором внаслідок ліквації. Отже, фосфор є шкідливою домішкою, хоч І підвищує оброблюваність сталі різанням. Цей вплив враховують, коли створюють легкооброблювані стопи, призначені для виготовлення невідповідаль-них виробів (автоматні сталі).
Сірка не розчиняється в залізі, входить до складу хімічної сполуки FеS, яка разом зі залізом утворює евтектику Fе — FеS з температурою топлення 988 °С. Згадана евтектика кристалізується насамкінець й розташовується по границях зерен. Низька температура топлення евтектики спричинює червоноламкість — схильність сталі до крихкого руйнування під час гарячої обробки тиском. Тому сталь з підвищеною концентрацією сірки не рекомендують для гарячої обробки тиском. Сірка, як і фосфор, є шкідливою домішкою.
Негативний вплив сірки істотно пом'якшує марганець, оскільки він утворює хімічну сполуку МпS з температурою топлення 1620 °С. В межах температур гарячої обробки тиском (800... 1200 °С) МпS пластичний і не сприяє крихкому руйнуванню. Водночас слід пам'ятати, що сульфіди марганцю при нормальній температурі можуть стати центрами зародження тріщин під повторнозмінними навантаженнями.
Кисень, азот і водень у сталях можуть перебувати: у складі неметалевих включень — оксидів та нітридів; у твердому розчині а-заліза; у газоподібному стані в мікропорожнинах.
Неметалеві включення Як мікроконцентратори напружень. вони знижують ударну в'язкість і втомну міцність.
Розчинність кисню, азоту й водню в а-залізі незначна й істотно зменшується зі зниженням температури. Це призводить до виділення в пограничних зонах оксидів чи нітридів. Що стосується водню, то він не утворює зі залізом хімічних сполук і може протягом тривалого часу поступово виділятись зі сталі. Як наслідок — окремі властивості сталі покращуються. Якщо водню багато, то він утворює в мікропорожнинах високий тиск, що призводить до виникнення внутрішніх тріщин — флокенів. Флокени трапляються в усіх сталях, однак їх найбільше в сталях, що містять хром. Що більша міцність сталі, то флокени небезпечніші. Шкідливий вплив газів можна зменшити, дегазуючи рідкий метал перед розливанням
Читайте також:
|
||||||||
|