Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Власні і загальні іменники як лексико-граматичні розряди за специфікою виявлення категорії числа

Отримати диплом / диплома.

Чекати автобус / автобуса

Купити цукор / цукру

Принести чай / чаю

 

Оскільки форми знахідного, омонімічні родовому, набувають значення кількісної або предметної конкретності, а форми, омонімічні називному, значення конкретності не мають, такі факти дозволяють стверджувати, що в українській мові виявляються ознаки морфологічної категорії означеності/неозначеності.

 

Іменники чол. і сер. роду на позначення істот, які називають осіб, виявляють омонімію знахідного лише родовому, а іменники, що називають тварин, можуть мати форми знахідного відмінка, омонімічні як формам родового, так і формам називного. Така омонімія відмінкових форм іменників дозволяє говорити про протиставлення в межах розряду іменників на позначення істот двох підрозрядів: іменників на позначення осіб та іменників на позначення неосіб. Оскільки в іменників, що називають неживе, форми знахідного, омонімічні родовому, набувають значення кількісної або предметної конкретності, а форми, омонімічні називному, значення конкретності не мають, такі факти дозволяють стверджувати, що в українській мові виявляються ознаки морфологічної категорії означеності/неозначеності.  

 


2.1. Поділ іменників на власні і загальні

Іменники, що є власними назвами, протиставляються іменникам, що є загальними назвами, за характером числової словозміни. Власні назви характеризуються послідовною відсутністю числової словозміни, вони можуть мати або лише форми однини, або лише форми множини. Загальні назви характеризуються непослідовністю числової словозміни, оскільки серед них є такі, що змінюються за числами, і такі, в яких числова словозміна відсутня.

 

Лексико-граматичний розряд іменників Особливості числової словозміни як власне граматичного явища Приклади Мотивація особливостей числової словозміни
Власні назви Послідовна відсутність граматичної числової словозміни Аристотель, Швеція, Прага, Інгул, Оріон, Коліївщина, Арсенал, "Кобзар"   Індивідуальність номінації не співвідноситься з поняттям кількісної оцінки (рахунку, обчислення) об’єкта номінації.
Загальні назви Непослідовна наявність граматичної числової словозміни бібліотека, день, загін, ріка, країна, подія, бавовна, інформація, повітря     Універсальність номінації. Об’єктом номінації може стати · будь-яке явище, що сприймається як однорідне до других, · або ряд однорідних явищ

 

 

Такі морфологічні відмінності мотивуються характером номінації, здійснюваної за допомогою власних і загальних назв. Одну й ту річ можна назвати, як загальним іменником (місто, ріка, подруга), так і власним іменником (Прага, Інгул, Оксана). Загальними іменниками можна назвати й інші однорідні речі, а власним іменником лише одну річ. Отже, власні іменники є індивідуальними назвами, а загальні іменники – назвами, універсальними для будь-якого явища, що сприймається як однорідне до других, або для ряду однорідних явищ. (Некоректно вважати, що власні іменники називають єдиний у своєму роді предмет.)

Іменники - власні назви – це лексико-граматичний розряд іменників, що характеризуються послідовною відсутністю числової словозміни і є індивідуальними назвами.

Іменники - загальні назви – це лексико-граматичний розряд іменників, що характеризуються непослідовною наявністю власне граматичної числової словозміни і є універсальними назвами для будь якої речі з ряду однорідних / однорідного ряду речей .

 

2.2. Мотивація відсутності словозміни у власних назвах

Уживання власних іменників у формі однини мотивується тим, що як індивідуальні назви вони завжди можуть називати лише один предмет, виділяючи його з ряду однорідних.

Уживання власних іменників у формі множини мотивується тим, що семантична структура лексичного значення власного іменника містить (або етимологічно містила) сему множинності: Карпати, Альпи, Черкаси, Ліски, Кринички, Стожари.

Відсутність числової словозміни пояснюється тим, що індивідуальність номінації не може співвідноситися з поняттям рахунку, обчислення.

Лексико-семантичні групи власних назв.

 

2.3.Транспозиція іменників-власних назв

(Є слайд із таблицею.)

 

Власні в значенні загальних (можуть набувати словозміни)

Ампер1 – видатний фізик-електротехнік

ампер2 – одиниця виміру сили електричного струму

 

Мерседес1 – жіноче ім’я

мерседес2 – машина, авто відповідної марки

 

Земля – третя по порядку від Сонця планета

земля верхній шар земної кори, ґрунт, край, країна, держава

Сонце– центральне світило Сонячної системи

сонце– світло і тепло, випромінювані цим світилом

центральна зірка інших планетних систем

 

Загальні в значенні власних (втрачають числову словозміну)

кобзар1 той, хто грає на кобзі

"Кобзар"2 збірка поетичних творів Т.Шевченка

океан1 водоймище

" Океан"2назва заводу

день1 доба, світла частина доби

"День"2 назва газети

2.4. Підрозряди іменників-загальних назв

Іменники-загальні назви неоднорідні за характером числової словозміни.

Вони поділяються за своїми граматичними ознаками на конкретні, абстрактні, речовинні і збірні

 

Розряди Ознаки конкретні абстрактні речовинні збірні
народ тиждень хвиля свято пір’їна джинси граблі повідомлення швидкість молодість мотивація змагання сутінки іменини молоко вершки вугілля полотно акварель ліки сіно одяг адміністрація селянство кіннота шахи гроші джунглі
Наявність/відсут-ність числової словозміни Наявна послідовна числова словозміна* Наявність/відсутність числової словозміни непослідовні. Послідовна відсутність числової словозміни
Наявність/відсут-ність сполучуваності з кількісними числівниками Послідовно сполучаються з кількісними числівниками Не сполучаються з кількісними числівниками
Наявність/відсут-ність сполучуваності з дробовими числівниками Нерегулярно сполучаються з дробовими числівниками Не сполуча-ються з дробовими числівниками Сполучаються з дробовими числівниками Не сполуча- ються з дробовими числівниками
Особливості названих явищ Називають матеріальні і нематеріальні явища, а також їх сукупності, що піддаються обчисленню Називають нематеріальні явища Називають однорідні за своїм складом речовини, з яких неможна виокремити одну самостійну річ Називають сукупність однорідних речей як певну єдність

 

 


Читайте також:

  1. Gigabit Ethernet на витій парі категорії 5
  2. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  3. Абсолютна величина числа позначається символом .
  4. Акціонерна власність в економічній системі
  5. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  6. Амністія являє собою повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину.
  7. Анархізм заперечує державу і владу взагалі, велику приватну власність при допущенні дрібної, проголошує крайній індивідуалізм, нічим не обмежену свободу.
  8. Арифметичні операції над цілими числами
  9. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян
  10. Безпека» і «небезпека» як ключові категорії в безпеці життєдіяльності
  11. Білковий обмін: загальні відомості
  12. Вальниці ковзання. Загальні відомості




Переглядів: 1993

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Та іменників, що називають тварин | Підрозряди іменників подвійного роду

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.025 сек.