Якщо знехтувати взаємною розчинністю фаз G і L, то кожна з фаз буде являти двокомпонентний розчин. Тоді, відкладаючи рівноважні склади по осям координат х-у, згідно (11.1.5), отримуємо рівноважну лінію у вигляді прямої.
Але на практиці залежність (11.1.5) досить рідко відповідає рівновазі навіть в першому наближенні, так як коефіцієнт розподілення ψв дійсності не є величиною постійною : він залежить не лише від природи взаємодіючих речовин, температури і тиску, але і від концентрацій. Тому лінія рівноваги в системі координат х-у має форму кривої Yp =f(x). Величина ψ визначається для кожного окремого випадку дослідним шляхом.
При частковій взаємній розчинності фаз G і L кожна з фаз при екстракції буде являти собою трикомпонентний розчин, склад котрого неможливо відкласти на діаграмі з координатами х-у . Склади таких трикомпонентних фаз зручно зображувати в трикутній системі координат на так званій трикутній діаграмі (рис. 11.3.1).
Рис. 11.3.1. Трикутна діаграма.
Вершини рівностороннього трикутника L, G і М позначають чисті компоненти: розчинник вихідного розчину L, екстрагент G і речовина М, що розподіляється. Кожна точка на сторонах LM, MG і GL відповідає складу двокомпонентних розчинів.
Кожна точка на поверхні всередині діаграми відповідає складу трикомпонентного розчину (або потрійної суміші). Для визначення вмісту кожного компоненту в розчині на сторонах діаграми нанесені шкали, причому довжина кожної сторони прийнята за 100% (масових, об'ємних або мольних) або за одиницю. Склад розчину або суміші визичається довжиною відрізків, проведених паралельно кожній зі сторін трикутника до перетину з двома іншими.
Точка N характеризує потрійну суміш, як складається з 20% розчинника L, 50% розчинника G і 30% речовини М, що розподіляється. Довжини перпендикулярів, опущених з точки N на сторони рівностороннього трикутника, пропорційні вмісту відповідних компонентів в суміші.