Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук: загальна характеристика

 

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук є кваліфікаційною науковою працею, підготовленою особисто для прилюдного захисту і здобуття наукового ступеня док­тора наук.

Докторська дисертація має містити не захищені рані­ше наукові положення та отримані автором нові науково обґрунтовані результати у певній галузі науки, які у сукуп­ності розв'язують важливу наукову або науково-прикладну проблему (п. 12 Порядку).

її характеризують такі основні класифікаційні ознаки:

• розв'язання значної наукової або науково-прикладної проблеми, яка має важливе народногосподарське та соціально-культурне значення;

• розробка теоретичних положень, сукупність яких мож­на кваліфікувати як нове вагоме досягнення в розвитку пер­спективного напряму у відповідній галузі наук;

• усі наукові результати дисертації є новими, не захище­ними раніше;

• дуже висока цінність результатів дисертації;

• тема входить до державної чи галузевої програми до­сліджень;

• результати дисертаційного дослідження можуть бути використані на міжнародному, міжгалузевому чи галузевому рівнях;

• результати та висновки докторської дисертації мають бути такими, що зможуть стати в майбутньому темами окре­мих кандидатських дисертацій.

Крім того, в докторській дисертації мають бути чітко, ло­гічно, обґрунтовано розкриті такі головні кваліфікаційні ознаки дослідження, як мета, завдання, наукова новизна, ме­тодологія, достовірність результатів, практична та економіч­на значущість, висновки. Ці ознаки характеризують не тільки науковий рівень проведеного дослідження, а й ступінь нау­кової зрілості здобувача.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук може бути підготовлена як у формі рукопису, так і у формі індивідуальної наукової монографії.

Найпоширенішим є рукопис докторської дисертації. У цьому разі дисертація на здобуття наукового ступеня док­тора наук є кваліфікаційною працею обсягом основного тек­сту 1113 авторських аркушів (для суспільних і гуманітар­них наук1517 авторських аркушів), оформлених відпо­відно до державного стандарту.

Докторська дисертація може бути подана до захисту за однією або двома спеціальностями однієї галузі науки, але за кожною спеціальністю вона повинна відповідати вимогам ВАК.

Захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук у вигляді опублікованої монографії передбачається як виняток за таких умов.

1. Монографія опублікована без співавторів.

2. Монографія містить результати наукових досліджень автора, опубліковані раніше у фахових наукових виданнях України та інших країн (не менше 20 публікацій у галузі гуманітарних та суспільних наук, не менше 15 публікацій у галузі технічних і природничих наук).

3. Обсяг основного змісту монографії становить не менше 15 обліково-видавничих аркушів у галузі гуманітарних та суспільних наук і не менше 10 обліково-видавничих аркушів у галузі природничих та технічних наук.

4. Наявність рецензій не менш як двох докторів наук, фа­хівців за спеціальністю дисертації, про що має бути зазначе­но у вихідних даних монографії.

5. Наявність рекомендації вченої ради наукової устано­ви, організації або вищого навчального закладу про опублі­кування монографії, про що має бути зазначено в її вихідних даних.

6. Тираж не менше ніж 300 примірників.

7. Наявність міжнародного реєстраційного номера ISBN.

8. Повне дотримання вимог щодо редакційного оформлен­ня монографії згідно з державними стандартами України.

9. Наявність монографії у фондах бібліотек України, пе­релік яких затверджено ВАК України, на час подання дисер­тації до захисту.

Слід враховувати, що з 1997 р. в Україні припинено за­хист дисертацій у вигляді наукової доповіді.

Докторську дисертацію виконує здобувач, який є кандида­том наук, має значний науковий доробок і здатний до плідної дослідницької діяльності в майбутньому. Основним показ­ником рівня здобувача є кількість та якість попередніх його публікацій як аналізу і синтезу етапів дослідження. Вважається, що між захистом кандидатської І докторської дисертацій має бути проміжок не менше 5 років. Це дає змогу здобувачеві опублікувати статті в наукових фахових виданнях Украї­ни, підготувати та опублікувати на їх основі наукову моно­графію, оприлюднити результати свого дослідження.

Слід запобігати як передчасному захисту, так і його за­тримці, враховувати те, що у докторській дисертації не до­зволяється захищати положення та наукові результа­ти, захищені здобувачем у кандидатській дисертації. Вони можуть використовуватися лише в оглядовій частині докторської дисертації. Коли здобувачем не витримується п'ятирічний термін, ВАК України обов'язково надсилає док­торську дисертацію та атестаційну справу здобувача на до­датковий висновок (колективну рецензію).

Відповідно до Порядку дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук є кваліфікаційною науковою працею, яка має містити опис проведених автором досліджень, що відповідають одній із таких вимог:

а) отримання нових, науково обґрунтованих результатів у певній галузі науки, які в сукупності розв'язують важливу наукову проблему;

б) здійснення нових науково обґрунтованих розробок у певній галузі науки, які забезпечують розв'язання значної прикладної проблеми.

 

1.3. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук: загальна характеристика

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандида­та наук — це кваліфікаційна наукова праця, підготовлена особисто для прилюдного захисту і здобуття наукового сту­пеня кандидата наук.

Кандидатська дисертація має містити результати про­ведених автором досліджень та отримані автором нові на­уково обґрунтовані результати, які у сукупності розв'язу­ють конкретне наукове завдання, що має істотне значення для певної галузі науки (п. 13 Порядку).

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук є кваліфікаційною працею обсягом основного тексту 4,5—7 авторських аркушів (для суспільних і гуманітарних наук6,59 авторських аркушів), оформлених відповід­но до державного стандарту.

Кандидатська дисертація може бути подана до захисту лише за однією спеціальністю. 156

Серед основних вимог, що висуваються ВАК до кандидат­ських дисертацій, слід назвати такі.

1. Актуальність тематики та доцільність роботи для розвитку відповідної галузі науки чи виробництва, особливо на користь Україні; зв'язок вибраного напряму досліджень з планами організації, де виконана робота, а також з галузеви­ми та (або) державними планами та програмами.

2. Відповідність теми дисертації спеціальності, за якою вона захищається, паспорту спеціалізованої вченої ради.

3. Дисертація повинна містити рішення нової наукової проблеми чи завдання, не досліджуваних раніше або дослі­джуваних в інші часи, за інших умов. У цьому разі через критичний аналіз та порівняння з відомими розв'язаннями проблеми (наукового завдання) обґрунтовується різниця у виборі напрямів дослідження.

4. Чітке формування мети і завдань дослідження. Вис­новки і рекомендації дисертації мають бути об'єднані провід­ною ідеєю і пов'язані з метою доказами. Стрижень дисер­тації — наукова концепція як синтез провідної ідеї з її обґрунтуванням і науковим результатом. Концептуальність дослідження — найвищий критерій його оцінювання.

5. Науковий результат має відповідати таким основ­ним критеріям оцінки дисертацій: наукова новизна одер­жаних результатів, вірогідність (достовірність) дослідження, практична значущість одержаних результатів.

6. Необхідно обґрунтувати самостійність дослідження, особистий внесок здобувача в одержання нових науково об­ґрунтованих результатів.

7. Наявність відомостей про апробацію результатів дисер­тації, кількість та обсяг публікацій основного змісту дисертації.

Основні наукові результати дисертації обов'язково повинні бути опубліковані автором у формі наукових монографій, посібників (для дисертацій з педагогічних наук) чи статей у наукових фахових виданнях України або інших країн, пе­релік яких затверджує ВАК.

Такі публікації можуть бути виконані як самостійно, так і в співавторстві, їх повний список наводиться в авторефе­раті дисертації.

Кожна дисертація супроводжується окремим авторефе­ратом, який відображає основні наукові результати дисертацій­ного дослідження. Вимоги до оформлення автореферату ви­значає ВАК.

Докторські і кандидатські дисертації після захисту в спеці­алізованій ученій раді обов'язково надсилаються для реєстрації в УкрІНТЕІ. Захищені дисертації зберігаються в го­ловній бібліотеці України — Національній бібліотеці України ім. В.І. Вернадського. Другий примірник дисертацій збері­гається в бібліотеці наукової установи, де відбувся захист.

 

2. Вимоги до змісту і структури дисертації


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  5. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  6. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  7. Автокореляційна характеристика системи
  8. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  9. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  10. Аплікація як вид образотворчої діяльності дошкільнят, його характеристика.
  11. Архітектура СЕП та характеристика АРМ-1, АРМ-2, АРМ-3
  12. Афіксальні морфеми. Загальна характеристика




Переглядів: 4826

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види адміністративно-правових відносин | Структура дисертації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.