Коли напруженість електричного поля не перевищує значень, що відпові-дають появі ударної іонізації, діелектричні втрати в газах незначні й обумов-лені тільки електропровідністю. Орієнтація дипольних молекул не супровод-жується помітними втратами внаслідок малої в'язкості газів. Газ в цих умовах можна розглядати як ідеальний діелектрик. (при f = 50 Гц). Значення можна визначити за формулою (3.9).
Коли напруженість електричного поля значна, молекули газу іонізуються, у результаті чого виникають втрати на іонізацію. На лініях електропередачі внаслідок ударної іонізації повітря поблизу проводів виникає явище корони, що супроводжується значним збільшенням діелектричних втрат.
Зміна у твердих діелектриках, що містять газові включення, при збіль-шенні напруги показана на рис.3.3. Наведену залежність =називають кривою іонізації. За зростанням при збільшенні напруги можна судити про наявність газових включень у твердій ізоляції.
U
Uи U1
Рис. 3.3 – Залежністьдля твердого діелектрика, який має газові
включення
Коли газ вже іонізований (U>U1 ), потрібна менша енергія на розвиток процесу і зменшується.
При високих частотах іонізаційні втрати можуть призвести до розігріву і руйнування діелектрика. Іонізація повітря, що заповнює пори у твердих діе-лектриках, супроводжується утворенням озону й окислів азоту, що призводить до хімічного руйнування речовини.