Діелектричні втрати в рідких діелектриках обумовлені електропровідністю і явищем поляризації. Носіями зарядів у технічних рідких діелектриках можуть бути іони, що утворюються внаслідок дисоціації молекул даної рідини, а також більш великі колоїдні частки, що можуть впорядковано рухатися в електрич-ному полі.
Питома провідність неполярних чистих рідин незначна, у зв'язку з чим малі й діелектричні втрати.
Полярні рідини, крім втрат, обумовлених електропровідністю, можуть мати значні втрати, пов'язані з діпольно - релаксаційною поляризацією. Ці втрати при змінній напрузі значно перевершують утрати, викликані електропровідніс-тю. На величину втрат, обумовлених діпольно-релаксаційною поляризацією, помітний вплив здійснює в'язкість рідини. При великій в'язкості молекули не встигають слідкувати за зміною поля, і діелектричні втрати при цьому незначні. Якщо в'язкість рідини мала, то орієнтація молекул відбувається практично без тертя і діелектричні втрати також незначні. При середній в'язкості діелектричні втрати збільшуються і при деякому значенні в'язкості мають максимум. На рис.3.4. подано залежність від температури.
0,04
0,02
Т
20 40 60 80 100 оС
Рис.3.4.Залежністьдля полярної рідини
При дальшому збільшенні температури зростає електропровідність і відповідно ростуть втрати. Збільшення частоти зміщує представлену залежність в область більш високих температур.
Характер залежності потужності, що розсіюється, при діпольно- релак-саційних втратах у рідкому діелектрику від частоти представлений на рис.3.5.
Pа
f
Рис.3.5-Залежність потужності, що розсіюється в діелектрику від частоти
Втрати змінюються доти, поки поляризація встигає орієнтуватися за змі-ною поля. Коли діпольні молекули вже не встигають орієнтуватися в напрям-ку поля, потужність, що розсіюється, залишається практично незмінною.