Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Діелектричні втрати у твердих діелектриках

У зв'язку з тим, що тверді речовини мають різноманітний склад і будову, у них можливі всі види діелектричних втрат.

Діелектричні втрати в діелектриках молекулярної структури залежать від виду молекул. Діелектрики з неполярними молекулами і які не мають домі-шок, мають мізерно малі діелектричні втрати. До таких діелектриків відно-сяться поліетилен, полістирол, політетрафторетилен (фторопласт – 4), церезин та ін. Вказані діелектрики в зв'язку з малими втратами доцільно використову-вати при високих частотах.

Діелектрики з полярними молекулами, для яких характерна діпольно - релаксаційна поляризація, мають великі втрати, що істотно залежать від темпе-ратури. До них відносяться: поліметилметакрилат (органічне скло), папір, кар-тон, поліаміди ( капрон та ін.), поліуретан, бакеліт, каучукові матеріали й ін. Крива залежності від температури для паперу показана на рис.3.6.

0,02

10кгц

0,01 1кгц

0 Т

-40 0 40 80 оС

Рис.3.6 - Залежність для паперу

Зростання після переходу через мінімум пов"язано зі збільшенням втрат від електропровідності.

Діелектричні втрати у твердих речовинах з іонною структурою залежать від особливостей розташування іонів у гратках. У речовинах з кристалічною структурою з щільним упакуванням іонів діелектричні втрати при відсутності домішок незначні. Наявність домішок, які приводять до зміни кристалічних граток, призводить до різкого збільшення діелектричних втрат. При високих температурах у цих діелектриках з'являються втрати, обумовлені наскрізною електропровідністю. Ці речовини знайшли широке застосування при вироб-ництві електротехнічної кераміки, наприклад, корунду (Al2O3).

Для кристалічних діелектриків з нещільним упакуванням іонів характерна релаксаційна поляризація, що викликає збільшення діелектричних втрат. При підвищенні температури число іонів, які беруть участь у релаксаційній поля-ризації, постійно зростає, внаслідок чого в залежності відсутній макси-мум. Застосовуються ці матеріали в основному при виробництві ізоляторного фарфору, вогнестійкої кераміки. Прикладом таких речовин служать циркон (компонент вогнестійкої кераміки), муліт (компонент ізоляторного фарфору), - глинозем та ін.

Діелектричні втрати в аморфних речовинах з іонною структурою мають характерні риси. Прикладом їх є неорганічні стекла. Внаслідок локальних неоднорідностей структури скла релаксаційні втрати характеризуються широким набором часу релаксації. Це приводить до розширення і деякого згладжування максимумів у температурній і частотній залежності тангенса кута діелектричних утрат. На величину діелектричних втрат у даних речовинах істотно впливають будь-які порушення структури (відпал, загартування, введення добавок і т.д.). Крім втрат, обумовлених поляризацією, у стеклах можуть виникати втрати, пов'язані з електропровідністю, що викликається пересуванням слабкосвязанних іонів. Виявляються вони, як правило, при температурах 50-100 оС.

Діелектричні втрати в сегнетоелектриках вище, ніж у звичайних діелек-триках. Вони мало змінюються при зміні температури в області мимовільної поляризації і різко зменшуються при температурі вище точки Кюрі, коли мимовільна поляризація зникає.

До твердих речовин неоднорідної структури належать матеріали, до складу яких входить не менше двох компонентів. Характерним представником таких діелектриків є кераміка. У складі кераміки розрізняють кристалічну, склоподібну і газову фази. Кількісне співвідношення між кристалічною і склоподібною фазами фактично і визначає діелектричні втрати в кераміці. Наявність газової фази призводить до збільшення діелектричних втрат у кера-міці, коли при високих напруженостях поля виникає іонізація.

Діелектричні втрати в просоченому папері залежать від електричних властивостей її компонентів ( волокон целюлози і складу, що просочує), а також від наявності повітряних включень. Залежність від температури для паперу, просоченого маслоканіфольним компаундом, наведена на рис.3.7.

Перший максимум при негативних температурах пов'язаний з діпольно-релаксаційними втратами в целюлозі, а другий – з діпольно-релаксаційними втратами в компаунді, що просочує.

До неоднорідних діелектриків відносяться також широко застосовувані в електроізоляційній техніці різні пластмаси з наповнювачами, слюдяні вироби (міканіти, мікалекси), каучукові вироби з наповнювачами і т.д.

0,01

 

0,008

0,006

 

0,004

0,002

Т

-80 -60 -40 -20 0 20 40 60 0С

Рис.3.7 – Залежність від температури для папера, просоченого

маслоканіфольним компаундом

Розглянемо зміну активних втрат у діелектрику від зовнішніх факторів на конкретному прикладі.

Задача. При кімнатній температурі тангенс кута діелектричних втрат ультра-фарфору , при зростанні температури до 100 0С він збільшується в два рази. Чому дорівнює цього матеріалу при температурі 200 0С?. У скіль-ки разів збільшиться активна потужність, що виділяється у високочастотному прохідному ізоляторі з цього матеріалу, при зміні температури від 20 до 200 оС? Зміною діелектричної проникності кераміки можна знехтувати.

Втрати в ультрафарфорі обумовлені наскрізною електропровідністю, тому тангенс кута діелектричних утрат збільшується з температурою за експонентним законом

,

де 0 – значення при Т0=20 0С; - температурний коефіцієнт , що може бути знайдений з виразу

.

Тоді 200 = 2,38*10-3.

У зв'язку з тим, що активна потужність в ізоляторі Ра росте з температурою пропорційно , запишемо

Література: [1 с.43 –57.]

Контрольні запитання:

1.Опишіть процеси, що обумовлюють діелектричні втрати в діелектриках.

2.Перелічіть параметри, що характеризують діелектричні втрати в мате-

ріалах.

3.Наведіть схеми заміщення діелектрика з втратами, вкажіть умови їхньої еквівалентності. Побудуйте векторні діаграми для кожної схеми.

4. Опишіть види діелектричних втрат, дайте їм коротку характеристику.

5. Вкажіть фактори , що впливають на величину діелектричних втрат.

6. Дайте характеристику діелектричних втрат у газах.

7.Дайте характеристику діелектричних втрат у рідких діелектриках.

8. Дайте характеристику діелектричних втрат у твердих діелектриках.



Читайте також:

  1. L2.T4. Транспортування рідких, твердих та газоподібних речовин.
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. Види втрат у підприємницькій діяльності.Безпосередньо з категорією ризику пов’язані такі поняття як витрати, втрати й збитки.
  4. Види діелектриків. Застосування твердих діелектриків в енергетиці.
  5. Вихрові струми. Втрати в сталі
  6. Втрати в магнітопроводах
  7. Втрати в трансформаторах
  8. Втрати економіки від надмірного безробіття
  9. Втрати енергії вздовж круглого трубопроводу. Формула Пуазейля і коефіцієнт Дарсі.
  10. Втрати напору при русі рідини
  11. Втрати напору при русі рідини
  12. Втрати напору у трубах при турбулентному режимі руху рідини.




Переглядів: 3039

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Діелектричні втрати в рідких діелектриках | ПРОБІЙ ДІЕЛЕКТРИКІВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.