Будь-який науковий пошук від його творчого задуму до кінцевого оформлення здійснюється індивідуально, але можна виокремити загальні, методологічні підходи його проведення.
Методологія– вчення про структуру, логіку організації, методи та засоби діяльності в різних галузях науки, її теорії та практики. Відповідно до навчального процесу у вищій школі методологія розуміється як сукупність принципів, засобів, методів та форм наукового пізнання.
Методологія - як вчення про способи та прийоми дослідження – розглядає суттєві характеристики конкретних методів пізнання, що складають загальний напрям дослідження. До таких методів слід віднести прийоми та способи емпіричного та теоретичного етапів дослідження.
Значення методології наукового пізнання полягає у тому, що вона дозволяє систематизувати увесь об'єм наукового знання й створити умови для розробки подальших, ефективних напрямів дослідження.
Головним завданням методології наукового пізнання є синтез накопичених наукових знань, що дозволяє забезпечити використання досягнень розвитку науки у практичних цілях.
Методологія вивчає методи, засоби та прийоми, за допомогою яких набуваються, визначаються та будуються різні системи знань.