Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 7 : Криміналістичне дослідження документів

1. Документ в криміналістиці.

2. Техніко-криміналістичне дослідження документів.

3. Предмет криміналістичного дослідження письма.

4. Судово-почеркознавча експертиза

5. Система ідентифікаційних ознак письма включає:

6. Ознаки часткової підробки документів, підписів, печаток

7. Встановлення змісту ушкоджених документів

1. Документ – це матеріальний обєкт, у якому зафіксовані відом про певні факти, що відбул чи передбачувані.

У судово-слідчій практиці розрізняють такі види документів: 1. письмові (тексти, записи); 2. графічні (схеми, креслення, малюнки); 3. фотодокумен6ти; 4. відеодокументи.

За своєю процесуальною природою письмові документи можуть виступати як письмові (висновок експерта, акт ревізії) та речові докази ( засіб вчинення злочину або предмет злочинного посягання).

2. Техніко-криміналістичне дослідження документів.

Повне і всебічне технічне дослідження документів здійснюється під час проведення технічної експертизидокументівтехніко-криміналістичного дослідження. Обєктами дослідження є зміст документа, матеріали і знаряддя письма. Технічна експертиза докум поділяється на експертизуреквізитів докум та матеріалів документів.

А. Експертиза реквізитів докум виріш такі основні завдання: встановлення особливостей виготовл друкарських засобів і їх видбитків; встановлення факту і способу внесення змін до документа (підчистка, дописка); виявлення залитих, замазаних та слабовидимих текстів; встановл типу, марки, моделі та інших кваліфікаційних категорій друкарської техніки за видбитками їх знаків; ідентифікація особи, яка надрукувала машинописний текст, намалювала за особливостями навичок виконавця.

Б. Експертизою матеріалів документів встановл рід, вид, матеріалів, на яких і за допомогою яких виконувався (виготов) документ (папір, барвники).

3. Предметом судового почеркознавства є — закономірності формування, розвитку і виявлення письма, які визначають можливість ідентифікації по ньому особи, що писала, встановлення її внутрішнього стану, обстановки та інших обставин, що мають значення для справи.

4. Судово-почеркознавча експертиза – судова експертиза, основним завданням якої є ідентифікація виконавця рукопису тексту, цифрових записів або підписів. Типові питання, які вирішуються експертизою, такі: чи виконаний рукопис певною особою; чи виконаний рукопис навмисно заміненим почерком; чи виконаний рукрпис у незвичних умовах; особою якої статі виконано рукрпис; ядо якої вікової групи належить виконавець.

Методика судово-почеркознавчої експертизи передбачає 4 стадії дослідження:

1. Попереднє ознайомлення з матеріалами ( вивчення матеріалів справи, ознайомл з документами і зразками, з питаннями які поставлені перед експертом).

2. Роздільне дослідження (здійсн роздільне вивчення документа – речового доказу та зразків для порівняльного дослідження; провадиться виявлення загальних і окремих ознак письма і почерку).

3. Порівняльне дослідження (виявлені ознаки зіставляються; результати порівняння заносяться до спеціальних таблиць – розробки).

4. Оцінка наслідків і формулювання висновків (оцінюються індивідуальна сукупність виявлених ознак; експерт робить висновок про наявність або відсутність індивідуальної тотожності).

5. Система ідентифікаційних ознак письма включає:

1-ознаки письмової мови; 2-топографічні ознаки письма; З-ознаки почерку.

1. Загальними ознаками письмової мови є:

-рівень володіння письмовою мовою (високий,середній,низький );

-ступень розвитку граматичних та стилістичних навиків (високий,середній ,низький);

-особливості використання мовних засобів,переважання певного стилю (розмовний, науковий, публіцистичний);

-довжина речень ( велика,середня,мала ) та абзаци, а також переважаючи типи речень ( прості,складні );

-акцентування, ликсичні навики та обсяг словникового запасу.

--особливості викладу;

2.Система топографічних ознак письма :

-наявність чи відсутність полів їх форма і розмір (пряма форма,речення розширюються чи звужуються і т.і.);

-форма рядків ( пряма ,хвиляста ,покручена,вігнута,випукла);

-напрямок рядків ( горизонтальні чи вертикальні);

-розміщення літер (прямо,скакають ). Вони не змінюються у випадках навмисного створення почерку.

3.Система ідентифікаційних ознак почерку :

-загальні ознаки:характеризують систему рухів властиву почеркові взагалі. Виробленість почерку: почерк поділяється на: високо-, середньо- та низько- вироблений . Кординація рухів може бути : високою, середньою, низькою; Темп письма : швидкий, середній, повільний . Переважаюча форма рухів характерізує почерк в цілому, як: округлий, кутастий, прямолінійний; залежно від будови овальних частин літер; нахил літер може бути: правим, лівим, вертикальним і змішаним.

-окремі ознакиособливості рухів при виконанні букв і цифр та їх елементів. Конструктивна складність, напрям (з ліва -на право, правоокруглий і лівоокруглий); форматраєкторії (дуго-,петле-,кругоподібна); рухів при виконанні письмових знаків і їх елементів; Спосіб початку (з крапки, завитка, петлі), та закінчення (взрив ,вправо, вниз); Кількість і послідовність рухів.

6. Ознаки часткової підробки документів, підписів, печаток:

Підчистка-спосібзміни тексту при якому механічним шляхом (стирання гумкою,вишкрябування гострим предметом штрехів слів і цифр тощо) відаляється з документа певна його частина. Цей спосіб завжди приводить до пошкодження поверхні паперу. В містах підчистки видно розірвані волокна. Папір втрачає глянець,стає тонким.При нанесенні нового тексту в цих місцях-розпливи чорнила. Для встановлення змісту видалених підчисткою записів застосовують: -мікроскопічне дослідження залишків речовин штрехів; -вивчення рельєфу з обох боків документа в косопадаючему освітленні; -також хімічні методи.

Витравлювання-ташйспосіб видалення тексту,при якому обезбарвлення речових штрехів досягаються дією на них певних хімічних реактивів. Різновидом цього способу є-змивання при якому речовина штрехів з початку розчиняється спиртом,гліцеріном,іншими розчинами,а потім змиваються з поверхні документа водою.

Дописування-це внесення в рукописний чи машинописний текст окремих слів,строчок і цифр,що замінюють зміст докуменра. Найчастіше в практиці зустрічаються дописування без попередньої підготовки. Дописування може бути встановлено за такими ознаками: 1 .Протеріччя в змісті документа або розбіжності з іншими пов'язаними з ними документом; 2.Розпливи чорнила в місцях згортання; 3.Відмінність у відтінку барвника і структурі штрехів.

Підробка підпису- передбачає наслідування почерку особи, від імені якої виконується підпис, або використання різних технічних пристосувань. Способи підробки підписів: звичайне наслідуваня підпису іншою особою; копіювання підпису на просвіт; передавлювання через копіювальний папір; використання компьтютерних можливостей сканування дійсного підпису з наступ її розпечаткою на принтері та ін. Під час експертизи досліджуваний підпис рекомендується порівнювати із зразками підписів особи, від імені якої він виконаний. Експерту подаються вільні 6-8 та експерементальні до 10 зразків підписівцієї особи.

Підробка відбитків печаток. Ознаки, що свідчать про спосіб підробки (рисовку відтиску, кустарне виготовлення, формування відтиску за допомогою компьютерної графіки) такі: нестандартність букв, неодинакова висота чи ширина літер, різна товщина штрихів, різні проміжки між словами, дзеркальність окремих знаків, помилки у тексті, розпливи окремих штрихів). При ідентифікації печаток за їх відтисками досліджуються загальні та окремі ознаки (форма і розміри відтисків в цілому, взаємне розташування складових частин відтисків, графічні ознаки літер, цифр, герба, дрібні особливості окремих знаків). Для проведення експертизи необхідні експериментальні та вільні зразки.

7. Встановлення змісту ушкоджених документів:

Розірваний документ – перш за все його слід розглянути за фізичними властивостями папіру: кольору, щільності, по речовині і кольору штрихів тексту. Згодом шматочки папіру слід розкласти на склі по лініям розриву, штрихів та тексту. І зафіксувати складене зверху ше одним прошарком скла на липкій основі.

Спалений документ - вплив високих температур на документ змінює його властивості. Відновити записи в долкументах стає можливим за умови, що вони були піддані температурі не більше ніж 150 градусів С.З таким докум слід поводитися дуже обережно, дрібні шматочки вилучаються за допомогою гумової груші. Перед дослідженням спалений докум слід розправити, для чого документ рекомендується обробити водним розчином гліцерину (10%) або водяною парою. Також застосовується огляд в ультрофіолетових променях, різні фотографічні методи дослідження.


Читайте також:

  1. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  2. Актуальність дослідження
  3. Алгоритм дослідження кон’юктури
  4. Аналіз документів
  5. Аналіз документів як метод соціологічного дослідження.
  6. Аналіз інформації та постановка задачі дослідження
  7. Аналіз потреб споживачів та аналіз конкурентів у процесі маркетингового дослідження
  8. Аналітичний метод дослідження
  9. Анкета — основний інструмент дослідження
  10. Аудит грошових документів та грошових коштів у дорозі.
  11. Біохімічне дослідження жовчі.
  12. Бухгалтерська обробка документів.




Переглядів: 671

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 6 :Судова балістика | Тема 8 :Криміналістичне ототожнювання людини за зовнішніми ознаками

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.