Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типові слідчі ситуації при розслідуванні розкрадань

До початку розслідування може скластися три види основних типових ситуацій залежно від обізнаності (настороги) розкрадачів щодо загрози викриття їхньої злочинної діяльності і можливості використання слідчим «чинника раптовості»:

1) по справах, порушених внаслідок документальної ревізії, інвентаризації, перевірок, які проводяться органами проку­ратури, контрольними органами, коли можливий початок розслідування не є раптовим для осіб, які можуть виявитися причетними до зловживань;

2) по справах, порушених внаслідок проведення оперативно-розшукової діяльності і виявлення ознак розкрадання безпо­середньо органом внутрішніх справ (співробітниками служ­би боротьби з економічними злочинами, боротьби з органі­зованою злочинністю), коли складається стан, при якому підозрілі в розкраданні та інших злочинах особи не обізнані про можливий початок розслідування, в зв'язку з чим особ­ливого значення набуває «чинник раптовості»;

3) по справах, які порушуються у випадках затримання на місці злочину співробітниками органів, що не проводять цільові оперативно-розшукові дії (ДАІ, ППС, служби дільничних інспекторів та ін.), осіб за порушення ними певних правил, що викликає підозру в причетності до злочинних дій. В даних умовах «чинник раптовості» хоча і виявляється щодо осіб, які підозрюються, однак його здійснення пов'язане з обмеженою інформацією про можливі злочинні дії.

При очевидній відмінності наведених вихідних ситуацій загаль­ними негайними завданнями на початку розслідування, є:

1) встановлення номенклатури і місця знаходження документів (ручного і машинного обліку), в яких могли відобразитися ознаки злочину, і забезпечення їх цілості.

2) встановлення місця знаходження сировини, напівфабри­катів, матеріалів, готової продукції, товарів і забезпечення їх цілості;

3) виявлення вимірювальних приладів, що використовуються, — вагів, дозаторів, лекал, трафаретів, штампів, касових апаратів, їх перевірка, фіксація показань, опечатування (при не­обхідності — з урахуванням інтересів виробництва);

4) перекриття доступу до електронно-обчислювальних засобів;

5) встановлення місця знаходження майна і грошових коштів, що належать розкрадачам, з метою забезпечення відшкоду­вання матеріальних збитків, завданих злочином:

Судово-економічна (бухгалтерська) експертизає найбільш типовою експертизою у методиці розслідування розкрадань. Необхідно враховувати, що хоча судово-бухгалтерська експертиза і залишається одним з розпов­сюджених видів експертиз, необхідність повного і своєчасного роз­криття і розслідування розкрадання вимагає проведення інших ек­спертиз даного класу. В багатьох випадках без висновку експертів з питань фінансування і кредитування, ціноутворення не можна вста­новити в повному обсязі ряд важливих для розслідування обставин, зокрема розмір збитків, завданих злочином, особливо по складних справах про розкрадання, пов'язаних з виготовленням і реалізацією неврахованої продукції, зловживанням в сфері приватизації, отри­манням кредитів та ін. У цьому зв'язку стає очевидною необхідність Призначення у відповідних випадках не тільки судово-бухгалтерсь­кої, але й інших видів судово-економічної експертизи.

Фінансово-економічна експертиза проводиться для з'ясування питань щодо фінансування і кредитування: чи за призначенням витрачалися кошти, отримані в порядку фінансування; чи дотри­мувалися правил обчислення податків, зборів та інших платежів; чи є порушення щодо фінансування і кредитування та ін.

Експертиза ціноутворення дозволяє вирішити питання, пов'я­зані з формуванням цін, калькуляцією виробів, з'ясувати, чи пору­шувався порядок формування торговельної надбавки на певні види товарів, чи правильно складалася калькуляція виробів, чи робила­ся націнка на продукцію, чи змінювалися ціни на виготовлену про­дукцію з урахуванням різниці в залежності від ринкової кон'юн­ктури, сезонності та ін.

 

 

Ознаки, що вказують на можливість вчинення деяких посадових злочинів, пов’язаних з розкраданнями

Види злочинів Ознаки
Зловживання владою або посадовим становищем   Нецільове використання мате­ріальних цінностей і грошових кош­тів; продаж товарів з баз, складів і підсобних приміщень, обминаючи касовий апарат; реалізація шляхом товарообміну (бартеру) товарів, що не під­лягають такій реалізації; створення пересортиці товарів (взаємозалік різних товарів); оплата робіт за завищеними розцінками та ін.
Посадова недбалість   Залишення матеріальних цін­ностей без належної охорони; порушення порядку і правил заповнення документів про рух матеріальних цінностей і грошових коштів; недотримання умов зберігання і транспортування матеріальних цін­ностей і грошових коштів та ін.
Посадова підробка   Складання або наявність до­кументів з свідомо невірними відомостями (інтелектуальний під­лог); наявність у документах слідів виправлень: підчисток, дописувань, травлень (матеріальний підлог) та ін.
Отримання хабара та інші пов'язані з ним злочини   Наявність злочинних зв'язків між розкрадачами і особами, які здійснюють господарсько-фінансо­ві, управлінські і контрольні функції (вирішення кадрових питань, отри­мання ліцензій, інвестицій); створення пільгових умов у виробничій діяльності, послаблення корупцією контролюючих функцій тощо; наявність фактів придбання на піль­гових умовах за хабари сировини, матеріалів, верстатів, обладнання; наявність фактів сприяння в збуті неходових товарів та ін.

 

Особливості криміналістичної характеристики і розслідування злочинів,


Читайте також:

  1. IV. Прийняття рішень у полі четвертої інформаційної ситуації
  2. V. Прийняття рішень у полі п’ятої інформаційної ситуації
  3. VI. Прийняття рішень у полі шостої інформаційної ситуації
  4. В осередку надзвичайної ситуації
  5. Взаємодія органів слідства з підрозділами, уповноваженими здійснювати оперативно-розшукову діяльність, при розслідуванні злочинів
  6. Відповідно до цивільного процесуального законодавства не можуть виступати як представники в суді судді, слідчі та прокурори (ст. 41 ЦПК).
  7. Геологічні ситуації.
  8. Гідрологічні надзвичайні ситуації
  9. Гідрологічні надзвичайні ситуації.
  10. Гострота ситуації обумовлена низкою причин.
  11. Джерела небезпек, небезпечні ситуації та вражаючі фактори
  12. Діагностика політичної ситуації та стан політичної напруженості. Консультаційні послуги як інструмент усунення політичних конфліктів.




Переглядів: 648

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Криміналістична характеристика розкрадань | Розслідування злочинів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.