Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Які вчиняються організованими злочинними групами

Під організованою злочинністю розуміється сукупність злочи­нів, що вчиняються у зв'язку з створенням та діяльністю органі­зованих злочинних угруповань (п. 1 ст. 1 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою зло­чинністю»).

Криміналістична характеристика злочинів, які вчиняються ОЗГ, об'єднує дві взаємопов'язані системи даних:

1) криміналістич­ну характеристику певних видів злочинів, вчинених ОЗГ, з виділен­ням основного напряму злочинної діяльності такої групи і

2) кри­міналістичну характеристику ОЗГ як організованого злочинного формування.

На початковому і наступних етапах розслідування слідчі ситу­ації характеризуються різним змістом і обсягом інформації про склад ОЗГ та її злочинну діяльність.

На початковому етапі діяльності оперативно-розшукових ор­ганів можуть встановлюватись не тільки ознаки, характерні для дій ОЗГ, а й відомості про конкретних їх членів.

Складність розслідування кримінальних справ визначається їх багатоепізодністю та участю у вчиненні злочинів організованої групи. У виді злочинів, що розглядається, обидва зазначені чинни­ки поєднуються. Такі складні справи звичайно розслідуються слідчо-оперативними групами.

Особливості проведення слідчих дій при розслідуванні злочинів даного виду визначаються труднощами отримання показань як від учасників ОЗГ, так і від свідків і потерпілих, які побоюються по­мсти. Цим обумовлена необхідність ураховувати специфіку такти­ки допиту підозрюваних і обвинувачених у конфліктній ситуації, забезпечення гарантій безпеки особи потерпілих і свідків, особли­во якщо вони дають викривальні свідчення. У зв'язку з цим на по­чатковому етапі розслідування при наявності суперечностей у по­казаннях слідчий вирішує питання про доцільність проведення очних ставок та заміну їх іншими слідчими діями (наприклад до­питами з оголошенням показань, пред'явленням документів, речо­вих доказів, висновку експерта та ін.). При цьому у необхідних ви­падках слідчий має право оголошувати фрагменти протоколів, що не містять даних про особу, яка дала показання, про важливі обста­вини діяльності ОЗГ, конкретних її членів.

У зазначених випадках пред'явлення для впізнання свідку обви­нуваченого (підозрюваного) можна проводити за фотознімками, відеозаписами або із застосуванням системи, коли той, хто впізнає, спос­терігає осіб, яких йому пред'явили, залишаючись для них невидимим.

Особливості розслідування вимагають зосередження особливої уваги на слідчих діях (слідчому огляді, обшуку, виїмці), метою яких є пошук та збирання речових слідів злочину.

Огляд місця події дає можливість по обстановці і окремих слідах передбачити дію групи осіб у певній послідовності для до­сягнення основної злочинної мети. Маючи на увазі можливості старанної підготовки до вчинення злочину, члени ОЗГ, які є кри­мінально підготовленими, вживають заходів щодо запобігання за­лишенню слідів, їх знищенню або створенню удаваних слідів. Не­обхідно розраховувати на виявлення слідів рук, взуття, застосуван­ня вогнепальної зброї, крові, часток речовин, матеріалів та ін.

Проведення обшуку і виїмки вимагають відповідної підготов­ки з урахуванням заходів, що вживаються злочинцями щодо при­ховання об'єктів пошуку і забезпечення безпеки учасників даних слідчих дій.

Обшук може поєднуватися із затриманням осіб, які перебува­ють у місці його проведення, при цьому мають бути вжиті заходи з проведення особистого обшуку затриманих, забезпечення спостере­ження за ними, їх охорони під час обшуку і у разі необхідності — ізоляції. У цих випадках можливо проведення освідування та ог­ляд одягу і речей особистого вжитку, інших, можливо захованих, предметів. При підготовці до проведення обшуку у подібних ви­падках необхідно враховувати можливість опору, у тому числі оз­броєного, з боку членів ОЗГ. У таких ситуаціях необхідна участь групи затримання.

 


Читайте також:

  1. Види документів за ознаками класифікації та групами
  2. Кримінально-правова характеристика окремих складів злочинів, які вчиняються на залізничному, водному чи повітряному транспорті.
  3. Поділ іменників І відміни за групами. Відмінювання іменників І відміни.
  4. СИСТЕМА ОДИНИЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ ЗА ГРУПАМИ
  5. Система одиничних показників якості продукції за групами
  6. Соціальна робота з групами клієнтів, які зазнали насилля в сім’ї
  7. Тема 6. Виявлення та розслідування розкрадань грошових коштів, що вчиняються обліково-бухгалтерськими працівниками
  8. Юридичний аналіз деяких злочинів, які вчиняються на автомобільному і міському електротранспорті




Переглядів: 658

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості криміналістичної характеристики і розслідування податкових злочинів | Криміналістична характеристика грабежів і розбоїв

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.