Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні лабораторні ознаки жовтяниць різного походження.

Загальний огляд.Хворі із загостренням виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки і сильними болями у животі нерідко займають вимушене положення лежачи на спині або боці, притискаючи руками уражену область живота й згинаючи в колінах ноги, що трохи зменшує напругу черевного преса.

Огляд

Клінічні особливості проносів.

Тип Клінічні особливості
Ентеральні Помірне почастішання стулу (до 4 - 6 разів на добу), дуже рясні випорожнення, у яких вміщуються залишки неперетравленої їжі. Характерна стеаторея (″жирний кал″).Проноси нерідко супроводжуються болями навколо пупка.
Колітичні Дуже частий стул (10-15 разів у добу), що супроводжується тенез­мами. Випорожнення незначні, часто з домішкою слизу й крові.
Шлункові Помірне почастішання стулу (до 4 – 6 разів на добу), випорожнен­ня рідкі, темного кольору, із залишками неперетравленої їжі, нерідко з неприємним гнильним запахом, зі слизом. Проноси часто супроводжуються почуттям переповнення й тупих розпираючих болів дистензійного характеру в епігастрії.
Панкреа­тичні Помірне почастішання стулу. Випорожнення рясні, кашкоподібні або рідкі, зі слизом. Характерні стеаторея й гнильний запах. Пронос супроводжується болями у верхній половині живота, іноді оперізуючого характеру, метеоризмом, часто значним схудненням.

 

При різких болях у животі, обумовлених захворюваннями підшлункової залози (панкреатити, рак) або виразкою шлунка з локалізацією на задній стінці, хворі воліють лежати на животі, підкладаючи подушку й підтягуючи під себе зігнуті ноги.Таке положення зменшує тиск хворого органа на сонячне сплетіння і трохи полегшує страждання хворого. Нерідко спостерігається зміна маси тіла: ожиріння (наприклад, при жовчнокам'яній хворобі) або схуднення аж до кахексії (при раку шлунка, підшлункової залози, виразковій хворобі й ін.).

Розвиток печінково-клітинної недостатності іноді приводить до виникнення печінкової коми,обумовленої токсичним впливом на центральну нервову систему продуктів розщеплення харчового білка (аміаку, фенолів, ароматичних і сіркоутримую-чих амінокислот, що надходять у загальний кровоток з кишечнику при недостатнім знешкодженні їх у печінці й розвитку портокавальних анастомозів з декомпенсованим цирозом печінки.

Особливе діагностичне значення має виявлення жовтяниці, обумовленої гіпербілірубинемією. Процес перетворення вільногo білірубіна (Бн), що утворюється при руйнуванні еритроцитів і розпаді гемоглобіну в органах ретикуло-ендотеліальної системи (РЕС), головним чином у селезінці, в білірубин-діглюкуронид(зв'язаний, або прямий білірубін) у печінковій клітці здійснюється в три етапи:

1 етап - захоплення білірубіна печінковою кліткою після відщіплення альбуміну;

2 етап - утворення водорозчинного комплексу білірубин-діглюкуронида;

3 етап - виділення зв'язаного (прямого) білірубіна з печінкової клітки в жовчні канальці.

Подальший метаболізм білірубіна пов'язаний з надходженням його в жовчні шляхи і кишечник. У нижніх відділах жовчновивідних шляхів і кишечника під впливом мікробної флори відбувається поступове відновлення зв'язаного білірубіна до уробіліногена. Частина уробіліногена (мезобіліноген) всмоктується в кишечнику й по системі воротньої вени знову попадає в печінку, де в нормі відбувається практично повне його руйнування. Інша частина уробіліногена (стеркобіліноген) всмоктується в кров у геморроїдальних венах, потрапляючи в загальний кровоток і виділяючись нирками із сечею в незначних кількостях у вигляді уробіліну, що часто не виявляється клінічними лабораторнимиметодами. Нарешті, третя частина уробіліногена перетворюється в стеркобілін і виділяється з калом, обумовлюючи його характерне брунатне фарбування.

При поразці паренхіми печінки (паренхіматозна жовтяниця)у хворих з гепатитами, цирозом, раком і іншими захворюваннями печінки відбувається порушення раніше описаних чотирьох процесів, що протікають у гепатоциті.

Порушення захоплення вільного білірубіна печінковою кліткою і зв'язування його із глюкуроновою кислотою веде до збільшення в крові вільного (непрямого) білірубіна. Порушення виділення білірубин-глюкуронида (прямого білірубіна) з печінкової клітки в жовчні капіляри, обумовлене запаленням, деструкцією, некрозами й зниженням проникності мембран гепатоцитів, приводить до регургітації жовчі назад у синусоїди і у загальний кровоток і, відповідно, до збільшення вмісту в крові прямого білірубіна.

Нарешті, порушення функції гепатоцитів супроводжується також втратою здатності печінкової клітки захоплювати й метаболізувати всмоктавшийся в кишечнику уробіліноген (мезобіліноген), який у великій кількості потрапляє в загальний кровоток і виділяється із сечею у вигляді уробіліну. Таким чином, при паренхіматозній жовтяниці в крові збільшений вміст як вільного (непрямого), так і зв'язаного (прямого) білірубіна. Останній, будучи добре розчинним у воді з'єднанням, легко проходить нирковий бар'єр і з'являється в сечі, обумовлюючи її темне фарбування (колір пива). У сечі також у збільшеній кількості присутній уробіліноген (мезобіліноген). У калі вміст стеркобіліна може бути трохи зменшений у зв'язку з порушенням виділення жовчі гепатоцитами.

Механічна жовтяницярозвивається при обтурації позапечінкових жовчновивідних шляхів каменем або стисненні загальної жовчної протоки пухлиною (рак голівки підшлункової залози, метастази раку в лімфатичні вузли воріт печінки). У результаті цього блокується виділення жовчі в кишечник і, відповідно, не утворюється уробіліноген (мезобіліноген і стеркобіліноген). У зв'язку із цим уробілін у сечі й стеркобілін у калі повністю відсутні (кал ахолічний). У крові значно зростає рівень прямого (зв'язаного) білірубіна, оскільки його утворення печінковою кліткою тривалий час не порушене. Відповідно, у сечі з'являється велика кількість зв'язаного білірубіна й сеча набуває темного кольору (колір пива).

При гемолітичній жовтяницівідбувається утворення в РЕС великої кількості вільного (непрямого) білірубіна, що повністю не встигає метаболізуваться в печінці, хоча функція гепатоцитів не порушена й вони працюють із підвищеним навантаженням. У результаті в крові збільшується вміст вільного (непрямого) білірубіна, який не проходить нирковий бар'єр і не попадає в сечу. Оскільки кількість зв'язаного (прямого) білірубіна, виділюваного печінкою в кишечник (і, відповідно, стеркобіліногена) істотно збільшується, у сечі значно підвищений рівень стеркобіліногена (уробіліну), що попадає в загальний кровоток з гемороїдальних вен.

Основні лабораторні ознаки паренхіматозної, механічної і гемолітичної жовтяниці наведені в таблиці:

Лабораторні ознаки Види жовтяниць
паренхіматозна механічна гемолітична
Білірубін у крові прямий і непрямий підвищені прямий підвищений непрямий підвищений
білірубін у сечі є є відсутній
уробілін у сечі є(мезобіліноген) відсутній є (стеркобіліноген)
стеркобілін у калі є, але може бути знижений відсутній є

 

При порушенні дезинтоксікаційної функції печінки при загальному огляді можна виявити так звані печінкові знаки,причиною яких є збільшення вмісту в крові естрогенів і деяких біологічно активних речовин, які не знешкоджуються в печінці:

1)судинні зірочки (телеангіоектазії), що розташовуються переважно на верхній половині тулуба;

2) „печінкові” долоні - еритему thenar і hypothenar;

3)зменшення оволосіння, випадання волосся у пахвових западинах, на голові й т. і.,у чоловіків оволосіння за жіночим типом;гінекомастію — збільшення молочних залоз у чоловіків.

При деяких захворюваннях печінки або жовчновивідних шляхів, які супроводжуються розвитком печінкової недостатності або механічної жовтяниці, на шкірі можна виявити геморрагії,переважно синцевого типу,обумовлені порушенням згортання крові (гіповітаміноз, зниження синтезу протромбіну, фібриногену і інших факторів згортання).

Зниження білково-синтетичної функції печінки може супроводжуватися появою розповсюджених гіпопротеїнемічних набряків, що поєднується звичайно із атрофією м'язів і вираженим схудненням хворих.

 

Огляд порожнини рота.

Язик. У нормі слизова язику блідо-рожевого кольору, має своєрідний бархатистий вид внаслідок наявності на її поверхні численних сосочків: (грибоподібних, жолобоподібних, листоподібних, ниткоподібних і конічних. Нерідко в практично здорових людей на язику можна помітити (частіше зранку) невеликий сірувато-білий наліт, обумовлений нормальним фізіологічним злущуванням поверхневого епітелію. Такий наліт зникає після їжі, чищення зубів, полоскання рота.

Варто звертати увагу на наступні можливі зміни при огляді язику:

1)Збільшення розмірів язику, його набряклість іноді з відбитками зубів по його краях (стоматити і глосити, акромегалія, мікседема).

2)Значний наліт на язику (обкладений язик), який зустрічається при багатьох захворюваннях, що супроводжуються лихоманкою, а також при захворюваннях шлунка, кишечнику, печінки.

3)Сухість язику може бути обумовлена:

а) значною втратою рідини (діарея, неприборкана блювота, поліурія й ін.);

б) гострими інфекціями (черевний тиф, грип, сепсис і ін.);

в) перитонітом.

4)Стан сосочкового шару й кольори язику. При атрофії сосочкового шару язик стає гладким (полірованим), іноді яскраво-червоним. Такий язик зустрічається при:

а) В12 -дефіцитній анемії;

б) хронічних залізодефіцитних анеміях;

в) деяких захворюваннях системи травлення, що супроводжуються дефіцитом заліза, вітаміну В12 і деяких інших вітамінів(гепатити, цирози печінки, хронічні коліти, ентерити, ахілічні гастрити, рак шлунка й ін.).

При значному розростанні й ороговінні сосочкового шару на поверхні язика утворюються рясні складки, зморшки (так званий волосатий язик) або навіть складний візерунок язику (географічний язик).

5) Місцеві процеси язика: виразки, афти, рубці, крововиливи й ін.

При огляді порожнини рота важливо також звертати увагу на:

1)наявність ранок у кутах рота (ангулярний стоматит), характерних для дефіциту заліза в організмі (сидеропенічний синдром) і деяких гіповітамінозів (В12 і ін.);

2)жовтяничне фарбування слизової порожнини рота, особливо твердого неба й нижньої поверхні язика при жовтяницях будь-якого походження;

3)бліде фарбування слизової при анеміях;

4)інтенсивне червоне фарбування слизової порожнини рота, що свідчить про розвиток стоматитів різного генеза;

5)висипання на слизовій оболонці порожнини рота (енантеми);

6)геморрагії, виразки, рубці різного походження;

7)пухкі набряклі, злегка кровоточачі ясна при гіповітамінозі;

8)каріозні зуби.


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  5. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  6. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  7. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  10. Аналіз однієї ознаки
  11. Артеріальний пульс, основні параметри
  12. Атрибутивні ознаки і властивості культури




Переглядів: 880

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи обстеження органів травлення | Поверхнева орієнтовна пальпація живота.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.