Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Формати і варіанти оформлення видань

Формати друкарського паперу книжково-журнальних видань

Доля паперового листа - частина паперового аркуша, що відповідає (але не рівна) одній сторінці книжкового чи журнального видання. Позначається дробом, де в чисельнику - формат паперового аркуша, а в знаменнику — число частин, на яке ділиться паперовий аркуш. Наприклад, 60х90/16,84х108/32 і т.д., тобто аркуш у першому випадку ділиться на 16, а в другому — на 32 частини.

Формат видання— розмір по ширині і довжині однієї сторінки видання. Він менше частки листа на величину обрізки. Для формату, наприклад, 60х90/16 до обрізки розмір сторінки дорівнює 60:4 і 90:4, тобто 150х225 мм. Обрізка здійснюється з трьох сторін (верх, низ і збоку). Верхнє поле — на 3-4 мм, нижнє — на 6-7 мм, переднє (бічне) — 5 мм. Отже, формат видання буде дорівнювати (після обрізки) 145х215 мм, а не 150х225 мм.

Формат смуги, тобто розмір надрукованої сторінки, також виміряється в типографських одиницях, наприклад 7х10 кв. (135х180 мм), де перша цифра — ширина, а друга — висота смуги. Чи розмір смуги, видрукованої на машині, на машинописному аркуші (270х300) дорівнює 9,4х13,9 кв. (170х750 мм). Часто, особливо в газетному, журнальному виробництві і т.д., текст розташовується на смузі в двох і більш колонках. У цьому випадку ширину смуги виражають у виді суми колонок, а також проміжків між ними. Наприклад, (3+1/2+3)х10кв.

Для центральних газет на смузі розташовується по 8 колонок, кожна по 2,5 кв. і проміжком у 1/6 кв. одного тексту (статті) і 1/2 кв. між статтями.

Галузевий стандарт на основні параметри поліграфічного оформлення книжно-журнальної продукції (ОСТ 29.62 - 86) передбачає три варіанти оформлення:

Перший варіант - якнайменші поля навколо набірної смуги, тобто максимально допустимі розміри набірної смуги, наприклад, при форматі видання 60х84/16 і першому варіанті оформлення розміри полів до обрізки будуть рівні 11, 16, 17, 19 мм (корінцеве, верхнє, бічне і нижнє), формат набірної смуги рівний 63/4х93/4 кв. Це найекономічніший варіант оформлення, але частіше використовується для видань, не призначених для суцільного читання, або для видань типу учбових програм, матеріалів наукових конференцій, навчально-методичних робіт. Коефіцієнт використовування паперу при цьому варіанті найбільший.

Другий варіант використовується при оформленні більшості книжкових видань. Розміри полів при форматі видання 60х84/16 до обрізки відповідно рівні 13, 18, 20 і 21 мм, а формат набірної смуги менше, ніж при першому варіанті і складає 61/2x91/2 кв.

Третій варіант якнайменше економічний, але найбільш легкий для читання. Розміри полів при форматі видання 60х84/16 до обрізки будуть відповідно рівні 16, 20, 22, 24 мм, формат набірної смуги буде якнайменшим і складе 61/4х91/4 кв. Такий варіант оформлення допустимий для зібрань творів, монографій, окремих творів по мистецтву, художньої літератури, видань для дітей.

Поля на сторінці видання виконують важливу естетичну роль, визначаючи в значній мірі і легкість для читання. Набірна смуга розташована як би на оптичній середині сторінки; найвужче поле - внутрішнє корінцеве, дещо ширші - верхнє, ще ширше - зовнішнє бічне і найширше - нижнє.

Допускається застосування комбінованих варіантів оформлення видань за узгодженням з друкарнею, наприклад, висота набірної смуги вибирається по першому варіанту, а ширина - по другому.

При оформленні видань для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку допустиме застосування індивідуальних макетів.

 


Читайте також:

 1. VI. Оформлення маршрутної документації на проведення туристичних походів та експедицій
 2. АЛОМОРФИ І ВАРІАНТИ МОРФЕМ
 3. Альтернативні варіанти геополітичної орієнтації України
 4. Альтернативні варіанти довгострокового фінансування діяльності підприємства
 5. АРХІВОЗНАВЧІ АСПЕКТИ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ
 6. Банк приймає до оплати вимога-доручення від платника протягом 20 календарних днів із дати оформлення його одержувачем.
 7. Вантажна митна декларація як основний документ при здійсненні митного оформлення вантажів
 8. Варіанти акультураційних стратегій
 9. Варіанти вибору ділової їжі (буфет або a la carte).
 10. Варіанти вибору ринкових сегментів
 11. ВАРІАНТИ ВИКОРИСТАННЯ ПРОГНОЗІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ
 12. ВАРІАНТИ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ІМЕННИКІВ
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Формати друкарських паперів | Вибір формату для книг і журналів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.