Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Формати друкарських паперів

Типографські одиниці вимірів

Допустимі значення несуміщення для різних видів продукції і способів друку

    Вид продукції   Допустиме несуміщення (мм)  
Плоский офсетний друк   Глибокий друк  
Листівки і репродукції високої якості     0,2 - 0,3     0,15  
Журнали, книги, листівки, обкладинки, вклейки     0,3 - 0,4     0,20  
Плакати, обкладинки з простим малюнком       0,5 - 0,6     0,35  
Текстовий друк з лицьової і зворотної сторін аркуша журналів і т.п.     0,3 - 0,6     0,5  

 

 

Одиниці виміру й обліку поліграфічної продукції

У видавництвах і поліграфічному виробництві використовуються як загальноприйняті одиниці виміру (метрична система СІ), так і специфічні, типографські виміри. Причому, типографські одиниці виміру використовуються для позначення форматів (розмірів) полос і колонок, у той час як метричні одиниці застосовують в основному для зміни формату друкарських паперів і видань.

За основу прийнятий типографський пункт, рівний 1/72 французьких дюйма (27,063 мм), що складає 0,3759 мм, округлене до 0,376 мм. Застосовується у всіх країнах Європи (крім Англії і США). Більш велика одиниця — квадрат, рівна 48 пунктам, чи приблизно 18 мм. У США й Англії використовують ті ж величини, але в англійських дюймах — 25,4 мм. Застосовують пункт і квадрат для виміру лінійних розмірів друкарських форм, їх елементів — букв і рядків, а також форматів смуг, колонок і розмірів шрифта. Так, розмір шрифта визначається його кеглем, вираженим у типографських пунктах. Кегль дорівнює висоті букви із включенням пробілів зверху і знизу. Змінюється від 6 до 24 пунктів. Шрифти різного кегля мають історичні назви, наприклад, нонпарель — 6 п. (2,24 мм), петит — 8 п. (3 мм), корпус —10 п. (3,75 мм) і т.д.

 

Паперова промисловість виготовляє папір у вигляді аркушів стандартних розмірів чи аркушів (рулонів) стандартної ширини. Формати книжково-журнальних видань лежать у межах від 60х84 до 84х108 см для аркушевих паперів. Ширина рулонів коливається від 60 до 168 см.

Формати друкарського і паперового аркуша взаємозалежні, однак, це не те саме. Формати друкарських аркушів повинні бути обрані так, щоб формат видання був зручний при читанні і використанні, а це допускає необхідне розходження в ширині і висоті аркуша, що пов'язано в кінцевому рахунку з фізіологією і навичками людини.

Прагнення, з врахуванням вищесказаного, уніфікувати розміри паперових аркушів у масштабі країни і світу привело до прийняття Міжнародною організацією по стандартизації (ІСО) стандарту 216-75, чотирьох форматів з умовними позначками А, В, С й Д.

За основу першого (і головного) формату А прийнятий розмір паперового аркуша площею в 1 м2 зі сторонами 841х1189 мм. Позначається як А0 (А - нуль). У свою чергу цей аркуш ділиться на похідні менші формати, А1, А2 і т д., аж до А13. Формати В мають розмір сторін паперового аркуша 1000х1414 мм. Позначається як В (В - нуль). Формати С, Д застосовуються, головним чином, для пакування.

Формат А часто використовується у виробництві газет. Центральні газети випускають форматом А2 (420х594 мм), у розвороті А1. А2 у виробництві газет вважається основним форматом. Формат АЗ — газети районні, спортивні і т.д. Випускають також газети форматом А4. Формат смуги для формату А2 складає 21,5х30,5 кв. (387х549мм). Число колонок у формату А2 дорівнює 8. Формат рядків - 2,5 до 4 кв.

 


Читайте також:

 1. Аналіз в управлінні портфелем цінних паперів.
 2. АРХІВОЗНАВЧІ АСПЕКТИ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ
 3. Аудит цінних паперів.
 4. Банки як учасники ринку цінних паперів
 5. Види цінних паперів та їх основні характеристики.
 6. Види цінних паперів, їх класифікація
 7. Види цінних паперів, їх характеристика
 8. Види цінних паперів, їх характеристика.
 9. Види цінних паперів.
 10. Види цінних паперів.
 11. Визначення ринкової вартості і дохідності окремих видів цінних паперів.
 12. Визначення характеристик портфеля цінних паперів
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вимоги до точності відтворення оригіналів у друкарському процесі | Формати і варіанти оформлення видань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.