При будь-якій формі безготівкових розрахунків використовується банківська система і, як правило, міжбанківські розрахунки, які в більшості випадків здійснюються в електронному вигляді.
На рис. 3 показана схема розрахунків без посередників з використанням прямих кореспондентських відносин між банком споживача і банком постачальника з відкриттям кореспондентських рахунків (КР).
Рис. 3. Прямі кореспондентські розрахунки
р/р - розрахунковий рахунок, к/р - кореспондентський рахунок
На рис. 4 показана схема розрахунків з використанням платіжного посередника, яким виступає кліринговий (розрахунковій) центр або банк-кореспондент. При цьому банки споживача і постачальника повинні встановити кореспондентські відносини з платіжним посередником і відкрити відповідні кореспондентські рахунки на його балансі.
Рис. 4. Розрахунки з використанням платіжного посередника
Клієнт має право доступу до інформації щодо діяльності банку. Банки зобов'язані на вимогу клієнта надати таку інформацію:
1) відомості, які підлягають обов'язковій публікації, про фінансові показники діяльності банку та його економічний стан;
2) перелік керівників банку та його відокремлених підрозділів, а також фізичних та юридичних осіб, які мають істотну участь у банку;
3) перелік послуг, що надаються банком;
4) ціну банківських послуг;
5) іншу інформацію та консультації з питань надання банківських послуг.