Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поляризаційно-оптичний метод.

Вимірювання напружень датчиками.

Методи визначення напружень в елементах будівельних конструкцій.

План лекції:

1. Поляризаційно – оптичний метод

2. Рентгенографічний метод.

3. Метод магніто пружності.

4. Метод заснований на використанні п’єзорезистивного ефекту, магнітопружні датчики.

5. П’єзорезистивні датчики.

6. П’єзоелектричні датчики.

Поляризаційно-оптичний метод дослідження напружень дозволяє знаходити поля деформацій та напружень з використанням плоских та об’ємних прозорих моделей, виконаних подібними по формі та навантаженню натурній конструкції.

Поляризаційно-оптичний метод включає фотопружність, фотопластичність, фотоповзучість, фототермопружність, динамічну фотопружність, метод фотопружних покрить, метод муарів, голографічну та лазерну інтерферометрію, тощо.

Метод детально розроблено для вивчення розподілення напружень в деталях і елементах конструкцій плоскої та об’ємної форми при деформаціях в межах пружності. В більшості поляризаційно-оптичний метод відносять до методів вимірювання напружень.

З цього рівняння видно - різність ходу променів залежить не тільки від напружень, а й від деформацій.

Метод фотопружності, в якому використовуються пружні оптично-активні матеріали, дозволяє визначати безпосередньо з експерименту оптичну різницю фаз променів, яка пропорційна різниці головних напружень: .

З допомогою методу фотопружності досліджуються напруження моделей з оптично-активних прозорих матеріалів (як плоскі так і просторові), а також на поверхнях непрозорих моделей (метод фотопружних покрить). Похибка вимірювання напружень за цим методом складає % для плоских і до % для об’ємних моделей напружень в натурній конструкції.

Основні досягнення цього методу пов’язані з використанням матеріалів, що забезпечують проведення досліджень з необхідною точністю на моделях складної конфігурації, в тому числі і великомасштабних моделях.

Поляризаційно-оптичний метод опирається на оптичну анізотропію моделі при деформації. Оптично-чутливі матеріали, що до деформації були ізотропними, після деформації під дією напруження стають анізотропними за переломлюванням світла. Замість одного показника переломлення за показники три головних показника по трьох головних напрямках . Головні показники переломлення зв’язані з напруженнями такими залежностями:

а) при об’ємному напруженому стані (рівняння Максвелла);

б) при плоскому напруженому стані

Наведені вище залежності дають змогу визначати напруження, якщо відомі оптичні показники . Таким чином, техніка поляризаційно-оптичного методу полягає в визначенні показників переломлення світла n або відносної різниці фаз при продопроменаполяризованого променю світла через певні точки моделі, виконаної з оптично-чутливого матеріалу. Ця техніка добре розроблена.

Промисловість виробляє поляризаційно-проекційні установки різних типів:

§ ППУ-1 призначена для одержання інтерфереційних зображень напруженого стану плоских моделей і зрізів об’ємних моделей. Зображення моделі одержується на фотопластинці, де можна бачити й змальовувати поле ізоклін із збільшенням до 15 разів;

§ Координатно-синхронний поляриметр КСП-10 ЛДУ, призначений для вимірювання по точках в плоских моделях та в зрізах “заморожених” об’ємних моделей різниці фаз по методу Сенджона;

§ Універсальна інтерференційно-поляризаційна установка УЦП-МІБІ забезпечує вимірювання на моделях в проходячому та відображеному світлі по схемах інтерферометрії, динамічної фотопружності та поляризаційної голографії;

§ Полярископ ПКС-500 призначений для нагляду залишкових напружень в виробах із скла при перевірці їх, якості.

§ Велика поляризаційна установка БПУ-М-ІМАШ з робочим полем діаметром 250 мм забезпечує вимірювання й фотографування по полю досліджуваних моделей і зрізів;

§ Установка розсіяного світла УРС-ІМАШ дозволяє одержати картини стрічок інтерференції для всієї просвічуваної площини об’ємної моделі. Повздовж моделі визначають напрямок головних напружень.

Коротко покажемо принцип роботи поляризаційної установки.

Пучок променів виробляється лампою ртутною або кадмієвою в діапазоні частот від до Гц. Ці промені неполяризовані, тобто коливання світлових хвиль займають в просторі будь-яку орієнтацію. В полярископі вони проходять через поляроїд і поляризуються, тобто одержують промені, вектор напружень яких змінюється лише в одній площині. Цей поляризований пучок використовується для дослідження напружень, тобто направляється на оптично-прозору модель. При цьому світловий пучок переломлюється по законах розповсюдження й відображення світла. Оптично-чутливий ізотропний матеріал до прикладення до нього навантажень має таку особливість: показник переломлення світла в ньому для любого напрямку постійний. При навантаженні він змінюється в залежності від величини векторів напружень по різних напрямках. Таким чином, після проходження пучка поляризованого світла через модель змінюється фаза світлових хвиль різних напрямків, що після накладення хвиль приводить до появи інтерференційної картини у вигляді черги світлих і темних стрічок. Розшифровка цієї картини дозволяє визначити значення оптичної різниці фаз світлових коливань.

 


Читайте також:

  1. Балансовий метод.
  2. Балансовий метод.
  3. Близнюковий метод.
  4. Вибірковий метод.
  5. Виробничий метод.
  6. Виробничний метод.
  7. Графічний метод.
  8. Діалектика як метод. Альтернативи діалектики.
  9. Індексний метод.
  10. Інтегральний метод.
  11. Кумулятивний метод.
  12. Кумулятивний метод.




Переглядів: 1616

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Енергетичні методи визначення напружень. | Магнітопружні датчики

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.