Мономер для отримання вінілацетатних латексів – вінілацетат
має ряд особливостей, які впливають як на процес полімеризації, так і на властивості полімеру цих латексів. Вінілацетат розчиняється у воді, у нього яскраво виражена схильність до гідролізу призводить до утворення оцтової кислоти і альдегіда, які інгібірують процес полімеризації. При полімеризації проходить інтенсивне розширення макромолекул полімеру.У зв’язку з цими особливостями вінілацетата полімеризацію проводять в присутності полівінілого спирту (стабілізатора) при контролі рН системи. Полімеризацію проводять при температурі 60...70˚С, ініціатором використовують персульфат калію, процес проводять до повного вичерпування мономеру, яке проводиться дробним веденням(конверсія 100%) .
Отримані в цих умовах латекси мають концентрацію сухих речовин 50...60%, а розмір частинок лежить у межах 200...1000 нм, але через високу в’язкість сегментація частинок, практично, не проходить.
В зв’язку з великим розміром частинок ці латекси, як правило, називають дисперсіями. Через високу температуру склування полівінілацетату і незадовільну якість плівок із полівінілацетатних латексів полімер пластифікують дибутилфталатом, диоктилфталатом або дибутилсебацианатом.
Промисловість України випускає більше 20 марок гополімерних полівінілацетатних латексів (дисперсій), які відрізняються між собою концентрацією полімеру, природою і вмістом пластифікатора, в’язкістю.
Крім гополімерних латексів полівінілацетата випускають латекси , отримані кополімеризацією вінілацетата з акрилатами , малеїатами ,етиленом.Кополімеризація вінілацетату з зазначеними мономерами дозволяє виключити ряд від’ємних властивостей, які властиві латексам з пластифікованими кополімерами і міграцію пластифікаторів із плівок.
Більш детальніше про латекси в Україні на основі вінілацетату і їх властивості наведені в роботі [19].В табл.1.11 наведені властивості типових представників полівінілацетатних латексів. У всіх марок латексів регламентується вміст вільного вінілацетата, який не повинен перевищувати 0,5%. Важливість цього показника обумовлена схильністю мономера до гідролізу з виділенням корозійноактивної оцтової кислоти.
Основна область використання латексів полівінілацетата і його кополімерів - клеї, фарби, зв’язуючи, проклейка паперової маси і нетканих текстильних матеріалів, покриття.