![]()
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів Контакти
|
|
|||||||
Швидкість обігу грошей, коефіцієнт монетизації.
Сума грошей на банківських рахунках Середньорічна величина грошової маси в обігу Цей показник свідчить про швидкість безготівкових розрахунків. Використовуються також й інші показники швидкості обігу грошей. На швидкість обігу грошей впливають загальноекономічні фактори, тобто циклічний розвиток виробництва, темпи його зростання, рух цін, а також грошові (монетарні) фактори, тобто структура платіжного обороту (співвідношення готівкових і безготівкових грошей), розвиток кредитних операцій і взаємних розрахунків, рівень процентних ставок за кредит на грошовому ринку, а також впровадження комп'ютерів для операцій в кредитних установах і використання електронних грошей в розрахунках. Крім цих загальних факторів, швидкість обігу грошей залежить від періодичності виплати доходів, рівномірності витрат населенням своїх коштів, рівня заощадження і накопичення. Але так як швидкість обігу грошей обернено пропорційна кількості грошей в обігу, прискорення їх оборотності означає збільшення грошової маси. Збільшена грошова маса при тому ж обсязі товарів і послуг на ринку призводить до знецінення грошей, тобто в кінцевому підсумку є одним з факторів інфляційного процесу. Оптимальний розмір грошової маси в обігу значно залежить від інтенсивності використання грошей в платіжному обороті чи швидкості обігу грошей. Швидкість обігу грошей характеризує частоту, з якою кожна одиниця наявних в обороті грошей використовується в середньому періоді (рік, квартал, місяць). Між величиною грошової маси та швидкістю обігу грошей існує обернено пропорційна залежність. Зміна швидкості обігу грошей рівнозначна збільшенню чи зменшенню кількості грошей, що знаходяться в обігу. Виходячи з рівняння І Фішера де, V- швидкість обігу грошей; P- середній рівень ін. на товари та послуги; Q –фізичний обсяг товарі та послуг, що реалізовані в даному періоді; M –середня маса грошей, що перебуває в обороті за даний період Швидкість обігу перебуває під впливом багатьох чинників з різнонаправленим характером дії. Серед них є дві групи: ü платоспроможність і попит (зміна попиту споживачів чи суб’єктів господарювання на гроші, розвиток структури споживання, культурних потреб населення та ін.); ü пропозиція (розвиток суспільного виробництва, ринкових відносин, ринкової інфраструктури). Зміна попиту на гроші виявляється в зміні бажання економічних суб’єктів мати у своєму розпорядженні певний запас грошей як високоліквідних активів. Якщо таке бажання збільшується, то витрачання грошей буде менш інтенсивним, між їх надходження, і грошовий обіг уповільнюється і навпаки. При оцінці швидкості обігу грошей враховується також динаміка руху готівкового та безготівкового компонентів, взятих окремо. Наприклад, швидкість обігу готівки:
Де, V –швидкість обігу грошей; T –товарооборот; S –платні послуги; Q –обсяг товарів та послуг, що реалізуються; M0 – готівка у господарському обороті. Показник швидкості обігу грошей можна визначити і за іншими критеріями: · середньою частотою використання грошової одиниці в оплаті доходів населення (визначається відношенням обсягу національного доходу до маси грошей в обороті); · середньою частотою використання грошової одиниці у здійсненні всіх видів платежів (визначається відношенням загального обсягу грошового обороту до грошової маси); · частотою проходження готівки через каси банків та ін. Вплив на швидкість обігу з боку товарної пропорції визначається інтенсивністю економічних процесів, які він обслуговує: ü зміни обсягу, структури й ефективності суспільного виробництва, величини і швидкості товарних потоків на стадії обміну, розвитку ринкових зв’язків, збалансованості ринку; ü розвиток кредитних відносин і банківської системи. ü розвиток транспорту, торгівлі, банківської справи, ринку ЦП, тощо. З показником швидкості обігу грошей оберненно-пропорційно пов'язаний коефіцієнт монетизації – відношення грошової бази до номінального ВВП, або Розвиток багатьох країн світу значно відрізняються за роками і країнами. Існує наявність стійкого зв’язку низьких показників коефіцієнта монетизації з високими темпами інфляції і відповідно значними темпами грошової емісії.
Читайте також:
|
||||||||
|