Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Соціальний портрет фахівця з обліку та аудиту.

Професія бухгалтера своїм виникненням і розвитком завдячує потребі суспільства в отриманні своєчасної та достовірної інформації про господарську діяльність. Суспільство довіряє професіоналу і результатам його роботи, тому важливим є дотримання бухгалтером загальних моральних і специфічних професійних етичних норм. Основи моральних етичних норм, яких має дотримуватись бухгалтер, були закладені ще в XV ст. Саме тоді засновник учення про подвійні рахунки і записи Лука Пачолі (1445-1517) висловив думку, що професія бухгалтера – це праця морально чистих та чесних людей.

Діючи в інтересах громадськості, бухгалтер повинен дотримуватись таких фундаментальних принципів, викладених в Кодексі етики професійних бухгалтерів:

1. Чесність. Професійний бухгалтер повинен бути прямим та чесним у всіх професійних та ділових стосунках.

2. Об'єктивність.Професійний бухгалтер не повинен допускати упередженості, конфлікту інтересів або неналежного впливу з боку інших осіб на його професійні або ділові судження.

3. Професійна компетентність та належна ретельність.Професійний бухгалтер зобов'язаний постійно підтримувати професійні знання і навички на рівні, потрібному для надання клієнтові чи роботодавцеві компетентних професійних послуг, що базуються на знаннях сучасних тенденцій практики, законодавства та технології. Надаючи професійні послуги, бухгалтер повинен діяти сумлінно і дотримуватись технічних та професійних стандартів.

4. Конфіденційність. Професійний бухгалтер повинен поважати конфіденційність інформації, отриманої в результаті професійних та ділових стосунків, і не розголошувати таку інформацію третім сторонам без належних та визначених повноважень, якщо немає юридичного чи професійного права для розголошення цієї інформації. Професійний бухгалтер не повинен використовувати конфіденційну інформацію, отриману в результаті професійних та ділових стосунків, в особистих цілях чи в інтересах третіх сторін.

5. Професійна поведінка.Професійний бухгалтер повинен дотримуватись відповідних законів та нормативних актів і утримуватись від будь-яких дій, які можуть дискредитувати професію.

6. Технічні стандарти. Професійний бухгалтер повинен надавати професійні послуги згідно з відповідними технічними і професійними стандартами; зобов’язані ретельно і кваліфіковано виконувати інструкції клієнта тією мірою, якою вони сумісні з вимогами чесності та об’єктивності [5].

Таблиця 1

Фундаментальні принципи бухгалтерської професії

Принципи Характеристика
Чесність Професійний бухгалтер-практик має бути відвертим у професійних та ділових стосунках.
Об’єктивність Професійний бухгалтер не повинен допускати упередженості, конфлікту інтересів або неналежного впливу з боку інших осіб на його професійні або ділові судження.
Конфіденційність Професійний бухгалтер повинен поважати конфіденційність інформації, отриманої в результаті професійних та ділових стосунків, і не розголошувати таку інформацію третім сторонам без належних та визначених повноважень, якщо немає юридичного чи професійного права для розголошення цієї інформації. Професійний бухгалтер не повинен використовувати конфіденційну інформацію, отриману в результаті професійних та ділових стосунків, в особистих цілях чи в інтересах третіх сторін.
Професійна поведінка Професійний бухгалтер повинен дотримуватись відповідних законів та нормативних актів і утримуватись від будь-яких дій, які можуть дискредитувати професію.
Професійна компетентність та належна ретельність Професійний бухгалтер зобов'язаний постійно підтримувати професійні знання і навички на рівні, потрібному для надання клієнтові чи роботодавцеві компетентних професійних послуг, що базуються на знаннях сучасних тенденцій практики, законодавства та технології і постійно самовдосконалюватись. Надаючи професійні послуги, бухгалтер повинен діяти сумлінно і дотримуватись технічних та професійних стандартів.
Технічні стандарти. Професійний бухгалтер повинен надавати професійні послуги згідно з відповідними технічними і професійними стандартами; зобов’язані ретельно і кваліфіковано виконувати інструкції клієнта тією мірою, якою вони сумісні з вимогами чесності та об’єктивності
     

Значення бухгалтерської професії для підприємства ще наприкінці ХІХ століття сформулював І.Ф.Шер: він вважав, що бухгалтерський облік – непогрішний суддя минулого, необхідний керівник сучасного і надійний консультант майбутнього кожного підприємства [6,с.112-113].

У системі якостей особистості, що забезпечують успішність виконання нею професійних обов’язків бухгалтера можна виділити особисті риси та здібності і схильності (таблиця 2).

Насамперед бухгалтер повинен бути відповідальним, мати аналітичний склад розуму, математичні здібності, бути посидючим, мати схильність до робити з числами. Також бухгалтер повинен володіти гарною пам’яттю, акуратністю, добре володіти персональним комп’ютером, а також у сучасних умовах бути добре знайомим з автоматизованими системами бухгалтерського обліку. Окрім того, особі, що хоче працювати бухгалтером, необхідна висока концентрація уваги і вміння зберігати таємниці, оскільки часто бухгалтер володіє інформацією, що має статус конфіденційної або комерційної таємниці.

Таблиця 2

Якості фахівця з обліку та аудиту [7].

Особисті риси Здібності та схильності
- відповідальність; - обов’язковість; - наполегливість; - чесність; - акуратність; - емоційно-психічна стійкість і висока здатність до самоконтролю; - справедливість - високий рівень математичних здібностей; - здатність до аналізу, синтезу, узагальнення отриманої інформації; - хороший розвиток концентрації, стійкості та переключення уваги, що полягає, по-перше, у здатності протягом тривалого часу зосереджуватися на одному предметі, займатись певним видом діяльності, по-друге, у здатності швидко переходити з одного виду діяльності на інший; - гарний розвиток короткочасної і довготривалої пам’яті; - здатність тривалий час займатись одноманітним видом діяльності; - схильність до роботи з документами та цифрами; - посидючість та терплячість; - гарні навички роботи на ПК

 

Також можна виділити деякі категорії позитивних якостей для бухгалтера:

- особистісні якості: почуття обов'язку, раціональність, послідовність, організованість, практичність, спокій, стриманість, хороший господар, пунктуальність, впевненість у собі;

- комунікативні якості: відкритість, товариськість, вміння працювати з людьми, вміння вирішувати життєві проблеми, вимогливість до інших і до себе;

- професійні якості: плановість роботи, надійність, старанність, вміння виконувати ролі підлеглого і керівника, ретельність в роботі, організованість, віддає перевагу чітким цілям, відповідальність.

Таблиця 3

Категорії позитивних якостей для бухгалтера [7]

Тип особистих якостей Перелік якостей
Особистісні якості Почуття обов'язку, раціональність, послідовність, організованість, практичність, спокій, стриманість, хороший господар, пунктуальність, впевненість у собі.
Комунікативні якості Відкритість, товариськість, вміння працювати з людьми, вміння вирішувати життєві проблеми, вимогливість до інших і до себе.
Професійні якості Плановість роботи, надійність, старанність, вміння виконувати ролі підлеглого і керівника, ретельність в роботі, організованість, віддає перевагу чітким цілям, відповідальність.

 

Водночас, враховуючи ускладнення господарської діяльності економічних суб’єктів та виникнення нових її форм, слід зазначити, що, щоб бути хорошим бухгалтером самих лише якостей замало, потрібно мати і відповідні знання. Зокрема, бухгалтер повинен знати:

ü законодавчі акти, постанови, розпорядження, накази, керівні, методичні та нормативні матеріали з організації бухгалтерського обліку та складання звітності;

ü форми і методи бухгалтерського обліку на підприємстві;

ü план і кореспонденцію рахунків;

ü організацію документообігу по ділянках бухгалтерського обліку;

ü порядок документального оформлення і відображення на рахунках бухгалтерського обліку господарських операцій;

ü методи економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності підприємства;

ü правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки;

ü економіку, організацію праці та управління;

ü ринкові методи господарювання;

ü законодавство про працю, правила і норми охорони праці [8,с.198].

На підприємстві бухгалтер має бути обізнаний в усіх справах підприємства та особливостях діяльності. Основні аспекти професійної діяльності бухгалтера підприємства нами були систематизовано за напрямами: «забезпечує», «визначає» та «проводить».

 


Рис. 1. Основні напрями роботи бухгалтера

Найбільш повним визначення професійного бухгалтера, є визначення професора Ф.Ф. Бутинця, який зазначає, що сучасний бухгалтер – це:

ü насамперед, менеджер, який здійснює керівництво колективом. Отож, він повинен бути аналітиком, оскільки прийняття рішень здійснюється на основі системного аналізу ситуацій;

ü висококваліфікований спеціаліст в питаннях правового, податкового та іншого законодавства. Він повинен чітко орієнтуватися в бізнес-середовищі та швидко реагувати на зміни у ньому;

ü фінансист, який вміє грамотно розпоряджатися грошовими коштами підприємства [10].

Також, бухгалтери зацікавлені у високому рівні ділової репутації з метою максимізації доходів, просування по службі, отримання певного соціаль­ного статусу тощо.

Таким чином, у сфері бухгалтерського обліку наявний механізм забезпечен­ня дотримання неформальних правил через моральне заохочення. Відповідно механізми примушення до виконання неформальних правил спрямовані на зни­ження рівня ділової репутації або повне її нівелювання, зменшення економічних вигід від зайняття професійною діяльністю.

Під діловою репутацією розуміється сукупність підтвердженої інформації про особу, що дає можливість зробити висновок про її порядність, професійні та управлінські здібності, а також відповідність її діяльності вимогам закону.

Отже, бухгалтер повинен ефективно діяти в ситуаціях, що постійно змінюються на підприємстві і поза ним. Одним словом, він має своєчасно виявити зміни в діяльності підприємства,його фінансових справах та відповідно реагувати на них [3,с.37].

 

 


Читайте також:

  1. Автоматизовані форми та системи обліку.
  2. Алгоритм проведення внутрішнього аудиту.
  3. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  4. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, ЙОГО СУТЬ І ЗНАЧЕННЯ. ВИДИ ОБЛІКУ. ОБЛІКОВІ ВИМІРНИКИ.
  5. БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВОДКИ З ОБЛІКУ ВИТРАТ НА НДР ЗА ДОГОВОРАМИ З ЗАМОВНИКАМИ
  6. БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВОДКИ З ОБЛІКУ ДЕПОЗИТНИХ СУМ
  7. Бухгалтерського обліку
  8. Бухгалтерського обліку
  9. БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
  10. Ваучерна система обліку і контролю грошових коштів
  11. Введення обліку та подання звітності платниками єдиного податку
  12. Введення обліку та подання звітності платниками єдиного податку




Переглядів: 2151

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Роль і значення фахівців з обліку й аудиту в сучасному світі. | Призначення та функції бухгалтера.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.