ОС координує виконання прикладних програм, утиліт і власних програмних елементів.
Однією з найбільш фундаментальних концепцій у сучасних ОС є розмежування між програмою та діяльністю, пов'язаною з її виконанням. Перша являє собою статистичний набір інструкцій, тоді як друга – динамічну діяльність, властивості які змінюються в часі. Ця діяльність називається процесом. Процес охоплює поточний стан роботи, який зветься станом процесу. Цей стан включає поточну позицію виконуваної програми (значення лічильника адреси), а також значення інших регістрів центрального процесора і тих чарунок пам'яті, до яких робиться звертання. Стан процесу– це стан машини у певний момент часу.
Задачі, пов'язані з координацією процесів, розв'язуються планувальни- ком та диспетчером, що входять до складу ОС. Планувальник веде записи про процеси, що присутні в обчислювальній системі, вводить відомості про нові процеси і видаляє інформацію про ті, що завершилися. Для відстеження стану всіх процесів планувальник організує в основній пам'яті блок інформації, що називається таблицею процесів. Щоразу, коли машині дається нове завдання, планувальник створює процес для цього завдання за допомогою занесення нового запису до таблиці процесів. Цей запис містить відомості про обсяг виділеної процесові пам'яті, про наданий йому пріоритет, а також про те, чи перебуває процес у стані готовності чи очікування. Процес перебуває в стані готовності, якщо його розвиток може продовжуватися, і переводиться до стану очікування, коли його розвиток припиняється, доти, доки не відбудуться певні зовнішні події, наприклад, завершиться процедура доступу до диска чи надійде повідомлення від іншого процесу.
Диспетчер – це компонента ядра, що відповідає за те, щоб заплановані процеси виконувалися. Як уже раніше говорилося, задача розв'язується за допомогою розбивки часу процесора на короткі інтервали - кванти. Кожному процесу надається можливість безупинного виконання лише протягом одного кванта часу (Рис.13.3) Процедура зміни одного процесу іншим називається переключенням процесів.