Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Звалювання дерев з кореневою системою

Звалювання дерев без відділення стовбура від кореневої системи проводять під час очищення водосховищ, підготовлення трас лісовозних доріг та ін. Звалювання дерев без відділення стовбура від кореневої системи здійснюють також у соснових насадженнях для перероблення свіжих пнів на каніфольно-скипидарну продукцію. Вміст смол у свіжих соснових пнях досягає 10-12 %. Крім того вони дають додатково значну кількість деревини. Поєднання процесу звалювання з корчуванням економічно ефективніше, ніж поокрема заготівля дерев і корчування пнів.

У процесі звалювання дерев без відділення стовбура від кореневої системи порушується коріння дерев і більша частина крупних коренів залишається зі стовбуром. У процесі звалювання дерево повертається навколо точки, яка розміщена майже на рівні землі, під дією зусилля, що прикладене до нього на певній висоті від поверхні землі.

Звалювання дерев з корінням здійснюють бульдозерами, корчувачами і спеціальними машинами.

При звалюванні дерев незначного діаметра (15-20 см) їх спочатку звалюють бульдозерами при піднятому відвалі упиранням ножа в стовбур дерева і при русі трактора на І передачі. Другий захід бульдозера зміщує повалене дерево вбік. У дерев діаметром понад 30 см перед звалюванням бульдозером попередньо підрізають крупне коріння на глибину до 0,2 м. Змінна норма виробітку бульдозера при звалюванні дерев середньої крупності з корінням у насадженнях середньої щільності сягає 1,5-3 га.

Під час звалювання дерев корчувачем його раму піднімають на найбільшу висоту, щоб лобова частина рами вперлася у стовбур дерева. Потім рухом трактора дерево розхитують і звалюють. Після чого рама корчувача опускається і впирається в повалене дерево, яке трактор, що рухається, зсуває вбік, кінцево відриваючи від коріння і звільняючи від грунту.

Навісне обладнання машини для звалювання дерев з корінням, яке включає штовхач і спеціальні клини для порушення кореневої системи, монтують на рамі гусеничного трактора замість бульдозерної або корчувальної установки. Штовхач машини може піднятися на висоту 3 м і більше, що дає змогу створювати значний перекидний момент, необхідний для звалювання дерева.

Звалювання дерев з корінням можна здійснювати з допомогою стальної линви, що намотується на барабан лебідки трактора.

Звалювання крупних дерев з корінням можна здійснювати також вибуховим способом. Вибуховий заряд закладають під центр кореневої системи дерева в похило пробурений шурф. Недоліком даного способу є зниження виходу ділової деревини за рахунок появи на відземковій частині стовбура тріщин і відщепів від удару вибухової хвилі, перевага – можливість використання цього способу в будь-яку пору року.

Під час звалювання дерева звалювально-пакетувальною машиною ЛП-19 (ЛП-19А), яка обладнана коренеприрізуючим пристроєм і пиляльним апаратом, здійснюється силове перерізування всіх радіально розміщених коренів по діаметру 80 см. В цьому випадку можна добути із землі найбільшу частину органічної маси пня з корінням і одночасно зберегти в грунті периферійні корені, що створює позитивні умови для збереження поживного середовища у грунті при наступному лісовідновленні.

Коренеприрізуючий пристрій – це рама з циліндричними поясами коробчастого перерізу, жорстко зв’язаними між собою. Циліндричний ніж, що складається з двох половинок, кріпиться до поясів рами, яка приводиться в дію чотирма силовими циліндрами. Після охоплювання дерева і затиску стовбура (при самій кореневій шийці) двома важелями з ножовими носиками відбувається їх занурення (перепилювання горизонтальних і похилих бічних коренів). Якщо на шляху машини трапляється дерево з діаметром кореневої шийки не вище 14 см, важелі „перекусують” стовбур. При повороті стріли для укладання дерева на землю або транспортний засіб, від нього відділяють пень з корінням. Їх збирають і очищують від землі з допомогою переобладнаного агрегату для збирання лісосічних залишків ПЛО-1А, оснащеного вібраційним піддоном, використання якого при переміщенні агрегату ПЛО-1А до відвантажувального майданчика забезпечує відділення і висипання на грунт до 70 % землі.

5. Звалювання дерев за методом „На замок”

Звалювання дерев цим методом проводиться таким чином: підпил клиноподібної форми виконується двома різами. Перший різ – під кутом 45-500 до осі стовбура, другий різ – перпендикулярно до осі стовбура вище нижньої кромки першого різу на 1/10 діаметра дерева на висоті зрізування.

Глибина підпилу 1/4-1/3 діаметра стовбура. Далі стовбур спилюють шляхом виконання пропилу перпендикулярно до його осі з протилежної сторони до вибраного напрямку падіння. При цьому залишається недопил 2-4 см.

При прикладанні зусилля помічником звалювальника валочною вилкою до стовбура в сторону падіння першочергово проходить сколювання волокон в площині між стовбуром і пеньком паралельно осі дерева. В цей момент нахилена поверхня підпилу впирається в пеньок, внаслідок чого стискуються волокна. При подальшому падінні дерева здійснюється надлом, а розрив волокон недопилу відбувається тільки в пеньку.

Наявність пенька унеможливлює скручування дерева навкруги своєї осі щодо лінії недопилу в процесі падіння під дією зовнішніх факторів (порив вітру, ексцентричність крони, тощо) і забезпечує його падіння у вибраному напрямку, що значною мірою підвищує безпеку праці звалювальника. Виривання волокон недопилу завжди відбувається з пенька, а не з боку стовбура, чим зберігається товарність деревини.

Рис. 16. Звалювання дерев методом на „замок”:

а - схема звалювання дерев методом на „замок”; б - позначення елементів

підпилу і спилювання дерева при його звалюванні

 


Читайте також:

  1. Алгоритми побудови дерев екстремальної ваги
  2. АРХІТЕКТУРНІ ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ ДЕРЕВ‘ЯНИХ ЦЕРКОВ
  3. Біокомпозити та композиційні матеріали на основі відходів переробки деревини
  4. Біотичні фактори та їх вплив на деревні рослини
  5. Вимоги до побудови «дерева цілей».
  6. Властивості деревини
  7. ВПЛИВ ТРАДИЦІЙ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ НА ІНШІ ТИПИ ДЕРЕВ’ЯНИХ СПОРУД.
  8. Дерев'яні мости.
  9. Деревинні матеріали
  10. Дерево несправностей
  11. Дерево цілей і дерево рішень.
  12. Дерево цілей» підприємства




Переглядів: 1943

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Експлуатаційна характеристика дерев | Звалювально-пакетувальні машини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.