Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Біотичні фактори та їх вплив на деревні рослини

Деревні рослини - складові біогеоценозів; вони зазнають впливу інших компонентів угруповань: рослин, тварин, мікроорганізмів.

Вплив складових біоценозу може бути прямим (поїдання тваринами, паразитизм, симбіоз, механічна дія) і опосередкованим (конкуренція за живления, алелопатія та ін.)

Найбільш пряма і відчутна форма впливу тварин на рослини - це поїдання. В основі всіх пірамід трофності знаходяться рослини, творці органічної речовини з неорганічних Н2О і СО2. Рослиноїдні тварини харчуються або лише одним видом (монофаги) або ж поїдають багато видів (поліфаги). Кількість споживаної фітомаси теж різна.

Так, лось за добу з'їдає близько 30-40 кг різноманітної рослинної їжі влітку, та до 10 кг зимою, об'їдаючи 300-400 дерев і кущів. В його раціон входять більше 100 видів рослин. У раціон козулі входять більше 130 видів, а оленя- 170.

Рослинну масу споживають й інші звірі. Споживають її птахи – шишкарі, горіхівки, дятли, сойки, дрозди та ін. В першу чергу птахи ласують плодами та насінням. Проте поїдають вони і вегетативні органи, зокрема бруньки, молоді листки та хвою. Глухар взимку кормиться хвоєю сосни, з'їдаючи її за місяць не менше 6 кг.

Не відстають від крупних звірів і птахів дрібні тварини - фітофаги. Одна миша за добу здатна з'їсти від 470 до 1400 насінин ялини, а в неврожайні на насіння роки миші з'їдають до 70 % сходів дуба, клена, в'яза та інших деревних рослин.

Деревні рослини об'їдаються й комахами (листогризучими, деревиноїдними, сосучими та ін.), іншими безхребетними (кліщами, нематодами, молюсками та ін.).

У відповідь на об'їдання тваринами у рослин виробилися захисні пристосування: товсті покривні тканини з опушенням, виростами, шипами; вирости і шипи на плодах і насінні; здатність до швидкого відновлення втрат біомаси вегетативних органів; підвищення інтенсивності фотосинтезу в листках, що залишилися після об'їдання; утворення смол, камедей, каллюса на місцях пошкоджень; біохімічна непридатність тканин рослини для поїдання; вироблення рослинами речовин – репелентів. Істотно впливають на рослини механічні пошкодження тваринами: витоптування, риюча діяльність та ін.

Популяції рослин досить стійкі проти пошкоджень тваринами. Проте в окремих випадках тварини-фітофаги можуть знищити популяцію рослин, що призводить до зоогенних сукцесій у фітоценозах. Надмірний випас призводить до розростання на пасовищах рослин, яких не поїдають тварини – колючих, отруйних і т.п.

Разом з тим доцільно згадати і про корисну діяльність тварин.

Тварини - агенти запилення у рослин. У процесі еволюції виробилися найрізноманітніші пристосування до запилення комахами (ентомофілія), птахами (орнітофілія), іншими тваринами, в т.ч. ссавцями (зоофілія), мурахами (мірмекофілія) та ін.

Важливу роль відіграють тварини в поширенні плодів та насінин. Як адаптації до зоохорії необхідно сприймати яскраво забарвлений їстівний соковитий оплодень (явище ендозоохорії); гачки, вирости, причіпки та ін. (епізоохорія); гаті оліями принасінники, так звані "мурашині тіла" (мірмекохорія).

Важливим і корисним для рослин є такі результати життєдіяльності тварин, як мінералізація органічних решток, риюча діяльність.

У складі фітоценозів рослини впливають одні на других. Ці впливи можуть бути прямими і опосередкованими.

Одноклітинних тварин та одноклітинних рослин вчені об'єднують у поняття мікробоценоз. Вплив цих організмів на деревні рослини теж подвійний. Негативним є для рослин явище паразитизму (ектопаразити і ендопаразити). Проте, мінералізуючи органічні відмерлі рештки рослин і тварин, мікроорганізми переводять хімічні елементи із недоступних для рослин форм у доступні форми. Це сприяє росту деревних рослин.


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. Абіотичні та біотичні небезпеки.
  3. Абіотичні та біотичні фактори.
  4. Агрегування та факторизація
  5. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  6. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  7. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  8. Активний вплив на проблему
  9. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток
  10. Аналіз впливу постачальників
  11. Аналіз впливу факторів на зміну сумми гуртової реалізації
  12. Аналіз факторів впливу на обсяги виробництва суспільного продукту.




Переглядів: 1823

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Топографічні (орографічні) екологічні фактори | Прямі впливи людини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.