Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кримінальна відповідальність та звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх.

ВСТУП

ІНДЗ: імпринтінг.

Вступивши в новий етап свого розвитку наша держава, зіткнулося з рядом проблем, у тому числі і зі зростанням злочинності, яке відбулося через ряд не зовсім вдалих реформ, що привели до розшарування населення і руйнуванням старих ідеалів.

Останніми роками намітилося не тільки загальне зростання злочинності, але і збільшення частки злочинів, вчинених неповнолітніми, а це не може не турбувати. Подальше зростання злочинності неповнолітніх може привести до непоправних наслідків і ставить під загрозу все суспільство. Наявність великого числа неповнолітніх злочинців говорить про розвиток підлітків. Підлітку треба затвердитися в житті, але часто це не може відбутися із незалежним від нього причин і тоді відбувається озлоблення на суспільство, прагнення заявити про себе протизаконним шляхом. В даному процесі ключова роль віддається державі, яка повинна проводити грамотну політику по відношенню до неповнолітніх.

Головна задача покарання це виправлення засудженого, але по відношенню до неповнолітнього воно не може бути розтягнуто в часі, по тому, як період з 14 років характеризується завершенням соціалізації і становленням людини, як особи. Тому неприпустимо довготривале припинення цього етапу, інакше людина, що повертається в суспільство, не зможе знайти своє місце, закріпиться як повноправний громадянин своєї країни. В цьому випадку стає питання про перевиховання і виправлення неповнолітніх злочинців. Держава і суспільство повинні реагувати на злочини підлітків так, щоб повертати їх до нормального життя після відбування покарання повноцінними особами.

У зв’язку з цим, а також враховуючи особливості даної вікової групи, вимагає особливого вивчення питання про призначення і звільнення від покарання неповнолітніх.

З метою повного розкриття теми лекції, було визначено ряд питань розгляд яких, повинно в своїй сукупності повноцінно розглянути основні та концептуальні положення з цієї теми, а саме:

1. Кримінальна відповідальність та звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх.

2. Покарання, які застосовуються до неповнолітніх, та їх особливості.

3. Призначення покарання неповнолітнім.

4. Звільнення від відбування покарання щодо неповнолітніх.

5. Погашення та зняття судимості щодо неповнолітніх.

 

 

 

Неповнолітніми вважаються особи, які не досягли 18-річного віку. Серед неповнолітніх у КК виділяється ще ряд категорій осіб, зокрема: малолітні, тобто ті, які не досягли 14-річного віку; новонароджені діти, тобто діти, яким не виповнилося 28 днів з дня народження; просто діти; свої діти; неповнолітні, які не досягли віку, з якого чинним законодавством дозволяється працевлаштування; особи, які не досягли 16-річного віку; неповнолітні або непрацездатні діти, що перебувають на утриманні батьків.

Коли мова йде про кримінальну відповідальність і покарання неповнолітніх, то має значення виділення серед них тих, які досягли віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність. У такому сенсі неповнолітніми слід вважати осіб, які досягли 16-річного, в ряді випадків 14-річного віку, але яким ще не виповнилося 18 років.

Враховуючи біологічні, психологічні та соціальні особливості неповнолітніх, закон передбачає норми, спрямовані на забезпечення їх посиленого захисту від злочинних посягань. Позиція українського законодавства базується на міжнародно-правових актах, зокрема, Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною асамблеєю ООН 20 листопада 1959 р., у Преамбулі якої зазначається, що неповнолітні у зв’язку з їх фізичною і розумовою незрілістю потребують спеціальної охорони й захисту, включаючи належний правовий захист.

Норми, які спрямовані на забезпечення охорони нормального фізичного й психічного розвитку неповнолітніх, поміщені в ряді статей Загальної частини КК. До них належать ті, які: регламентують вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність (ст.22 КК); передбачають як пом’якшуючу покарання обставину вчинення злочину неповнолітнім (п.3 ч.1 ст.66КК), а обтяжуючі покарання - вчинення злочину щодо малолітнього (п.6 ч.1 ст.67 КК) або з використанням малолітнього (п.9 ч.1 ст.67 КК). В Особливій частині КК є принаймні 45 норм, якими передбачене посилення відповідальності за злочини щодо неповнолітніх та якими спеціально встановлюється караність посягань щодо них.

Разом із посиленням кримінально-правового захисту неповнолітніх, закон встановлює певні особливості притягнення неповнолітніх до відповідальності та звільнення від відповідальності, призначення покарання, звільнення від покарання та його відбування. Такі норми об’єднані у розділі XV Загальної частини КК «Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх».

Необхідність спеціальних норм про відповідальність неповнолітніх за діяння, передбачені кримінальним законом, обумовлена принципами справедливості й гуманізму, економії кримінальної репресії. Особливості психології неповнолітніх, зокрема, їх схильність до сприйняття стороннього впливу, з одного боку, спонукають максимально обмежувати їх спілкування з представниками злочинного світу, які зусиллями держави концентруються в установах по відбуванню покарання, а з другого - дозволяє обмежитися щодо таких осіб порівняно більш м’якими заходами, достатніми для забезпечення виправлення тих, хто порушив закон. Суспільство не вправі пред’являти до неповнолітніх такі ж суворі вимоги, які воно ставить до своїх дорослих членів. Тому часто щодо неповнолітніх достатніми є заходи виховно-педагогічного, а не карального характеру.

Підстави та принципи кримінальної відповідальності неповнолітніх такі ж, які діють стосовно дорослих осіб. У розділі XV Загальної частини КК зосереджені лише норми, які стосуються особливостей кримінальної відповідальності й покарання неповнолітніх:

- встановлюють більш широкі, ніж щодо дорослих, умови звільнення від кримінальної відповідальності, зокрема, із застосуванням примусових заходів виховного характеру;

- містять певні обмеження щодо суворості застосовуваних заходів кримінально-правового характеру, насамперед, видів і розмірів покарань;

- передбачають м’якші вимоги (умови) для звільнення від кримінального покарання;

- регламентують більш м’які вимоги щодо погашення й зняття судимості.

Якщо ж ті чи інші питання не регламентовані статтями розділу XV Загальної частини КК, то при розгляді справ неповнолітніх слід керуватися положеннями, викладеними в інших розділах КК.


Читайте також:

  1. IV. Відповідальність сторін
  2. Адміністративна відповідальність
  3. Адміністративна відповідальність
  4. Адміністративна відповідальність
  5. Адміністративна відповідальність
  6. Адміністративна відповідальність за порушення аграрного законодавства
  7. Адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства
  8. Адміністративна відповідальність за порушення митних правил
  9. Адміністративна відповідальність за порушення податкового законодавства.
  10. Адміністративна відповідальність осіб, винних в порушенні податкового законодавства
  11. Адміністративна відповідальність та строки адміністративної відповідальності
  12. Адміністративна відповідальність. Види адміністративних стягнень.




Переглядів: 687

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Пам’ять. | Звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.