Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація інвестиційних проектів

План інвестування

 

o Обсяги та напрямки інвестиційних витрат (табл. 2.4).

 

o Кошторис інвестиційних витрат.

 

o Використання місцевої інженерної інфраструктури (шляхи, енер -го-, водопостачання, каналізаційна мережа, очисні споруди).

 

o Технічна база підприємства (технологія, обладнання, машини, вимоги до приміщень, будівельні споруди).

 

o Інженерне обслуговування технічної бази проекту.

 

o Обсяги та джерела фінансування інвестицій.

 

o Обсяг і структура основних фондів (табл. 2.5).

 

o Юридична форма реалізації проекту, форма власності на основні фонди проекту та інші активи.

 

o Базове для проекту підприємство, розподіл повноважень і прав власності між інвестором і базовим підприємством.

 

 

Інвестиційні проекти, розроблені і реалізовані в рамках інвес­тиційної політики підприємства, регіону, галузі, мають різну спрямованість, обумовлену такими моментами:

■ масштабністю розв'язуваних проблем;

■ галузевою приналежністю;

■ маркетинговою ситуацією на ринку;

■ інвестиційними пріоритетами;

■ розмірами підприємства і його фінансових можливостей;

■ науково-технічною базою підприємства і технічним рівнем його виробництва;

■ ступенем впливу технології на соціальну й екологічну сфери;

■ вимогами до якості;

■ особливостями фінансування (з власних та бюджетних коштів, іноземних інвестицій).

Масштабність розв'язуваних проблем є однією з основних ознак класифі­кації інвестиційних проектів. Масштаб інвестиційного проекту визначається в залежності від впливу його результатів на один або кілька ринків - товар­ний, фондовий, праці, а також на екологічну і соціальну ситуації. Відповідно до цього інвестиційні проекти поділяються на глобальні, великомасштабні, регіональні, галузеві і локальні.

Глобальними називаються інвестиційні проекти, реалізація яких впли­ває на політичну, економічну, соціальну або екологічну ситуацію планети. До них відносяться насамперед проекти, пов'язані з освоєнням космосу, світового океану, розвитком атомної енергетики, засобів комунікацій і подібні їм.

Великомасштабними є інвестиційні проекти, що впливають на еко­номічну, соціальну та екологічну обстановку в країні, але не стосуються інших країн. Це можуть бути проекти освоєння нових родовищ корисних копалин (якщо вони не змінюють світових зв'язків), проекти в галузі охо­рони здоров'я, освіти і подібні їм.

Регіональними називаються інвестиційні проекти, що істотно вплива­ють на економічну, соціальну або екологічну ситуацію в місті, районі, області. Т.ікими є проекти будівництва нових або розширення і реконструкції діючих підприємств, від яких залежить зниження рівня безробіття, підвищення ЖИТтєвого рівня населення або зміна екологічної ситуації в даному регіоні.

Галузевими є інвестиційні проекти, що впливають на загальний еко­номічний розвиток окремої галузі і зміну її місця в галузевій структурі и іродного господарства.

Локальними вважаються інвестиційні проекти, реалізація яких не ро­бить істотного впливу ні на економічну, соціальну та екологічну ситуацію її регіонах, ні на рівень і структуру цін на товарних ринках.

Залежно від ступеня новизни товару, а також маркетингової ситуації на ринках, де він представлений, інвестиційні проекти поділяються на гру­пи «Л», «Б», «В» і «Г».

Інвестиційні проекти групи «А» спрямовані на розробку і виробництво товару, що не має ні вітчизняних, ні закордонних аналогів.

До інвестиційних проектів групи «Б» зараховують ті, які спрямовані на розробку і виробництво товарів світового рівня, що мають попит на зовнішньому ринку.

Інвестиційні проекти групи «В» спрямовані на розробку і виробництво товарів, що заміщують імпортні і мають більш низький рівень цін.

Інвестиційні проекти групи «Г» орієнтовані на розробку і виробництво товарів, що мають попит на внутрішньому ринку.

Крім того, класифікація інвестицій, що характеризує можливий зв'язок інвестиційних рішень, дозволяє виділити такі інвестиційні проекти:

■ незалежні, здійснювані паралельно або послідовно і спрямовані на досягнення різних локальних цілей (наприклад, автоматиза­цію бухгалтерського обліку, освоєння нової продукції, впрова­дження системи внутрішнього безперервного транспорту);

■ залежні (проект освоєння нової технології, що вимагає корінної реконструкції очисних споруджень);

■ альтернативні (кілька варіантів проектів реконструкції, тех­нічного переозброєння виробництва, з яких необхідно вибрати найбільш ефективний);

■ взаємодоповнюючі (конверсійний проект з перепрофілювання виробництва, що вимагає згодом розробки проектів, які вирішу­ють проблеми в соціальній сфері, транспортних системах).

Усі перераховані проектні рішення можуть розглядатись з часової по­зиції як:

■ довгострокові (понад 3 роки);

■ середньострокові (1-3 роки);

■ короткострокові (до 1 року);

■ оперативні (протягом 1 року).

Ступінь новизни проектних рішень визначає і ріисиь ри:<ику проекту, що є черговою ознакою класифікації:

■ низький ризик характерний для рі.....їм, по інінттиціях в інтен­сифікацію виробництва на базі освоєної техніки;

■ середній ризик мають проекти, орієнтовані на збільшення об­сягів продажу існуючої продукції;

■ високий ризик властивий проектам, до якихновий товар розробляється. Виробляється і просуваєтьсянаринок;

■ дуже високий ризик властивий інвестиціям у дослідженній ін­новації.

Залежно від того, яке рішення покладене в основу інвестиційного про­екту, інвестиційний цикл має різну тривалість і склад етапів. Відповідно до цього інвестиційні проекти поділяються на проекти:

■ з повним інвестиційним циклом, включаючи будівельно-мон­тажні роботи;

■ з неповним інвестиційним циклом.

Виокремлюють ще й так звані «бездефектні проекти», основним чин­ником яких є підвищена якість (атомні електростанції, греблі мости тощо).

За видами розрізняють проекти комерційні та некомерційні залежно від мети проекту - одержати прибуток або соціальний ефект.

За характером і сферою діяльності виділяють такі проекти:

т промислові - спрямовані на випуск і продаж нових видів про­дукції (як правило, вони пов'язані з будівництвом, удоскона­ленням технологій, розширенням присутності на ринку, рекон­струкцією та модернізацією існуючих виробництв);

■економічні - спрямовані на приватизацію підприємств, роз­виток ринку капіталів, реформування оподаткування та інші макроекономічні перетворення;

■організаційні - спрямовані на реформування системи управ­ління, проведення різноманітних конференцій і семінарів, ство­рення нових організацій;

■дослідницькі - зосереджені на науково-дослідній діяльності, розробці програмних засобів, матеріалів, конструкцій тощо;

■соціальні - пов'язані з реформуванням системи соціального захисту, охороною здоров'я і довкілля, подоланням наслідків природних та екологічних катастроф, соціальних потрясінь.

 

Підготовка і аналіз реальних інвестиційних проектів суттєво залежать від того, якого саме роду ці інвестиції, тобто на вирішення якого з завдань що стоїть перед підприємством вони спрямовані. З цієї точки зору усі можливі різновиди інвестиційних проектів можна (звісно, з певним ступенем умовності ) звести у наступні групи.

1. Інвестиційні проекти, що мають на меті підвищення ефективності. Метою таких проектів є насамперед створення умов для зниження витрат підприємства за рахунок заміни обладнання, підвищення кваліфікації персоналу, переміщення виробничих потужностей у регіони з більш вигідними умовами виробництва.

2. Інвестиційні проекти з розширення виробництва мають на меті розширення можливостей випуску товарів для вже сформованих ринків в рамках існуючих виробництв.

3. Інвестиційні проекти з створення нових виробництв забезпечують створення абсолютно нових підприємств, де планується виробляти товари (або надавати послуги), що раніше підприємством не випускалися, або ж дозволять підприємству вийти на нові для нього ринки з товарами що вже випускаються.

4. Інвестиційні проекти реалізація яких задовольнить вимоги органів державного управління. Необхідність у реалізації таких проектів виникає у випадку, коли підприємство стикається з необхідністю задовольнити вимоги влади стосовно екологічних стандартів, безпеки продукції або ж інших умов функціонування, які не можуть бути забезпеченими лише за рахунок удосконалення процесів, видів, типів, форм і методів управління.

У зв'язку з наявністю багатьох різновидів проектів під час їхнього детального дослідження виникає необхідність у пев­ній систематизації шляхом визначення класифікаційних ознак.

Інвестиційні проекти класифікують:

1. За об'єктом інвестування проекти бувають:

- фінансові проекти— здійснюються на основі фінансових інвестицій, під якими необхідно розуміти вкладення коштів у різ­номанітні фінансові інструменти, серед яких найбільшу ча­стку займають цінні папери;

- проекти реального інвестування — здійснюються на ос­нові інвестування в реальні активи (основні фонди підприємства тощо).

 

2. За терміном реалізації:

- короткострокові;

- середньострокові;

- довгострокові.

У різних джерелах пропонуються різні варіанти тривалості проектів кожного виду.

 

3. Стосовно один до одного:

- незалежні – такі, які можливо реалізовувати одночасно. При цьому характеристики їх реалізації не впливають один на одного;

- альтернативні (конкуруючі) – такі, які неможливо реалізовувати одночасно через те, що вони передбачають досягнення однієї мети або вимагають для своєї реалізації одні й ті самі обмежені ресурси, однак не грошові. З переліку альтернативних проектів може бути реалізовано лише один;

- взаємодоповнюючі (взаємозв’язані)– такі, які можуть бути реалізовані лише одночасно.

4. За масштабами:

- глобальні – проекти, реалізація яких торкається інтересів декількох країн;

- народногосподарські – проекти, реалізація яких вплине на державу загалом чи на окремі великі її території;

- великомасштабні – проекти, у результатах реалізації яких зацікавлені певні регіони;

- локальні (малі) – проекти, що реалізуються в межах окремого підприємства.

У закордонній практиці кількісним критерієм поділу проектів за масштабністю є обсяг коштів, необхідних для їх реалізації:

- малі (до 10 млн дол.);

- середні (10-50 млн дол.);

- великі (50-100 млн дол.);

- грандіозні (більше 100 млн дол.).

 

5. За основними напрямами (за характером загальної мети, на досягнення якої направлений проект):

- комерційні – проекти, головною метою яких є отримання прибутку;

- екологічні – проекти, спрямовані на вирішення екологічних проблем: покращення якості довкілля, природокористування тощо;

- соціальні – проекти, спрямовані на розв’язання соціальних проблем (зменшення безробіття, поліпшення якості медичних послуг тощо);

- інші.

6. За характером цільового завдання проекти класифікують на:

- антикризові, мета яких — забезпечення позитивних показників обсягів та динаміки реалізації про­дукції, прибутковості та фінансової стійкості;

- маркетингові — в організаційному відношенні це сукупність усіх дій, спрямованих на підтримку та розвиток одного виду діяльності фірми, що визначає певну технологічну структуру: збирання інформації, її оцінка; об­ґрунтування та прийняття оптимальних управлінських рішень; координуючий вплив на різні сторони діяльності фірми;

- навчальні проекти. Їхньою метою є одер­жання певного фаху чи його підвищення;

- інноваційні — це проекти, пов'язані з трансфор­муванням наукових досліджень та розробок або інших нау­ково-технічних досягнень у новий чи удосконалений продукт, упроваджений на ринок, у новий удосконалений технологіч­ний процес, що використовується у практичній діяльності, або у новий підхід до соціальних послуг;

- реструк­туризації. Мета проектів реструктуризації — покращання виробни­чо-економічних показників підприємства та компаній за рахунок реформування систем організації та управління;

- надзвичайні — проекти,пов'язані з виникненням та не­обхідністю ліквідації надзвичайних ситуацій.

 

7. За видами фінансування

- проекти із затвердженими фондами (затвердженим фінансуванням), які знаходяться на тій або іншій стадії реалізації (але не закінчені).

- проекти з незатвердженим фінансуванням діляться на залежних від: а) самого підприємства — рішення щодо інвестування приймає керівництво підприємства; б) споживача — фінансування відкривається лише в разі, якщо підприємство виграє в тендері контракт на постачання продукції.


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналіз ефективності інвестиційних проектів
  7. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  8. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
  9. Банківський кредит та його класифікація.
  10. Банківські ресурси, їх види та класифікація
  11. Будівельна класифікація ґрунтів
  12. Будівельні домкрати, їх призначення, класифікація та конструкція.




Переглядів: 1817

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Соціальні аспекти проекту | Основні характеристики фаз інвестиційного проекту. Передінвестиційна фаза.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.