Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Зчеплене успадкування.

 

Доведено, що кількість спадкових ознак організму значно перевищує число хромосом гаплоїдного набору. В кожної хромосомі розміщено багато генів. Тож разом із ознаками, які успадковуються незалежно, повинні існувати і таки, що успадковуються зчеплене одна з одною, бо вони визначаються генами розташованими в одній хромосомі. Таки гени утворюють групу зчеплення. Кількість груп зчеплення в організмі певного виду дорівнює кількості хромосом у гаплоїдному наборі (наприклад, у дрозофіли 1n=4, у людини 1n=23).

Експериментальні дослідження явища зчепленого успадкування провів видатний американський генетик Т.Х. Морган. Він схрестив:

 

А- нормальні крила Р: 0 АВ Х ав

а- короткі крила + АВ 0 ав F2: АВ

В- сіре тіло ав 41,5 % сіре тіло, норм. крила

Б- чорне тіло F1: АВ

ав Ав

ав 8,5% чорне тіло, норм. крила

Р: : 0 АВ Х ав

+ ав 0 ав аВ

ав 8,5 % сіре тіло, короткі крила

 

ав

ав 41, 5% чорне тіло, короткі крила.

 

Аналізуючи це розщеплення, Морган дійшов висновку, що гни, які визначають забарвлення тіла і форму крил, локалізовані в одній хромосомі, але в процесі мейозу під час утворення гамет гомологічні хромосоми можуть обмінюватися своїми ділянками. Це явище отримало назву кросинговеру(перехресту хромосом), а гамети були кросоверними. Внаслідок кросинговеру збільшується утворення нових поєднань алелів.

Відстань між генами, розташованими в одній хромосомі, визначають у відсотках гамет, при утворенні яких під час кросинговеру відбулася пере комбінація генів у гомологічних хромосомах.

Сила зчеплення між двома генами, локалізованими в одній хромосомі, обернено пропорційна відстані між ними.

За одиницю відстані між генами взято 1% кросинговеру, або морганіда.

 

5. Хромосомна теорія спадковості.

Зазначені докази були покладені в основу хромосомної теорії спадковості:

 

1. Гени розташовані в хромосомах; різні хромосоми містять різну кількість генів.

2. Гени розташовані в хромосомах у лінійному порядку.

3. Кожен ген займає в хромосомі певну ділянку (локус); алель ні гени займають однакові локуси в гомологічних хромосомах.

4. Гени, що знаходяться в одній і тій же хромосомі, називаються зчепленими, всі гени будь-якої хромосоми утворюють групу зчеплення, вони,як правило попадають в одну і ту ж гамету і успадковуються разом.

5. Сила зчеплення між двома генами обернено пропорційна відстані між ними.

6. Число гру зчеплення у даного виду організмів відповідає числу хромосом у галоїдному (n) наборі. Наприклад: у людини – 23, дрозофіли – 4.

7. Зчеплення між генами, розташованими в одній хромосомі, порушується внаслідок кросинговеру, під час якого гомологічні хромосоми обмінюються своїми ділянками.

8. Кожен біологічний вид характеризується певним каріотипом (певною кількістю і формою хромосом).

 

6. Сучасний стан досліджень генома людини.

Міжнародний консорціум із секвенування геному людини 2003 року оголосив про завершення проекту «Геном людини», згідно з яким визначена послідовність трьох мільярдів пар основ, з яких побудована ДНК 23- пар хромосом людини. Отже, генетична довжина геному дорівнює 3000 сантиморганід генетична відстань, що відповідає 1% кросинговеру. Успішним результатом даної програми було створення інтегральних карт геному. Картовано близько 40000 послідовностей, а загальна кількість генів складає 30500-40000 . нині геном людини клонований у вигляді фрагментів, які перекривають один одного. Під клонуванням у даному випадку розуміють картування гена, його виділення, вивчення структури, виявлення мутації, а також доведена можлива патогенна дія.

 

7. Генетичні карти хромосом.

Генетичні карти хромосом – це відрізок прямої, на якій позначено порядок розташування генів і вказано відстань між ними у відсотках кросинговеру.

Картування проводиться, щоб дізнатися, в якій частині хромосоми розташовані гени.

Побудовані карти для багатьох об’єктів: рослин, дрозофіл, з ссавців – для миші.

У людини аналіз зчеплення генів не застосований, оскільки експериментальні шлюби не гуманні і недопустимі. Картування у людини хромосом проводиться шляхом вивчення родоводів та генетичного аналізу гібридних соматичних клітин. На сьогоднішній день відомо всі 24 групи зчеплення у людини. Із загальної кількості генів геному людини – 16000 генів картовані за допомогою 1000 високополімерних ДНК- маркерів. Гібридизацію створюють з клітинами різних тварин, переважно з клітинами миші. При культивуванні таких клітин нам живильному середовищі спостерігається втрата хромосом людини. Коли в гібридній клітині залишається одна хромосома від каріотипу людини, її ідентифікують, застосовуючи диференціальне забарвлення. Визначення потім вміст певного ферменту в даній клітині, можна стверджувати, що локус гена до цього ферменту розташований в цій хромосомі.

Складання генетичних карт необхідне для розвитку антропогенетики, для виявлення спадкової патології плода і ново роджених, для встановлення генетичних порушень, які не мають початкового проявлення, а також для медика – генетичного прогнозування.

 

8. Генетика статі.

Існують чотири основних типи регуляції статі статевими хромосомами:

1. ХУ-тип, за якого жіноча стать має дві ХХ- статеві хромосоми і є гомозиготною, (утворює гамети одного типу – Х), а чоловічу статеву хромосому – У, яка відрізняється від Х – хромосоми величиною і формою. Чоловіча стать гетерогаметна(утворює гамети двох типів Х і У). Цей тип властивий ссавцям, комахам, більшості дводольних покритонасінних рослин.

2. ХО-тип – жіноча стать має дві Х- хромосоми (ХХ), а чоловіча тільки одну Х- хромосому (ХО). ХО- тип зустрічається серед комах та ссавців.

3.У птахів, плазунів, частини риб, метеликів, жіноча стать гетерогаметна (ХУ), а чоловіча – гомогаметна (ХХ).

4.У молі, живородної ящірки жіноча стать гетерогаметна (ХО), а чоловіча гомогаметна (ХХ).

 

У тварин а також у людини, яйцеклітини гомогаметної жіночої статі містять Х – хромосоми. А сперматозоїди можуть містити Х або У – хромосому. Тому внаслідок запліднення можливі дві комбінації хромосом:

1. яйцеклітина з Х- хромосомою запліднюється сперматозоїдом з Х- хромосомою. В зиготі поєднується дві Х- хромосоми, розвивається жіноча форма.

2. яйцеклітина з Х- хромосомою запліднюється сперматозоїдом з У- хромосомою. В зиготі комбінуються Х і У – хромосоми, формується чоловіча особина.

Поєднання статевих хромосом у зиготі і розвиток статі організму залежить від того, яким сперматозоїдом буде запліднена яйцеклітина.

 

9.Успадкування зчеплене зі статтю.

Ознаки, які успадковуються через статеві Х- і У- хромосоми, називаються зчепленими зі статтю. Ознаки, які успадковуються через У- хромосому, характерні тільки для гетерогаметної статі, а ознаки, успадковані через Х- хромосому, для обох статей.

Якщо в Х- хромосомі розташований домінантний ген, такий тип успадкування називається Х- зчепленим домінантним. Якщо в Х- хромосомі локалізується рецесивний ген – тип успадкування називається Х- зчепленим рецесивним. Оскільки в осіб чоловічої статі тільки одна Х- хромосома, всі локалізовані у ній гени, навіть

Рецесивні, проявляються у фенотипі. Такий організм називають гемізиготним.

 

 


Читайте також:

  1. Аутосомно_рецесивний тип успадкування.
  2. Зчеплене успадкування.
  3. Спадкування, зчеплене зі статтю
  4. Тема: Хромосомна теорія спадковості. Зчеплене успадкування.
  5. Тема:Зчеплене успадкування.
  6. Успадкування, зчеплене зі статтю
Переглядів: 6298

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зчеплене успадкування. | Класифікація надзвичайних ситуацій.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.