Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Успадкування, зчеплене зі статтю

Коли гени, які контролюють формування тієї чи іншої ознаки, локалізовані в аутосомах, успадкування здійснюється незалежно від того, хто з батьків (мати або батько) є носієм досліджуваного ознаки.

Успадкування ознак, гени яких розташовані в статевих хромосомах, називається успадкуванням, зчепленим зі статтю, і для нього спостерігаються суттєві відхилення від менделівських розщеплень.

Уперше таке спадкування досліджено Т.Морганом на прикладі плодової мушки Drosophila melanogaster. У Х-хромосомі дрозофіли знаходиться один із генів, від яких залежить розвиток червоного забарвлення ока ("нормальні" мухи, а мухи дикого типу мають червоні очі). Мутація цього гена перетворює його на мутантний рецесивний алель white (скорочене позначення w, відповідний алель дикого типу позначають як w+), а гомозигота за рецесивним алелем характеризується білими очима. Морган поставив два так звані реципрокні схрещування: самка з червоними очима і самець із білими (пряме схрещування), і навпаки – білоока самка і червоноокий самець (обернене схрещування).У прямому схрещуванні нащадки першого покоління всі були червоноокі, тобто виконувався перший закон Менделя. Але в оберненому схрещуванні вже в першому поколінні спостерігалося розщеплення начервонооких і білооких таким чином, що всі самки були червоноокі, а самці білоокі. Така картина успадкування, коли ознаки батьків передаються нащадкам протилежній статі, називається кріс-крос (criss-cross).

Особина гомогаметної статі може бути як гомо-, так і гетерозиготою за певним геном. Гетерогаметна стать є гемізиготою за більшістю генів: у генотипі існує лише одна копія гена – або в хромосомі Х (Z), або Y (W). Отже, у гомогаметної статі рецесивна ознака виявляється лише тоді, коли ген перебуває в гомозиготному стані, а в гетерогаметної статі – завжди. Прикладом Х-зчеплених ознак у людини є гемофілія та дальтонізм. Жінки хворіють на ці захворювання лише тоді, коли рецесивний алель, що визначає захворювання, знаходиться в гомозиготному стані. Якщо ж жінка гетерозиготна за цим геном, вона фенотипово здорова, але є носієм рецесивної алелі. Коли чоловік отримує разом з Х-хромосомою рецесивну алель, хвороба проявляється фенотипово, оскільки в Y-хромосомі алельний ген відсутній. Зчеплено зі статтю успадковується, наприклад, черепахове забарвлення шерсті в котів (це забарвлення виникає внаслідок взаємодії домінантної й рецесивної алелей, локалізованих в Х-хромосомі, причому жодна з цих алелей не домінує над іншою: домінантна алель визначає чорне, а рецесивна — руде забарвлення шерсті). Черепахове забарвлення шерсті зустрічається лише в гетерозиготних кішок. Коти ж бувають лише чорними або рудими, оскільки в їх генотипі може бути присутній лише один з даної пари алельних генів, який локалізується в Х-хромосомі.

Негомологічна ділянка У-хромосоми, крім генів, що визначають чоловічу стать, містить гени перетинок між пальцями ніг і волохатих вух у людини. Патологічні ознаки, зчеплені з негомологічною ділянкою У-хромосоми, передаються всім синам (голандрично), оскільки вони отримують від батька У-хромосому.

Негомологична ділянка Х-хромосоми містить у своєму складі ряд важливих для життєдіяльності організмів генів. Оскільки у гетерогаметного статі (ХУ) Х-хромосома представлена в єдиному числі, то ознаки, що визначаються генами негомологічної ділянки Х-хромосоми, будуть виявлятися навіть в тому випадку, якщо вони рецесивні. Такий стан генів називається гемізиготність. Прикладом такого роду Х-зчеплених рецесивних ознак у людини є гемофілія, м'язова дистрофія Дюшена, атрофія зорового нерва, дальтонізм тощо.

Гемофілія - це спадкова хвороба, при якій кров втрачає здатність згортатися. Так як гемофілія обумовлена рецесивним геном, локалізованим в Х-хромосомі, це захворювання зустрічається, за рідкісним винятком, тільки у чоловіків, а гетерозиготні по даному гену жінки мають нормальне згортання крові.

Розглянемо успадкування гемофілії у людини:

h - ген гемофілії (незгортання крові);

Н - ген нормального згортання крові.

Враховуючи, що в генотипі жінки є дві X-хромосоми, а у чоловіків - одна Х-хромосома і одна Y-хромосома, запишемо схему успадкування гемофілії:

Р: ♀ XHXh х ♂ XHY

G: XH, Xh XH, Y

F1: XHXH, XHXh, XHY, XhY

Як видно зі схеми, нащадки шлюбу гетерозиготної жінки та чоловіка-гемофіліка проявляють розщеплення ознаки: половина дочок (ХHХh) є носіями гена гемофілії, а половина синів (XhУ) - гемофілікам, друга половина - дочки (ХHХH) і сини (ХHУ) - виявляться здоровими. Таким чином, гемофілія, що передається через жінок, проявляється у половини їх синів.

Фенотиповий прояв гемофілії у дівчаток буде спостерігатися в тому випадку, якщо мати дівчинки є носієм гена гемофілії, а батько - гемофіліком. Подібна закономірність успадкування характерна і для інших рецесивних, зчеплених зі статтю ознак.

Гени, які знаходяться в гомологічних ділянках (приблизно 10), формально зчеплені зі статтю (містяться в статевих хромосомах), але характер успадкування мають такий самий, як і аутосомні.

 


Читайте також:

  1. Для всіх статей доходів, витрат і неопераційних витрат має бути зазначено статтю податкової декларації.
  2. Зчеплене успадкування.
  3. Зчеплене успадкування.
  4. Зчеплення зі статтю
  5. Право дарування, успадкування, обміну та застави земельних ділянок
  6. Ретроспективні розрахунки населення за статтю і віком у міжпереписні періоди.
  7. РОЗПОДІЛ ПОСТІЙНОГО НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ за статтю на 01.01.99
  8. Склад населення за статтю і віком. Статево-вікова піраміда.
  9. Спадкування, зчеплене зі статтю
  10. Тема: Хромосомна теорія спадковості. Зчеплене успадкування.
  11. Тема:Зчеплене успадкування.




Переглядів: 5027

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Залежність ознак статі від хромосомного балансу у дрозофіли | Тема: Хромосомна теорія спадковості. Зчеплене успадкування.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.