Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Питання для семінарського заняття №2

Рис. 4.5. Процес появи і поглиблення інфляції

Інфляція, виникнувши, швидко розповсюджується по усіх галузях і сферах економіки. Вона вважається небезпечною хворобою ринкової економіки тому, що швидко поширюється і її нелегко зупинити. Адаптив­ні інфляційні очікування породжують інфляційну психологію,що галь­мує вихід країни з інфляційних лещат, адже вона викликає ажіотажний попит, який швидко піднімає ціни по інфляційній спіралі.

Отже, помірна інфляція (до 10% на рік) має і позитивні аспекти (ціни зростають швидше, ніж заробітна плата, що зміцнює стимули підприємницької діяльності), надмірна інфляція (понад 10% на рік) може перетвори­тись у страшне соціальне зло.

Причиною інфляції спочатку вважали повсюдний перехід до паперо­вих грошей. Однак, навіть після того, як грошова емісія була взята під строгий державний контроль, інфляція не зникла. Виявилось, що у інфля­ції можуть бути різні причини і сама вона буває різною.

Інфляція може протікати у таких формах:

інфляція попиту,

інфляція пропозиції, або витрат;

структурна інфляція.

Інфляція попиту виникає внаслідок надмірного зростання грошових доходів населення, підприємств і держави, і зростання, на цій основі, сукупного попиту.

 

Зростання сукупних грошових доходів призводить до перевищення попиту над пропозицією товарів, що неминуче зумовлює наростання рівня цін. Інфляція попиту, як правило, виникає за повної зайнятості і повного вико­ристання виробничих можливостей. У цьому випадку зростання попиту на будь-який товар викликає похідний попит на ресурси і наступне зростання цін на них. Якби частина ресурсів до цього була б не задіяна, ціни на них могли б не зростати.

Держава, яка збільшує свої витрати при повній зайнятості ресурсів, фірми, що піднімають попит на інвестиційні ресурси у тій же ситуації, профспілки, які при цьому вимагають зростання заробітної плати найма­них працівників, штовхають економіку у пастку інфляції попиту.

Не менш небезпечна інфляція пропозиції абовитрат.

Інфляція витрат викликається зростанням вартості виробничих факторів, тобто зростанням витрат виробництва завдяки підвищенню цін їх елементів.

 

Зростання витрат підвищує ціни товарів і послуг. Вироблений товар може стати ресурсом для виробництва інших товарів, на які накопичуєть­ся хвиля зростаючих витрат. В результаті витрати у взаємопов’язаних виробництвах зростають разом із цінами товарів, що випускаються.

Інфляція витрат викликає зростання цін будь-якого із виробничих факторів – землі, капіталу чи праці. Зростаючі витрати виробництва переносяться на ціну продукції, яка оплачується споживачем. Якщо й для ньо­го цей товар є ресурсом виробництва, то витрати зростають і тут, що змушує підприємця компенсувати втрати підвищенням цін. Виникає своєрідний механізм передачі інфляції, яка розповсюджується у економіці як епідемія.

Найважливішими джерелами, що живлять інфляцію витрат, є, по-перше, зростання номінальної заробітної плати, по-друге, підвищення цін на сировину, паливо і енергію. Тобто, йдеться насамперед про змінні витрати виробництва.

Зокрема, надмірне зростання заробітної плати породжує інфляцію. “Накручування” цін веде до раптового, непередбачуваного зростання вартості сировинних ресурсів і енергоносіїв, що повною мірою відчули на собі економіка і населення молодої суверенної України.

Найстрашніше у інфляції витрат те, що вона породжує інфляційні очікування,а згодом, – і інфляційну психологію.Це явище виникає то­ді, коли у масовій свідомості людей існує впевненість, що інфляція буде наростати й надалі. Тому працівники вимагають підвищення заробітної плати “під майбутнє зростання цін”, а підприємці завчасно “закладають” у ціну своїх товарів очікуване зростання витрат на сировину, енергію, пра­цю і кредит.

 

Структурна інфляція викликається макроекономічною міжгалузевою незбалансованістю, що веде до хронічного незадоволеного попиту на продукцію певних галузей і зумовлює зростання цін.

 

Поряд із формами, необхідно виділити і типи інфляції.Розрізняють два типи інфляції: 1) інфляція відкрита; 2) інфляція затамована.

 

Відкрита інфляція розгортається на ринках, де відбувається вільне ціноутворення.

 

Саме відкрита інфляція здійснюється у формах інфляції попиту та інфляції витрат.Вона, хоча і деформує ринок нерівномірністю підви­щення цін, але не знищує повністю ринковий механізм ціноутворення.

 

Затамована інфляція розгортається по-іншому, вона виникає завдяки державному регулюванню рівня цін шляхом їх блокування (“замороження”).

 

Затамована інфляція зумовлюється неправильними діями держав­них органів, які борються не з деформацією ринку, а з його наслідками –зростанням цін. Тому причини інфляції зберігаються, вона стає затамова­ною.

Затамована інфляція руйнує ринковий механізм. Ринок не виконує регулюючу функцію, адже не одержує цінових сигналів (зміна цін – основний важіль дії ринкового механізму). “Заморожені” ціни роблять невигідним прикладання капіталу та інших ресурсів в галузях, де високі витрати виробництва. Із таких галузей відбувається “втеча” капіталів, що породжує дефіцит певних товарів. У саморегульованій економіці дефіцит (нестача товарів) швидко ліквідовується більш високими цінами, а потім і розши­ренням виробництва. Тут же дефіцит стає хронічним, затамована інфляція породжує ажіотажний попит і товарний дефіцит дедалі збільшується. Тотальний товарний дефіцит – ознака затамованої інфляції,її не­минучим супутником стає “чорний” (нелегальний) ринок. Виробництво не працює, або працює повільно, зменшуються доходи, бідніє населення і держава.

Перевага відкритої інфляції у порівнянні із затамованою полягає у тому, що у першому випадку додатковий дохід від зростання цін одержує виробник, а у другому – кримінальні структури, що “розквітають” на “чорному” ринку.

Отже, винуватцем інфляції, у будь-якому випадку, є держава, невмілі і неправильні дії якої зумовлюють існування надлишку грошей в обігу і загальне зростання цін. Особливо це стосується емісійної інфляції.

 

Емісійна інфляція виникає внаслідок необгрунтованого випуску державою в обіг додаткових готівкових чи безготівкових грошей, які не підкріплені додатковим випуском товарної маси.

 

Якою б не була мета додаткової емісії – забезпечення виплати заро­бітної плати шахтарям чи вчителям, пенсій, соціальної допомоги тощо – вона обернеться зростанням цін, інфляцією, тягар якої звалиться, насам­перед, на тих же шахтарів і вчителів, пенсіонерів і неімущих. Будь-яка гро­шова емісія повинна бути обґрунтованою і виваженою, забезпеченою до­датковими товарами і послугами.

Для економіки шкідливий не лише надлишок, але й нестача грошей в обігу. У останньому випадку виникає дефляція.

Дефляція – загальне зниження рівня цін внаслідок нестачі грошей в обігу.

 

Дефляція веде до кризи надвиробництва,нестача грошей поро­джує зменшення сукупного попиту, що загрожує скороченням масштабів виробництва, безробіттям, зниженням рівня добробуту нації тощо.

Однак, історична тенденція така, що у ринковій економіці розвиваєть­ся переважно інфляція, а не дефляція.

 

1. Які існують основні концепції походження грошей і в чому їх суть?

2. Яка форма повноцінних грошей виявилася найдосконалішою? Поясніть чому.

3. У чому суть трансформації товарної природи грошей у нетоварну і які причини цього явища?

4. Назвіть функції грошей і з’ясуйте їх особливості в сучасних умовах.

5. Що таке грошова система, які її складові елементи і в чому їх суть?

6. Охарактеризуйте грошову масу і її грошові агрегати.

7. Які чинники впливають на зростання в обігу грошової маси?

8. В чому суть рівняння обміну І. Фішера з урахуванням депозитного обігу?

9. В чому суть грошової концепції інфляції?

10. Інфляція і дефляція як наслідок порушення дії закону грошового обігу.


Читайте також:

  1. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  2. IV ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
  3. IV. Питання самоконтролю.
  4. V. Питання для самоконтолю
  5. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  6. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  7. VІ. План та організаційна структура заняття
  8. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  9. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони
  10. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  11. Бесіда за запитаннями.
  12. В лекції висвітлюються питання використання мережних структур, їх недоліки та переваги.




Переглядів: 695

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Форми, типи, рівні і наслідки | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.