Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лейкоцити, кількість, види. Функції різних видів лейкоцитів.

ВИСНОВОК

до третього питання:

Таким чином, еритроцити – червоні без’ядерні кров’яні тільця, найбільш чисельні формені елементи крові. Основна функція еритроцитів – перенесення кисню та вуглекислого газу, які зв’язуються з білком гемоглобіном, що знаходиться усередині еритроцитів. В нормі кількість еритроцитів складає у чоловіків 4,5 – 5,0 · 1012 /л, у жінок – 4,0 – 4,5 · 1012 /л. Зниження концентрації має назву еритропенія, а збільшення – еритроцитоз (поліцитемія).

 

 

Лейкоцити або білі кров'яні кульки володіють повною ядерної структурою. Їх ядро може бути округлим, у вигляді нирки або багаточасточковим. Їх розмір – від 6 до 20 мкм. Кількість лейкоцитів у периферичній крові дорослої людини коливається в межах 4,0 – 9,0 х109/л, або 4000 – 9000 в 1 мкл. Збільшення кількості лейкоцитів у крові називається лейкоцитозом, зменшення – лейкопенією. У клініці має значення не тільки загальна кількість лейкоцитів, але і процентне співвідношення всіх видів лейкоцитів, що одержало назву лейкоцитарної формули, або лейкограми.

Лейкоцити діляться на дві великі групи: гранулоцити і агранулоцити в залежності від того, спостерігається чи ні зернистість в їх цитоплазмі.

До зернистих відносять: нейтрофіли, базофіли, еозинофіли. До незернистих – моноцити і лімфоцити. Нейтрофіли за ступенем зрілості діляться на метамієлоцити або юні, паличкоядерні і сегментоядерні.

 

Нейтрофіли 72%
– юні 0…1%
– паличкоядерні 1…5%
– сегментоядерні 54…67%
Базофіли 0…1%
Еозинофіли 1…5%
Моноцити 2…8%
Лімфоцити 24…30%

 

Лікарі стежать за кількістю лейкоцитів, оскільки будь-яке його зміна найчастіше є ознакою хвороби або інфекції. Лейкоцити – це піхота, що захищає організм від інфекції. Ці клітини захищають організм шляхом фагоцитозу (поїдання) бактерій або ж за допомогою імунних процесів – вироблення особливих речовин, які руйнують збудників інфекцій. Лейкоцити діють в основному поза кровоносної системи, але в ділянки інфекції вони потрапляють саме з кров'ю. Здійснення захисної функції різними видами лейкоцитів відбувається по-різному.

Нейтрофіли є найчисельнішою групою. Основна їх функція – фагоцитоз бактерій і продуктів розпаду тканин з наступним переварюванням їх за допомогою лізосомних ферментів (протеази, пептідази, оксидази, дезоксирибонуклеази). Нейтрофіли першими приходять у вогнище ушкодження. Так як вони є порівняно невеликими клітинами, то їх називають микрофагами. Нейтрофіли надають цитотоксичну дію, а також продукують інтерферон, що володіє противірусною дією. Активовані нейтрофіли виділяють арахідонову кислоту, яка є попередником лейкотрієнів, тромбоксанов і простагландинів. Ці речовини відіграють важливу роль у регуляції просвіту і проникності кровоносних судин і в запуску таких процесів, як запалення, біль і згортання крові.

За нейтрофілами можна визначити стать людини, так як у жіночого генотипу є круглі вирости – «барабанні палички».

Еозинофіли також мають здатність до фагоцитозу, але це не має серйозного значення через їх невелику кількость в крові. Основною функцією еозинофілів є знешкодження і руйнування токсинів білкового походження, чужорідних білків, а також комплексу антиген-антитіло. Еозинофіли продукують фермент гістаміназу, який руйнує гістамін, що звільніється з пошкоджених базофілів і тучних клітин при різних алергічних станах, глистових інвазіях, аутоімунних захворюваннях. Еозинофіли здійснюють протиглистовий імунітет, роблячи на личинку цитотоксичну дію. Тому при цих захворюваннях зростає кількість еозинофілів у крові (еозинофілія). Еозинофіли продукують плазміноген, який є попередником плазміну – головного чинника фібринолітичної системи крові. Вміст еозинофілів в периферичної крові підтвердили добовим коливанням, що пов'язано з рівнем глюкокортикоїдів. В кінці другої половини дня і рано вранці їх на 20% менше середньодобового рівня, а опівночі – на 30% більше.

Базофіли продукують і містять біологічно активні речовини (гепарин, гістамін та ін.), чим і обумовлена їх функція в організмі. Гепарин перешкоджає згортання крові у вогнищі запалення. Гістамін розширює капіляри, що сприяє розсмоктуванню і загоєнню. У базофілах містяться також гіалуронова кислота, яка впливає на проникність судинної стінки; фактор активації тромбоцитів (ФАТ); тромбоксани, що сприяють агрегації тромбоцитів; лейкотрієни і простагландини. При алергічних реакціях (кропив'янка, бронхіальна астма, лікарська хвороба) під впливом комплексу антиген-антитіло відбувається дегрануляція базофілів і вихід в кров біологічно активних речовин, зокрема гістаміну, що визначає клінічну картину захворювань.

Моноцити володіють вираженою фагоцитарної функцією. Це найбільші клітини периферичної крові та їх називають макрофагами. Моноцити перебувають у крові 2 – 3 дні, потім вони виходять в навколишні тканини, де, досягнувши зрілості, перетворюються в тканинні макрофаги (гістіоцити). Моноцити здатні фагоцитувати мікроби в кислому середовищі, коли нейтрофіли не активні. Фагоцитуя мікроби, загиблі лейкоцити, пошкоджені клітини тканин, моноцити очищають місце запалення і готують його до регенерації. Моноцити синтезують окремі компоненти системи комплементу. Активовані моноцити і тканинні макрофаги продукують цитотоксини, інтерлейкін (ІЛ-1), фактор некрозу пухлин (ФНП), інтерферон, цим здійснюючи протипухлинний, противірусний, протимікробний і протипаразитарний імунітет; беруть участь в регуляції гемопоезу. Макрофаги приймають участь у формуванні специфічного імунної відповіді організму. Вони розпізнають антиген і переводять його в так звану імуногенну форму (презентація антигену). Моноцити продукують як чинники, які посилюють згортання крові (тромбоксани, тромбопластин), так і фактори, що стимулюють фібриноліз (активатори плазміногену).

Лімфоцити є центральною ланкою імунної системи організму. Вони здійснюють формування специфічного імунітету, синтез захисних антитіл, лізис чужорідних клітин, реакцію відторгнення трансплантата, забезпечують імунну пам'ять. Лімфоцити утворюються в кістковому мозку, а диференціювання проходять у тканинах. Лімфоцити, дозрівання яких відбувається у вилочковій залозі, називаються Т-лімфоцитами (тімусзалежними). Розрізняють декілька форм Т-лімфоцитів. Т-кілери (вбивці) здійснюють реакції клітинного імунітету, лізируючи чужорідні клітини, збудників інфекційних захворювань, пухлинні клітини, клітини-мутанти. Т-хелпери (помічники), взаємодіючи з В-лімфоцитами, перетворюють їх у плазматичні клітини, тобто допомагають перебігу гуморального імунітету. Т-супресори (гнобителі) блокують надмірні реакції В-лімфоцитів. Є також Т-хелпери і Т-супресори, що регулюють клітинний імунітет. Т-клітини пам'яті зберігають інформацію про раніше діючі антигени.

В-лімфоцити (бурсозалежні) проходять диференціювання в людини у лімфоїдній тканини кишечника, піднебінних і глоткових мигдаликах. В-лімфоцити здійснюють реакції гуморального імунітету. Більшість В-лімфоцитів є антитілопродуцентами. В-лімфоцити у відповідь на дію антигенів в результаті складних взаємодій з Т-лімфоцитами і моноцитами перетворюються в плазматичні клітини. Плазматичні клітини виробляють антитіла, які розпізнають і специфічно зв'язують відповідні антигени. Розрізняють 5 основних класів антитіл, або імуноглобулінів: JgA, JgG, JgМ, JgD, JgЕ. О-лімфоцити (нульові) не проходять диференціювання і є як би резервом Т- і В-лімфоцитів.

 


Читайте також:

  1. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  2. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  3. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  4. Акціонерне товариство, як форма організацій бізнесу. Акції, їх суть і види.
  5. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  6. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  7. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  8. Аналіз собівартості окремих видів продукції.
  9. Арифметичні операції в різних системах числення
  10. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  11. Асимптоти графіка функції
  12. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження




Переглядів: 4693

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Еритроцити: будова, кількість, функції. Гемоглобін. | Тромбоцити, їх кількість, функції. Зсідальна та протизсідальна системи крові.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.