Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



МЕХАНІЗМ ДІЇ ГОРМОНІВ ГІПОФІЗА

ВСТУП

Клінічний випадок

До лікаря звернулися батьки 10-річного хлопчика зі скаргами на відставання дитини у фізичному розвитку від одноліток. Народився у строк, вага при народженні 3500г, зріст 54см, пологи без ускладнень. Сімейний анамнез не обтяжений. У школі навчається добре, але за характером млявий, швидко втомлюється. При огляді: антропометричні показники відповідають 6 – 7 рокам, шкіра суха, бліда, брадикардія, вторинний статеві ознаки не виражені. ЩЗ не збільшена, каріотип 46 ХУ. У крові: СТГ - знижений, АКТГ – N, рівень тестостерону - знижений, ТТГ - знижений, на рентгенограмі кисті – кістковий вік відповідає 6 рокам, зони росту відкриті. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний.

Діагноз: Гіпофізарний нанізм

Хворий П., 13 років, поступив в клініку за скаргами на спрагу (випиває до 6 л води на добу), слабість, схуднення частий і в значній кількості сечопуск. Хворіє 2 місяці. Захворювання почалося після грипу. Об’єктивно: стан задовільний. Шкірні покриви бліді, сухі.Поверхневі лімфовузли і щитовидна залоза не збільшені. Кістково-м’язева система без патології. Межі серця в межах норми, над легенями ясний, перкуторний звук. Тони серця ясні, шумів немає. Пульс 68 уд./хв., ритмічний, задовільного наповнення. АТ 105/70 мм рт.ст. Язик сухий, обкладений білим налетом. Живіт м’який неболючий. Печінка і селезінка не збільшені.Заг. аналіз крові без змін, цукор 5,4 ммоль/л. Сеча: питома вага 1004 – 1002, білку і цукру немає, лейк. 8-10 в п.з., добовий діурез - 5-6 л. Рентгенограма кісток черепа - турецьке сідло нормальних розмірів.

Діагноз:Нецукровий діабет

 

Гіпофіз - невелика залоза внутрішньої секреції, розташована в турецькому сідлі основної кістки. РОзміри: передньо-задній від 10 до 15 мм, вертикальний - 9 мм. Маса гіпофізу 0,7 г. Вхід в порожнину турецького сідла закритий листком твердої мозкової оболонки - діафрагмою турецького сідла. Через отвір проходить ніжка гіпофізу, яка з’єднує його з гіпоталамічною ділянкою головного мозку. Гіпофіз складається з передньої і задньої долей. Передня доля - аденогіпофіз (75% маси залози). Задня доля входить в склад нейрогіпофізу.

Передня доля - базофільні, еозинофільні, хромофобні клітини. Базофільні (4-10%) клітини - адренокортикотропні, тиреотропні, гонадотропні.

Еозинофільні (кислі барвники) - 30-35% від загального числа клітин. Виділяють соматотропні, лактотропні клітини (СТГ, пролактин).

Хромофобні (головні) клітини 50-60% від всіх клітин. Вони не мають зернистості і в нормальних умовах не виявляють ознак секреторної діяльності.

Задня доля представлена нейрогіпофізом. Вона містить багато гранул нейросекрету, який продукується нейронами супраоптичних та паравентрикулярних ядер переднього гіпоталамусу.

Гіпофіз - кололь ендокринної системи, головний регулятор периферичних залоз, виділяє велику кількість різних гормонів.

Передня доля - АКТГ, ФСГ, ЛГ, ТТГ (базофільні клітини), а СТГ і ПРЛ в еозинофільних клітинах. Клітини проміжної частини - МСГ. Разом з тим вважають, що одні й ті ж клітини в залежності від функціонального стану аденогіпофізу можуть продукувати різні тропні гормони.

Задня доля - вазопресин (АДГ) і окситоцин. Однак в задній долі ці гормони не утворюються, а тільки накопичуються та трансформуються. Вони утворюються в ядрах переднього гіпоталамуса (супраоптичні та паравентрикулярні). Всі гормони гіпофізу білкової природи (прості і складні білки). АКТГ - синтез глюкокортикоїдів, андрогенів і частково альдостерону. ТТГ - біосинтез тиреоїдних гормонів (Т3 і Т4), їх поступлення в кров, гіперплазія щитовидної залози.

ФСГ і ЛГ - стимулюють діяльність статевих залоз і носять назву гонадотропних гормонів. Співвідношення у чоловіків - 3:1, у жінок 1:1, ФСГ - у жінок ріст фолікулів, у чоловіків ріст епітелію сім’яних канальців. ЛГ - у жінок сприяє овуляції і розвитку жовтого тіла яєчників, а в чоловіків стимулює ріст інтерстиціальних клітин (Лейдіга) в сім’яниках. ПРЛ (лактотропний) - відноситься до гонадотропних, стимулює функцію жовтого тіла, однак основна дія - секреція молочних залоз шляхом безпосередньої дії на них. СТГ - на відміну від других діє прямо на обмін тканини - анаболічні процеси білків, окислює жири, впливає на кальцієвий і фосфорний обміни.

АДГ - посилює реабсорбцію води в дистальних відділах канальців, діурез. Окситоцин - стимулює скорочення матки.

Вищий регулятор нейроендокринної системи - гіпоталамус, розташований в середній черепній ямці. Гіпоталамус зв’язаний з корою головного мозку, ретикулярною формацією, підкорковими утвореннями, стовбуром мозку, мозочком і спинним мозком. В ньому розташовані 32 пари ядер, які приймають участь в регуляції важливих вегетативних функцій організму (АД, проникливість судин, теплопродукцію і тепловіддачу, апетит, сон). Він регулює діяльність периферичних залоз через гіпофіз (єдина гіпоталамо-гіпофізарна система) і в свою чергу відчуває сильний вплив зі сторони останніх. Система зворотнього зв’язку чи “плюс-мінус взаємодія”, забезпечує в організмі нормальне виробництво гормонів, чим підтримується сталість внутрішнього середовища і різних функцій організму. Регуляція секреції тропних гормонів аденогіпофіза здійснюється рилізінг-факторами (рилізінг-гормонами) гіпоталамуса. Регуляторами секреції рилізінг-факторів і поступлення їх в кров є серотонін і дофамін.

Останні продукуються нервовими клітинами, розташованими в медіобазальній частині гіпоталамуса.

 

Гормон Фізіологічна дія
АДЕНОГІПОФІЗ
Соматотропний гормон, (соматоропін, СТГ). Місце продукції: еозинофільні клітини. Білковий обмін Посилює синтез РНК, ДНК, амінокислот, синтез білка у м'язах, кістках, внутрішніх органах, ріст тканин, органів, синтез епіфізарного хряща (збільшує товщину і довжину кісток) Пригнічує катаболізм білка Жировий обмін Посилює ліпогенез (короткочасно - 30-40 хв). Потім посилює ліполіз і кетогенез Вуглеводний обмін Короткочасно (30-40 хв) інсуліноподібна дія. Тривало: посилює глюконеогенез, стиму­лює α-клітини, інсуліназу, гіперглікемія, ЦД
Фолікулостимулюючий гормон (фолітропін, ФСГ) Місце продукції: базофільні клітини. ЖІНКИ: стимулює ріст і дозрівання фолікулів, посилює чутливість гонад до ЛГ, забезпечує секрецію естрогенів ЧОЛОВІКИ:стимулює ріст і розвиток клітин Сертолі (сперматогенез); посилює ріст і розвиток клітин Лейдіга.
Лютеїнізуючий гормон (лютропін, ЛГ). Місце продукції: базофільні клітини ЖІНКИ:забезпечує овогенез і овуляцію, вихід яйцеклітини і її імплантацію ЧОЛОВІКИ:стимулює синтез тестостерону у клітинах Лейдига (стероїдогенез).  
Хоріогонічний гонадотропін людини (ХГЛ). Місце утворення: плацента у вагітних Дія подібна ФСГ, ЛГ
Гормон, стимулюючий інтерстиціальні клітини (ГСІК) Секреція тестостерону, сперматогенез
Пролактин (лактотропний гормон, ПРЛ). Місце продукції: еозинофільні клітини ЖІНКИ: збереження і розвиток жовтого тіла, ріст молочної залози, лактація; ПРЛ є фізіологічним інгібітором ГТ: підвищення ПРЛ у дітей веде до гіпогонадизму, у дорослих – до аменореї. ЧОЛОВІКИ: впливає на кількість рецепторів до ЛГ
Тиреотропний гормон (тиреотропін, ТТГ). Місце продукції: базофільні клітини. Розвиток і функція щитоподібної залози, розвиток ЦНС, органів та тканин; основний обмін, адаптаційні процеси
Адренокортикотропний гормон (кортикотропін, АКТГ). Місце продукції: базофільні клітини. Розвиток і функція кори надниркових залоз (глюкокортикоїди, андрогени); Адаптаційні процеси, обмін речовин, поведінка
Меланоцитостимулюючий гормон (меланотропін, інтермедин). Посилює синтез меланіну у меланоцитах, що призводить до гіперпігментації (тирозин → ДОФА→ меланін); стероїдогенна дія
НЕЙРОГІПОФІЗ
Антидіуретичний гормон (вазопресин, АДГ)     Окситоцин Антидіуретична дія (посилює реабсорбцію води у дистальних канальцях нирок); впливає на секрецію ПРЛ, АКТГ; пресорна дія Викликає скорочення м'язів матки
     

 


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. V Процес інтеріоризації забезпечують механізми ідентифікації, відчуження та порівняння.
  3. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  4. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  5. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  6. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  7. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  8. Аеробний механізм ресинтезу АТФ
  9. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  10. Акціонерні товариства як механізм трансформації
  11. Альдостерон та механізми ренін-ангіотензину
  12. Аміноглікозиди (стрептоміцину сульфат, гентаміцину сульфат). Механізм і спектр протимікробної дії, застосування, побічні ефекти.




Переглядів: 2161

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 7. Педіатрія | Гіпофізарний нанізм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.