Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Законодавчі акти що регламентують безрецептурний відпуск в Україні. Препарати безрецептурного відпуску (ОТС-препарати), критерії віднесення препаратів до безрецептурних.

Організація роботи аптеки для забезпечення реалізації лікарських засобів без рецептів та інших груп товарів аптечного асортименту.

Організація безрецептурного відпуску лікарських засобів. Організація роботи дрібно-роздрібної мережі.

ТЕМА № 11 .

Роздрібна реалізація лікарських засобів — це діяльність суб’єктів господарювання щодо забезпечення населення і закладів охорони здоров’я (лікувально-профілактичних, санітарно-профілактичних, закладів медико-соціального захисту, інших відповідних закладів) лікарськими засобами шляхом закупівлі, зберігання та реалізації (продажу) їх безпосередньо громадянам через аптечну мережу для медичного застосування без права перепродажу незалежно від форми розрахунків.

Порядок здійснення роздрібною реалізацією лікарських засобів

1. Суб’єкти господарювання здійснюють роздрібну реалізацію лікарських засобів за наявності ліцензії на цей вид господарської діяльності за умови виконання кваліфікаційних, організаційних, інших спеціальних вимог, встановлених Ліцензійними умовами, а також Правилами реалізації лікарських засобів.

2. До роздрібної реалізації допускаються зареєстровані в Україні лікарські засоби за наявності сертифіката якості, що видається виробником.

Не допускається роздрібна реалізація незареєстрованих, неякісних, фальсифікованих лікарських засобів, а також лікарських засобів, термін придатності яких закінчився.

3. Реалізація лікарських засобів здійснюється лише через організаційно-функціональні структури суб’єкта господарювання (аптеки та їх відокремлені структурні підрозділи), аптечні пункти та аптечні кіоски.

Аптека — заклад охорони здоров’я, що функціонує з дозволу і під контролем державних органів. Основним завданням аптеки є забезпечення населення, закладів охорони здоров’я лікарськими засобами та виробами медичного призначення.

Аптеці, створеній на базі лікувально-профілактичного закладу, утримання якого здійснюється за рахунок бюджетних коштів, займатися роздрібною реалізацією лікарських засобів забороняється.

За видом виробничої діяльності або функцією щодо надання послуг з лікарського забезпечення тощо аптеки можуть бути спеціалізованими.

Аптека здійснює реалізацію лікарських засобів, виготовлених в аптеці готових лікарських засобів, виробів медичного призначення, лікарських косметичних засобів, лікарських домішок до харчових продуктів, лікувальної мінеральної води, а також оптики.

Відповідно до Директиви Ради ЄС від 31 березня 1992 p. 92/26ЕЕС «Про визначення категорій лікарських препаратів для людини", ЛЗ, згідно із затвердженими критеріями віднесення, фармакотерапевтичними, економічними, соціальними та інформаційними параметрами, поділяються на дві групи — рецептурні та безрецептурні.

Останнім часом все більш поширеною стає практика самолікування, що значною мірою спричинено недосконалістю механізмів фінансування, а також поширенням рекламної інформації про ЛЗ. Натомість рецептурно закріплені взаємовідносини лікарів та провізорів поступово втрачають свої позиції, стрімко зменшується кількість індивідуальних прописів, послаблюється система протидії виникненню резистентності та нечутливості до ЛЗ.

У цьому контексті актуальним є питаная впровадження у практичну діяльність принципів фармацевтичної опіки як елементу підвищення ефективності й безпечності фармакотерапії суспільства в цілому та кожного пацієнта зокрема.

Отже, набуває особливої актуальності вивчення правил виписування. та відпуску з аптечних закладів ЛЗ і виробів медичною призначення, принципів та алгоритму здійснення фармацевтичної опіки, а також ознайомлення з регульованими переліками у системі фармацевтичного забезпечення населення, представленими у витягах із наказів МОЗ України:

· "Про затвердження критеріїв визначення категорій відпуску лікарських засобів" від 17 травня 2001 р. № 185;

 

· "Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень" від 19 липня 2005 року № 360;

· "Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)" від 16 травня 2011 р. № 284;

· "Про затвердження обов'язкового мінімального асортименту (соціально орієнтованих) лікарських засобів вітчизняного виробництва і виробів медичного призначення для аптечних закладів" від 29 грудня 201 1 р. № 1000;

· ''Про затвердження Переліку лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів" від 3 лютого 2012 р. № 78.

Критерії віднесення медикаментів до безрецептурних ліків

Важливе значення для вирішення проблем самолікування мають критерії віднесення медикаментів до категорії лікарських засобів, що відпускаються без рецепта:

· лікарський засіб при його застосуванні згідно з інструкцією не становить загрози для здоров'я, активні інгредієнти препаратів використовуються в країні протягом тривалого часу, їх побічна дія добре відома;

· лікарський засіб застосовується для усунення симптомів захворювання, які пацієнт може визначити самостійно;

· лікарський засіб має спеціально розроблену для споживача інструкцію про застосування, яка не містить незнайомих медичних термінів;

· інформація на листівці-вкладці, що стосується препарату іноземного виробництва, відповідає існуючим в Україні схемам лікування;

· лікарський засіб призначається лише для перорального та зовнішнього застосування.

Характеристика вітчизняного Переліку лікарських засобі», які відпускаються без рецептів з аптек

Наказом Міністерства охорони здоров' я України від 3 лютого 2012 р. № 78 затверджений Перелік лікарських засобів безрецептурного відпуску. Сюди внесені лікарські препарати вітчизняного та іноземного виробництва, які відпускаються з аптек без рецептів лікарів.

Всього у Переліку 3755 позицій лікарських засобів. Найбільш чисельними є групи препаратів, що застосовуються:

а) для лікування шлунково-кишкового тракту;

б) протизапальні, знеболюючі та жарознижуючі засоби;

в) вітаміни;

г) дезінфікуючі та антисептичні засоби;

д) препарати для лікування інфекційних захворювань.

є) ліки, що діють на органи дихання.

Найменша кількість препаратів у таких групах, як анестезуючі засоби; препарати, що застосовуються при мігрені, імуномодулятори; гормони, ендокринні препарати; засоби, що застосовуються при анафілаксії та алергії.

 

Найпоширеніші безрецептурні лікарські засоби в Україні

Серед препаратів, які споживачі купують в аптеках для самолікування, провідне місце утримують вітчизняні лікарські засоби. Так, найпопулярнішим безрецептурним препаратом є аспірин - його при високій температурі застосовують 67 % опитаних відвідувачів аптек. Значно меншою популярністю користується парацетамол (13 %). При головному болі частіше всього вживають анальгін (46 %) і цитрамон (26 %), при нежиті - нафтизин, піносол і галазолін (22, 14 і 10 % відповідно), у випадку простудного кашлю - мукалтин. бромгексин і бронхолітин (26. 19, 10 %), для лікування серцевих хвороб - валідол і корвалол (35 і 29 %), при шлунково-кишкових розладах - активоване вугілля (29 %), фестал (24 %), фталазол і но-шпу - по 12 %.

Дослідження показують, що в нашій державі склалася непроста ситуація в галузі роздрібної реалізації ліків, оскільки без рецепта в аптеці можна купити майже усі рецептурні ліки (за виключенням тих, що знаходяться на предметно-кількісному обліку). Практично усі лікарі часто зіштовхуються з наслідками безконтрольного відпуску рецептурних ліків і 67 % опитаних лікарів вважають недопустимим існування такої ситуації у подальшому. Основною причиною відпуску рецептурних препаратів без рецептів, на думку 70,7 % опитаних працівників аптек, є бажання допомогти відвідувачу аптеки, а потім уже звичка (43,0 %), розпорядження керівництва (40,7 %) і бажання не знижувати обсягів продажу (31,7 %).


Читайте також:

  1. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування лихоманки.
  2. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування сухого кашлю.
  3. Алгебраїчні критерії стійкості
  4. АРХІТЕКТУРА НАРОДНОГО ЖИТЛА В УКРАЇНІ.
  5. Банківська система в Україні.
  6. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  7. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  8. Бітехнологічне виробництво ферментних препаратів
  9. Будівельний комплекс та його особливості в Україні.
  10. В якості критеріїв для оцінки або вимірювання предмета завдання з надання впевненості не можуть використовуватись очікування, судження або власний досвід аудитора.
  11. Валютні відносини та їх державне регулювання в Україні.
  12. Верховна Рада України - орган законодавчої влади в Україні. Статус народного депутата України




Переглядів: 7772

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи сценарного прогнозування | Фармацевтична опіка, її сутність і роль в реалізації концепції відповідального самолікування. Організація фармацевтичної опіки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.