Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості тактики слідчого огляду

Після затримання підозрюваногопроводиться слідчий огляд наступних об’єктів:

1) місця затримання;

2) місця зростання або незаконного вирощування диких наркотико- або психотроповмiсних рослин чи плантацій цих культур, на яких злочинцi можуть збирати сировину (наприклад, пилок конопель);

3) мiсця виготовлення та зберігання наркотичних засобiв;

5) рiзноманiтних упаковок, використовуваних для перевезення i пересилання наркотичних засобiв, транспортних засобів, а за необхiдностi – вiддiлень зв’язку, у яких знаходилась посилка (наприклад, коли посилка має розiрвану упаковку);

6) мiсця збуту наркотикiв;

7) мiсця їх вживання;

8) одягу пiдозрюваних (звинувачених), у якому вони, за наявними даними, зберiгали наркотики;

9) медичних рецептів на одержання наркотиковмiсних лiкарських препаратiв;

10) безпосередньо наркотичних засобів.

Огляд мiсця затримання передбачає знаходження речей, предметiв, викинутих або прихованих затриманим. У першу чергу це стосується наркотичних засобiв, яких завжди намагаються позбутись. Але можливе виявлення шприцiв, голок до них, упаковочних матерiалiв, предметiв або їх частин, якi служать для переробки або виготовлення наркотикiв (нiж м`ясорубки) тощо. У разі затримання особи на вулицi оглядають всю територiю навколо цього мiсця. Якщо затримання відбулося у примiщеннi, то оглядається це приміщення і прилегла до нього мiсцевiсть (дiлянка пiд вiкном). Якщо ж затриманню передувало переслідування, то уважно оглядають ту дiлянку, на якій воно здiйснювалося. Такий огляд доцiльно вести вiд мiсця затримання у зворотній бiк маршрутом переслiдування, бо злочинцi звичайно викидають викривальнi докази не вiдразу пiсля початку переслідування, а перед безпосереднiм фiзичним захватом.

Огляд дiлянок з незаконними посiвами наркотико- або психотроповмiсних культур має низку особливостей. Ця слiдча дiя вимагає ретельної пiдготовки, а саме: а) визначення послiдовностi дiй осiб, якi беруть участь в оглядi; б) запрошення квалiфiкованого спецiалiста-агронома i пояснення йому мети огляду i завдань, що стоять перед ним; в) пiдбiр i iнструктаж понятих (складнiсть цього заходу обумовлена тим, що незаконнi посiви наркотико- або психотроповмiсних культур часто розташованi у вiддалених, важкодоступних мiсцях). У процесi огляду за допомогою спецiалiста необхідно вiдiбрати зразки наркотиковмiсних рослин, запакувати їх i вiдправити на експертизу.

Під час огляду мiсць виготовлення, зберiгання, збуту наркотикiв, місць для їх незаконного вживання основними об’єктами пошуку й аналiзу є: а) наркотичнi лiкарськi засоби (препарати) в ампулах, у виглядi таблеток, порошку, настоянок з фабричним маркуванням чи без такого; б) наркотичнi засоби кустарного виготовлення або напiвфабрикати; в) предмети, якi могли використовуватися для виготовлення наркотикiв; г) вiдходи виготовлення наркотичних засобiв (головки маку, лушпиння вiд них, конопляна соломка); д) пристосування для вживання наркотикiв (трубки, шприци та iн.); е) тютюнові вироби зi слiдами просочування наркотиків; є) пристосування для набивання гiльз тютюном; ж) слiди вживання наркотикiв; з) бинти, марля, iнша тканина з плямами жовтого кольору; и) речi, якi могли служити платнею за наркотичний засiб або за вiдвiдування місця для незаконного їх вживання; i) листування, поштово-телеграфна кореспонденцiя, записнi i телефоннi книжки та iншi документи.

Під час огляду примiщень державних органiзацiй i закладiв (аптек, лiкарень, фармацевтичних пiдприємств, складiв та iн.), квартир i домоволодінь, поряд iз загальними кримiналiстичними об`єктами пошуку, слiд звертати увагу на слiди вживання наркотикiв (шприци, голки, вiдкритi упаковки, пустi ампули, флакони та iн.). При цьому слiд мати на увазi, що кiлькiсть пустих ампул або упаковок з-пiд наркотичних засобiв, що значно перевищує потребу однiєї людини (у випадку вживання наркотикiв на мiсцi), свiдчить про участь у злочинi бiльш нiж однiєї людини.

Під час огляду транспортних засобiв, закладiв транспорту та зв’язку основними об’єктами аналiзу i пошуку будуть наркотики, їх пакувальнi матерiали, слiди, якi свiдчать про наявнiсть схованок, записки i записнi книжки, документи на багаж та iн.

Огляд одягу i речей вимагає найретельнiшого i найуважнiшого обстеження, адже в них можуть бути обладнанi схованки для зберiгання або транспортування наркотичних засобiв, а також залишитися слiди зберiгання останнiх, особливо на м’яких тканинах, у складках, на згинах тощо.

При оглядi наркотичних та психотропних лiкарських препаратiв, що випускаються вiтчизняними i зарубiжними пiдприємствами, особливу увагу слiд зосередити на назвi препарату, заводi-виготовлювачi i термiнi зберiгання лiкiв. З цiєю метою необхiдно оглянути заводську упаковку i в необхiдних випадках долучити її до кримiнальної справи як речовий доказ. При оглядi кустарно виготовлених наркотикiв слiд звертати увагу на їх колiр, агрегатний стан, визначати вагу та iн.

Виявленi речовини доцiльно зважувати на точних вагах (аптечних), пiсля чого їх та предмети, якi можуть бути носiями наркотичних засобiв, слiд скласти в окремi пакунки з паперу або ж у полiетиленовi мiшки (кожен предмет окремо). Упаковки заклеюють, перев’язують шпагатом, кiнцi якого опечатують. Через те що часто, особливо лiтньої пори, вилучаються невисушенi наркотичнi засоби рослинного походження (частини конопель, макова соломка), для їх упакування необхiдно використовувати спецiальнi картоннi коробки з невеликими отворами, для уникнення їх розкладання.

На упаковках мають бути пiдписи понятих i працiвника мiлiцiї, який вилучив речовi докази. Крім того, на упаковці робляться пояснювальні записи, в яких вказується: хто, де, коли провів вилучення; у кого воно проведено; яким способом опечатано вилучене і номер печатки; робиться завірений підпис співробітника і понятих, а також особи, у якої проведено вилучення.

Для вилучення окремих речовин і предметів необхідно заздалегідь готувати пакувальний матеріал. Так, при вилученні зелених (не висушених) частин рослин маку і коноплі в ньому необхідно проробити отвори для вентиляції. У противному випадку ці рослини при надходженні до експертно-криміналістичного підрозділу будуть непридатні для дослідження або експертизи через гнильні зміни.

Треба мати на увазі, що певні наркотичні засоби чи психотропні речовини (наприклад ефедрон) під дією світла та кисню дуже швидко розкладаються, що унеможливлює їхнє визначення в подальшому, тому такі речові докази слід негайно направляти на експертизу, вживаючи при цьому необхідних заходів (у темному закритому флаконі тощо). Заборонено змішувати матеріали та речовини виявлені в різних місцях.

Мікроскопічні речовини варто вилучати на безбарвні стрічки, що клеяться.

Вилучені рідини, що знаходяться в скляному посуді, необхідно поміщати в дерев'яну шухляду або картонну коробку у вертикальному положенні, виключаючи можливість механічного впливу на них, ушкодження і зіткнення між собою.

При вилученні наркотиків, що знаходяться в дорожніх сумках, рюкзаках, валізах необхідно вжити заходів щодо виявлення і фіксації наявних на цих предметах слідів пальців рук осіб, що затримуються, та інших осіб.

Проводячи огляди, доцiльно застосовувати фото- та вiдеозйомку, про що вказувати у протоколi. Специфiчними вимогами, що висуваються до огляду, є залучення спецiалiста та використання для пошуку наркотикiв Службових собак.

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. II. Відкриття і подолання схоластичного світогляду
  3. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  4. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  5. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  6. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  7. Аграрне виробництво і його особливості
  8. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  9. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  10. Анатомо-фізіолгічні особливості
  11. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  12. Анатомо-фізіологічні особливості молодших школярів




Переглядів: 523

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Усунення протидії розслідуванню та профілактична діяльність правоохоронних органів при розслідуванні злочинів у сфері наркобізнесу | Особливості тактики обшуку підозрюваного та його домоволодінь при розслідуванні злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.