Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Предмет економічної теорії та еволюція у його визначенні різними школами.

Предмет економічної теорії надзвичайно складний і багато­гранний, так само, як складна, багатогранна і динамічна еконо­мічна життєдіяльність людини.

Еволюція визначення предмета економічної теорії

Визначення предмета економічної теорії Школа(автори)
Вчення про закони домашнього господарст­ва, домоводства.     Наука про створення, примноження та роз­поділ багатства нації.     Наука про виробничі відносини і закони, що управляють виробництвом, розподілом, об­міном та споживанням благ на різних етапах розвитку людського суспільства.   Сучасні західні економісти визначають еко­номічну теорію як науку про:   - сферу індивідуальних і суспільних дій лю­дей, що найтіснішим чином пов’язана зі створенням і використанням матеріальних основ добробуту;   - дії людей у процесі вибору обмежених ресурсів для виробництва різних товарів;   - діяльність людей за умов обмежених ресурсів;   - вивчення поведінки людей як зв’язку між метою та обмеженістю засобів, що можуть мати альтернативні шляхи застосування;   - ефективне використання обмежених ви­робничих ресурсів або управління ними з метою досягнення максимального задо­волення потреб людини Давньогрецькі та давньоримські мислителі.   Меркантилісти, фізіократи, кла­сична політична економія.   Марксисти     А. Маршалл   П. Самуельсон     Е. Долан   Дж. Робінсон   K.P. Макконнелл, C.Л. Брю

 

 

Економічна теорія — це суспільна наука, яка вивчає за­кони розвитку економічних систем, діяльність економіч­них суб’єктів, спрямовану на ефективне господарювання в умовах обмежених ресурсів, з метою задоволення своїх без­межних потреб.

Разом з еволюцією визначення предмета еволюціонувала і назва економічної науки (рис.).

 

Рис. Еволюція назви економічної науки

 

Термін економія ввели в обіг давньо­грецькі мислителі Ксенофонт і Арістотель. У перекладі з грець­кої він буквально означає “мистецтво ведення домашнього гос­подарства”, “домоводство” (“ойкос” — дім, домашнє господар­ство; “номос” — вчення, закон).

Термін “політична економія” був уперше застосований фран­цузьким меркантилістом Антуаном Монкретьеном у праці “Трактат політичної економії”, написаній у 1615 р. З грецької “політикос” перекладається як державний, суспільний. Отже, цей термін у поєднанні з терміном “економія” означає науку про ведення господарства в державі, суспільстві.

Економікс — це неокласичний напрям в економічній науці, який має за мету синтезувати класичну політичну економію і маржиналізм.

Економічна теорія в широкому розумінні включає такі розді­ли: основи економічної теорії (політекономія), мікроекономіка, мезоекономіка, макроекономіка, мегаекономіка (рис.).

 

 

Рис. Структура загальної економічної теорії

 

Основи економічної теорії (політекономія) — це фунда­ментальна, методологічна частина економічної науки, яка роз­криває сутність економічних категорій, законів та закономірно­стей функціонування і розвитку економічних систем у різні істо­ричні епохи.

Мікроекономіка вивчає економічні процеси і поведінку еко­номічних суб’єктів первинної ланки: домогосподарства, підприємства, фірми. Вона аналізує ціни окремих товарів, витра­ти на їхнє виробництво, прибуток, заробітну плату, попит і про­позицію на товари та ін.

Макроекономіка вивчає закономірності функціонування господарства в цілому, тобто на рівні національної економіки. Об’єктом її дослідження є валовий національний продукт, на­ціональний дохід, національне багатство, рівень життя населен­ня, проблеми безробіття, інфляція та її причини, грошовий обіг, рух процента, податкова політика, кредитно-банківська систе­ма та ін.

Мезоекономіка вивчає окремі галузі й підсистеми націо­нальної економіки (агропромисловий комплекс, військовопромисловий комплекс, торговельно-промисловий комплекс, територіально-економічні комплекси, вільні економічні зони та ін.).

Мегаекономіка вивчає закономірності функціонування і розвитку світової економіки в цілому, тобто на глобально-плане­тарному рівні.

 


Читайте також:

  1. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  2. А є А, тобто усякий предмет є те, що він є.
  3. Абетково-предметний покажчик
  4. АГД як галузь економічної науки
  5. Аграрна еволюція українських земель у др. пол. ХVІІ - ХVІІІст.
  6. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  7. Адміністративно-правові норми поділяють на види за різними критеріями.
  8. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  9. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  10. Альтернативні теорії вартості
  11. Альтернативні теорії капіталу
  12. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання




Переглядів: 2774

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Внутрішня організація сюжету | Методи пізнання економічних процесів і явищ та їхня класифікація.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.