Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Механізм адаптації устаткування виробничих систем.

Досліджуючи проблему адаптації, економісти виділяють два підходи щодо розгляду данного економічного пристосування.

Відповідно до першого підходу адаптація трактується як ступінь залученості фірми до ринкових форм господарювання. На першому етапі ринкових перетворень високий ступінь адаптації розглядався як швидка зміна титулу власності, самостійний вихід на зовнішній ринок, прагнення до максимізації прибутку, виробництва конкурентоспроможної продукції, що реалізувався завдяки зменшенні витрат, ліквідації збиткового виробництва.

Пізніше виник інший підхід щодо трактування поняття «адаптація», згідно з яким адаптація є своєрідною реакцією на недостатнє вивчення соціальних наслідків економічних реформ. У зв’язку з цим адаптація стала розглядатись як утримання виробництва «на плаву». Однак, при вивченні цього підходу втрачається сутність здійснення перспективи розвитку підприємства.

На рівні підприємства адаптація здійснюється за наступними напрямами:

– пристосування працівника до трудового колективу;

– пристосування працівників до мінливих техніко-технологічних, організаційно-економічних, соціально-психологічних факторів виробництва;

– пристосування структурних підрозділів до змін внутрішнього середовища підприємства, внутрішньогосподарських економічних відносинах;

– пристосування підприємства, його підрозділів і працівників до змін зовнішнього середовища.

 

Питання адаптації операційної системи підприємства до зміни обсягу зайнятості досі вивчалося лише в технічному аспекті. Розглядались технічно можливі варіанти досягнення заданих обсягів роботи, кожен з яких характеризувався певною кількістю одиниць обладнання, часом та інтенсивністю його використання. Наступним етапом у дослідженні вказаної проблеми має стати розгляд питання, пов’язаного з економічною ефективністю процесу адаптації. Процес адаптації вважається економічно ефективним, або оптимальним, якщо з усіх технічно можливих варіантів він виявляється найдешевшим для підприємства, тобто загальні витрати, що пов’язані з випуском заданої кількості кінцевої продукції, є мінімальними. Задача оптимальної адаптації агрегатів за критерієм мінімуму витрат на даний момент не має вичерпного розв’язку. Нижче розглядається механізм оптимальної адаптації для деяких постановок цієї задачі.

Припустимо, що при виготовленні продукції використовується М функціонально різних типів агрегатів. Для виконання роботи в розпорядженні підприємства є тільки одна машина кожного типу.

Формула загальних витрат виробництва, у даному разі матиме такий вигляд:

, (12.2)

де Сз(N) — загальні змінні витрати виробництва;

— змінні витрати, пов’язані з ресурсами (сировина, матеріали), що споживаються при роботі агрегату і-го функціонального типу;

Сп — постійні витрати виробництва.

У свою чергу, постійні витрати виробництва можна зобразити як суму загальних витрат, необхідних для підтримування виробничої готовності підприємства, позначених символом , та загальних витрат, пов’язаних з використанням засобів праці (агрегатів). Останні можна подати у вигляді суми витрат на використання та експлуатацію для окремих груп агрегатів залежно від їх функціонального типу (у нашому випадку в кожну групу входить по одній машині). Таким чином, вираз (12.2) трансформується у вираз:

. (12.3)

Символом позначені витрати, пов’язані з використанням та експлуатацією агрегату і-го функціонального типу.

Позначимо витрати ресурсу j, що споживається на і-му агрегаті, через rji, , ціну ресурсу — Ц j, тоді витрати за ресурсом j на даному агрегаті іСji(N) визначаються множенням витрат rji на ціну Ц j. Витрати на ресурси, що споживаються, для всіх агрегатів, які використовуються, у даному випадку обчислюються так:

. (12.4)

Наведену формулу можна записати трохи інакше, якщо витрати j-го ресурсу на і-му агрегаті r виразити через норму витрат
j-го ресурсу на одиницю кінцевої продукції на і-му агрегаті aji та обсяг виконаної на цьому агрегаті роботи N.

Цілком очевидно, що r = ajiN. Норма витрат а, взагалі кажучи, не є величиною постійною. Вона залежить від технічних параметрів роботи агрегату, серед яких особливе місце займає інтенсивність його використання l.

Припускаючи всі технічні параметри роботи агрегату за винятком інтенсивності l незмінними, норму витрат а можна вважати величиною, залежною лише від інтенсивності:

а = а (lі). (12.5)

Вираз (12.4) можна тепер переписати так:

. (12.6)

Сума у виразі (12.6) показує витрати на одиницю продукції на і-му агрегаті. Позначимо їх символом У результаті вираз (12.6) перетвориться в такий:

. (12.7)

Отже, завдання оптимізації адаптації стосовно встановленої зайнятості N при

, (12.8.1)

у формалізованому вигляді записується так:

(12.8.2)

за умов

, , (12.8.3)

, , (12.8.4)

, .(12.8.5)

Загальні витрати виробництва С(N) будуть мінімальними для даного обсягу випуску, якщо будуть мінімальними витрати на ресурси, що споживаються, за всіма типами агрегатів Сз(N).

Через те, що в даній постановці задачі є тільки одна машина кожного функціонального типу, то в межах типу агрегату, який застосовується, немає кількісної адаптації. Це означає, що мінімізація загальних витрат виробництва заданого обсягу випуску N здійсненна шляхом оптимального вибору величини часу роботи tі та інтенсивності використання lі, за яких витрати на ресурси, що споживаються, по кожному агрегату і є найменшими.

Розглянемо зміну величини витрат при адаптації певного агрегату за часом та інтенсивністю.

На рис. 12.2 зображено графік функції витрат на одиницю продукції для і-го агрегату , у випадку використання на цьому агрегаті ресурсів двох видів j1 та j2.

Наведену функцію одержуємо шляхом додавання функцій та . З рис. 12.2 видно, що функції , є опуклими униз і досягають мінімуму за оптимальних інтенсивностей відповідно li*1 та li*2. Функція також є опуклою як сума двох опуклих функцій. Її мінімум досягається при оптимальній інтенсивності роботи li*, причому li* ¹
¹ li*k, k = .

Якщо помножити функцію витрат на одиницю продукції для
і-го агрегату на інтенсивність роботи li, то одержимо функцію, яка показує витрати за одиницю часу на і-му агрегаті при його використанні. Позначимо цю функцію символом Cti, тоді

(12.9)

Графік указаної функції наведено на рис. 12.2. На ньому видно, що функція Cti є нелінійною, зростаючою, має дві ділянки опуклості: спочатку вона опукла уверх, а потім униз.

З формули (12.9) випливає, що при фіксованій інтенсивності роботи li функція Cti перетворюється в константу, тобто змінні витрати на ресурси, що використовуються, для і-го агрегату протягом часу виробництва зростають лінійно.

Це положення ілюструє рис. 12.3, на якому показана адаптація за часом стосовно лінійної динаміки функцій та . Обсяги виробництва, позначені на рисунку символами та відповідають граничним значенням виробничої потужності і-го агрегату при фіксації інтенсивності роботи li на рівні та відповідно, тобто , .

Рис. 12.2. Функція витрат на одиницю продукції та функція витрат за одиницю часу для одного агрегату Рис. 12.3. Витрати на фактори, що споживаються, при адаптації за часом та інтенсивністю роботи одного агрегату

Коли ж фіксується час роботи tі, то залежність між обсягом випуску продукції N та витратами є нелінійною. На рис. 12.3 подано графіки функцій витрат та , які відображають це твердження.

Порівнюючи функції витрат на рис. 12.3, бачимо, що на агрегаті і можна виготовити кінцеву продукцію з найменшими витратами шляхом зміни часу при оптимальній інтенсивності , якщо кінцева продукція змінюється в межах від 0 до N0.

Для обсягів випуску пристосування здійснюється інакше: за допомогою зміни інтенсивності , при цьому час роботи tі — максимальний . Тільки в цьому разі забезпечується виробництво з мінімальними витратами. Таким чином, можна записати функцію змінних витрат , обумовлених ресурсами, що споживаються на і-му агрегаті, при адаптації за допомогою комбінування часу та інтенсивності роботи:

(12.10)

Тепер від розгляду витрат при комбінованій адаптації для одного агрегату перейдемо до питання мінімізації витрат на експлуатацію обладнання при комбінованій адаптації для кількох функціонально однакових агрегатів.

Передусім зауважимо, що для вказаної проблеми можливі різні формулювання задач. Нехай у розпорядженні підприємства для виготовлення кінцевої продукції є кілька агрегатів (машин) одного функціонального виду, але таких, що потребують різних витрат: n = 1, …, L. Агрегати одного і того самого виду розрізняються між собою функціями витрат на одиницю продукції . У зв’язку з цим постає завдання комбінованої адаптації, суть якого полягає у визначенні відповідних адаптаційних параметрів операційної системи підприємства (комбінація агрегатів із наявних на підприємстві, інтенсивність та час їх роботи) для виготовлення необхідної кількості кінцевої продукції N з найменшими витратами.

У формалізованому вигляді задача може бути представлена так:

(12.11.1)

за умов

, (12.11.2)

(12.11.3)

, (12.11.4)

, (12.11.5)

, (12.11.6)

Зауважимо, що цільова функція охоплює тільки змінні витрати, пов’язані з виготовленням продукції.

Крім того, для кожної функції витрат Cзn(Nn) дійсні висновки викладеної вище задачі комбінованої адаптації для одного агрегату. Тобто на кожній машині n виготовляється деяка частина загального обсягу випуску N із найменшими витратами або при оптимальній інтенсивності її роботи та адаптації за часом або при максимальному часі роботи та адаптації за інтенсивністю використання.

З урахуванням сказаного функції витрат агрегатів можуть бути специфіковані так:

(12.12)

Розглянемо далі числовий приклад оптимізації комбінованої адаптації до зміни обсягу кінцевої продукції [12, c. 467]. Вихідні дані прикладу подано в табл. 12.1.


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. V Процес інтеріоризації забезпечують механізми ідентифікації, відчуження та порівняння.
  3. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  4. Автоматизація виробничих процесів
  5. Адаптації до паразитичного способу життя
  6. Адаптації та навчання
  7. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  8. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  9. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  10. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  11. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  12. Аеробний механізм ресинтезу АТФ




Переглядів: 1179

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Термін «адаптація» стосовно економіки може мати різні тлумачення | Обґрунтування форми придбання устаткування.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.