Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ринок цінних паперів

Тема : Ринок цінних паперів

Лекція №13

План

1. Ринок цінних паперів

2. Види цінних паперів, їх характеристика

3. Фондова біржа, її роль і функції

 

Література : Венгер В.В. Фінанси ст.297 - 315; Ковальчук С.В., Форкун І. В. Фінанси ст. 462-487; Опарін В.М. Фінанси: загальна теорія ст. 224-234; Романенко Р. О., Огородник С.Я. та ін. Фінанси: Навч.-метод. посіб. для сам. вивч. дисципліни ст. 226-252; О.Д. Василик «Теорія фінансів» ст.319-341; Грідчіна М.В., Захожай В. Б. та ін. Фінанси (теоретичні основи) ст. 203-254; І.В. Кушнір розділ 13 «Фінансовий ринок».

Закон України «Про цінні папери і фондову біржу» від 18.06.91.

Важливою складовою фінансового ринку є ринок цін­них паперів, який ще називають фондовим ринком. Фондовий ринок охоплює частину кредитного ринку і повністю ринок ін­струментів власності. Іншими словами, цей ринок інтегрує опе­рації щодо боргових інструментів, інструментів власності, а та­кож їх похідних, що виражається через випуск спеціальних доку­ментів (цінних паперів), які мають власну вартість і можуть про­даватися, купуватися та погашатися.

Фондовий ринок виступає засобом забезпечення нормального функціонування всіх галузей економіки, а також засобом поєд­нання державних, інституційних та індивідуальних інтересів, за­хисту грошових коштів населення від інфляції та покращання йо­го матеріального становища.

Розглядаючи поняття фондового ринку необхідно відзначити, що це сфера, в якій реалізуються відносини власності, здійсню­ється вільне переміщення цінних паперів між різними секторами економіки, формуються фінансові джерела економічного зрос­тання, концентруються і розподіляються інвестиційні ресурси, створюються умови для доброзичливої конкуренції й обмеження монополізму. Інвестуючи свої ві­льні кошти у цінні папери, фізичні і юридичні особи перетворю­ють їх на капітал, а підприємницькі структури мають можливість отримати додаткові фінансові ресурси для розширення своєї гос­подарської діяльності.

Інструментами забезпечення обороту фінансових ресурсів на фондовому ринку є цінні папери.

Цінні папери— грошові документи, які засвідчують право володіння і довготермінові зобов'язання елементів щодо виплати їхнім власникам доходів у вигляді дивідендів або відсотків, а та­кож можливість передавання грошових та інших прав, що випли­вають з цих документів, іншим особам.

Розрізняють капітальні та грошові цінні папери. Серед капіта­льних, що є засобом залучення капіталу, найбільш поширені акції та облігації.

Капітальні цінні папериподіляються на дольові, що виража­ють частку у власності та валовому капіталі, та боргові, що вира­жають відносини позики.

Дольові цінні папери: акції, інвестиційні сертифікати, привати­заційні папери.

Боргові цінні папери: облігації, казначейські зобов'язання то­що, за якими емітент несе зобов'язання повернути у відповідний строк кошти, інвестовані в його діяльність, виплатити дохід у ви­гляді фіксованого відсотка.

До грошових цінних паперів належать різні векселі (комерцій­ні, фінансові, прості, переказні), депозитні сертифікати, комер­ційні папери та ін. Грошові цінні папери активно використову­ють в обороті між фірмами, банками, між банками та казна­чейством.

Також цінні папери можуть бути іменними або на пред'я­вника.

Іменні цінні паперипередаються через повний індосамент (передавальним записом, який засвідчує перехід прав за цінним папером до іншої особи), або в них спеціально вказано, що вони не підлягають передаванню.

Цінні папери на пред 'явникаобер­таються вільно.

Функціонування ринку цінних паперів забезпечується його суб’єктами: емітентами, інвесторами, посередниками, фондовою біржою.

Емітент — це юридична особа, чи уповноважений державою орган, який здійснює випуск цінних паперів в обіг. Залежно від емітента розрізняють корпоративні (акціонерних товариств) і державні цінні папери. Порядок випуску цінних паперів регламентується окремим законодавством, реєструється і контролюється уповноваженими органами (Міністерством фінансів чи спеціальною комісією з цінних паперів). Головна мета емітента по­лягає у залученні необхідних йому коштів. Тому таким важливим є забезпечення привабливості цінних паперів, яка досягається за рахунок рівня їх дохідності, стабільності, високою ліквідністю та умовами випуску, виплати доходу і погашення чи викупу й продажу. Кожний емітент намагається створити найбільшу заінтересованість для покупців, що веде до постійного розвитку ринку.

Інвестор — це юридична чи фізична особа, а в окремих випадках держава, яка, купуючи цінні папери певного емітента, вкладає (інвестує) кошти в його діяльність. Маючи широкий вибір різних видів цінних паперів великої кількості емітентів, інвестори обирають найкращі, з їх погляду, варіанти розміщення своїх коштів. При цьому виділяються два основні чинники — дохідність і гарантія надійності вкладень, між якими існує зворотна залежність: чим вища надійність, тим нижча дохідність, і навпаки. Оскільки абсолютно безризикованих вкладень не існує, то доцільно знижувати ризик шляхом розкладання його на різних емітентів. У сучасних умовах функціонування ринку цінних паперів ґрунтується на теорії інвестиційного портфеля, який дає змогу, з одного боку, мінімізувати ризики кожного інвестора, а з іншого — створити можливості для участі на ринку широкого кола емітентів.

Посередники виконують роль сполучної ланки між емітентом та інвестором. З одного боку, вони виконують посередницькі функції стосовно емітента, проводячи операції з випуску і розміщення цінних паперів на ринку, їх реєстрації і зберігання. Добре знаючи ринок, вони краще розуміються на тому, які цінні папери та умови їх випуску найдоцільніші для конкретного емітента, як провести роботу, щоб забезпечити розміщення цінних паперів. З іншого боку, вони надають послуги інвесторам у придбанні цінних паперів, виходячи з побажань інвестора стосовно дохідності й надійності вкладень.

Роль фінансових посередників на ринку цінних паперів над-
звичайно важлива, адже саме вони визначають його активність та ефективність. Безпосередні взаємовідносини емітентів та інвесторів можливі тільки при обмежених рамках ринку або при цілеспрямованій емісії цінних паперів під конкретних інвесторів. В умовах нинішнього, практично безмежного міжнародного ринку цінних паперів на ньому можуть працювати лише фахівці, які досконало володіють навичками роботи на ринку та добре його знають.

Посередники на фінансовому ринку поділяються на фінансових, якими є інституційні інвестори, та обслуговуючих — реєстратори, депозитарії та ін. Інституційні інвестори розглядаються як колективні інвестори на ринку цінних паперів, які централізують фінансові ресурси індивідуальних інвесторів. Видами фінансових посередників є інвестиційні фонди, трасти і компанії. Вони мобілізують кошти шляхом випуску власних цінних папе­рів — інвестиційних сертифікатів.

Інвестиційні фонди і трасти здійснюють тільки мобілізацію коштів. Розміщення коштів проводять спеціальні компанії — інвестиційні керуючі, а зберігання забезпечуютьдепозитарії. Інвестиційні фонди укладають з інвестиційними керуючими угоди щодо здійснення інвестиційної діяльності, а трасти довіряють інвестиційним керуючим мобілізовані кошти. Як правило, трасти створюються на певний термін і здійснюють тільки один випуск сертифікатів. Після їх погашення вони закриваються. Інвестиційні фонди діють тривалий період. Вони є двох типів — відкриті й закриті. Відкриті здійснюють випуск і погашення інвестиційних сертифікатів на постійній основі. Закриті здійснюють разовий випуск сертифікатів і не погашають їх на першу вимогу власника. Інвестиційні компанії, на відміну від фондів і трастів, здійснюють розміщення мобілізованих коштів самостійно. Їх інвестиційні сертифікати можуть виставлятись на продаж на фондових біржах.

Обслуговуючі посередники на ринку цінних паперів належать до його інфраструктури. Вони не беруть участі у мобілізації і розміщенні фінансових ресурсів, але сприяють цим процесам.

Реєстратори надають послуги щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів, а депозитарії — зі збереження і (або) обміну прав власності на цінні папери та обслуговують угоди, пов’язані з рухом цінних паперів. Ці незалежні від емітентів та інвесторів посередники забезпечують надійне функціонування ринку цінних паперів.

Ринок цінних паперів структурується за двома ознаками : ста­діями та місцем торгівлі.

За стадіями торгівлівиділяється пер­винний та вторинний ринок.

Первинний ринок являє собою ви­пуск цінних паперів в обіг, який здійснюється на основі оголошення про емісію. Торгівля ведеться між емітентами, з од­ного боку, та інвесторами і фінансовими посередниками — з ін­шого. На первинному ринку емітент передає майнові права на свою власність іншим особам, одержуючи, натомість, кошти для інвестицій.

Вторинний ринок характеризується операціями перепродажу цінних паперів, які здійснюються між окремими інвесторами, ін­весторами і фінансовими посередниками та між фінансовими по­середниками. Головна мета вторинного ринку — забезпечення ліквідності цінних паперів, тобто створення умов для найкращої торгівлі ними. Однією з основних функцій вторинного ринку є встановлення реальної ринкової ціни (курсової вартості) окремих цінних паперів, яка відображає всю наявну інформацію про фі­нансовий стан емітентів і умови емісії.

За місцем торгівліринок цінних паперів поділяється на бір­жовий та позабіржовий.

Біржовий (організований) ринок пред­ставлений системою фондових бірж, на яких укладаються угоди насамперед вторинного ринку, хоча в окремих випадках і пер­винне розміщення цінних паперів теж може здійснюватись через фондову біржу.

На позабіржовому(неорганізованому або «вули­чному») ринку укладаються угоди поза біржею. Цей ринок харак­теризуються більш високим рівнем фінансового ризику (оскільки котируються фінансові інструменти, що не проходили процедури перевірки на біржах або були ними відхилені в процесі лістингу); більш низьким рівнем юридичної захищеності покупців; торгів­лею цінними паперами нижчої якості тощо. Разом з тим, позабі­ржовий ринок забезпечує обіг більш ширшої номенклатури фі­нансових інструментів з високим рівнем ризику і, відповідно, більшим доходом. Найчастіше на цьому ринку відбувається пер­винне розміщення, а також перепродаж цінних паперів тих емі­тентів, які не бажають чи з об'єктивних причин не можуть виста­вити свої активи на біржу.

Історичний досвід розвитку і вдосконалення світового фондо­вого ринку довів, що в достатній кількості має бути не тільки різ них цінних паперів, а й учасників фондового ринку. Інвестор по­винен мати можливість вибору відповідного емітента, а емі­тент — інвестора. Кожен з них за необхідності повинен володіти не тільки правом, а й сприятливими умовами для вибору того чи іншого посередника. А це означає, що всіх посередників має бути багато. Ця вимога антимонопольної політики на українському фондовому ринку в основному вже виконана. Спостерігається лише дефіцит інвесторів.

 


Читайте також:

  1. Аналіз в управлінні портфелем цінних паперів.
  2. Аудит цінних паперів.
  3. Банки як учасники ринку цінних паперів
  4. Валютний ринок
  5. Валютний ринок
  6. Валютний ринок, основи його функціонування. Основні види валютних операцій
  7. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку
  8. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку
  9. Виведення нових товарів на ринок
  10. Види освіти, особливості повноцінних знань
  11. Види освіти, особливості повноцінних знань
  12. Види цінних паперів та їх основні характеристики.




Переглядів: 793

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Специфіка міфологічного мислення | Види цінних паперів, їх характеристика

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.