Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Застосування міжнародних і національних стандартів при проведенні геодезичних робіт в Україні

Основними документами є ISO 19101:2002 Geographic information – Reference model (модель стандартизації) (В подальших згадуваннях стандартів серії ISO 19100 слова "Geographic information" і префікс "ISO" для стислості опущені), 19103 Conceptual schema language (мова концептуальних схем (UML), використовуваний у текстах стандартів), 19106 Profiles (правила створення профілів стандартів), 19109 Rules for application schema (правила концептуального моделювання і побудови схем додатків ГІС). Термінологія в рамках серії 19100 узгоджувалася в проекті 19104 Terminology, завершеному наприкінці 2005 року.

Найвідомішим стандартом серії 19100 є ISO 19115:2003 Metadata (Метадані). Його найбільше використовують, і він прийнятий у багатьох країнах як національний стандарт змісту метаданих просторової інформації, а також у міжнародних організаціях. Запис метаданих за допомогою мови XML визначатиметься майбутнім стандартом 19139 Metadata - XML schema implementation.

На відміну від стандартів ISO, що проходять формалізований життєвий цикл, який включає офіційне затвердження і публікацію, специфікації OGC використовуються "споживачами" до формального затвердження, як "живі" документи. Стандартів ISO переглядаються один раз на кілька років, а специфікації OGC можуть оновлюватись кілька разів на рік. Природно, що цей процес також упорядкований моделлю стандартизації, специфікації коригуються і доповнюють в розумних межах, а найвідоміші з них, досить стабільні, використовують у розробці міжнародних стандартів.

З усіх специфікацій OGC розглянемо найважливіші: WMS, WFS, WMC, CAT, GML, SF, SLD.

Web Map Service (WMS) – специфікація інтерфейсу картографічних веб-служб, що відновлює растрове зображення карти, сформоване на основі його запиту. Це найвідоміша і найширше використовувана специфікація OGC. Інтерфейс WMS дуже простий – у специфікації передбачені всього три види запитів – GetCapabilities, GetMap і GetFeatureInfo. З назв неважко здогадатися, що у відповідь на них служба повертає свої характеристики, сформовану карту або атрибути зазначеного об'єкта. Взаємодія з WMS здійснюється мовою XML, запити і відповіді передаються за протоколом HTTP.

Таким чином, WMS дає змогу легко вбудовувати інтерактивні карти у веб-сторінки будь-якого сайту. При цьому сама служба може знаходитися на сторонньому сервері і не мати прямого стосунку з автором цього сайту. Можливе використання сторонніх ресурсів (якщо не заборонено власником) – фундаментальна властивість Інтернету і всесвітньої павутини. А картографічні веб-служби дає змогу розширити види ресурсів, що доповнюються, ще й інтерактивними картами.

Web Feature Service (WFS) – інший вид картографічної веб-служби, який повертає, на відміну від WMS, набір векторних об'єктів. Формат представлення об'єктів – текст мовою географічної розмітки (Geography Markup Language, GML). Сам GML є окремою специфікацією OGC. Призначення WFS – дати клієнтському додатку можливість створювати багатошарові карти, в яких шари одержують з різних джерел. Растрові зображення WMS не прозорі, тому не можна накласти зображення від однієї WMS-служби поверх іншої. А от вектори WFS цілком для цього придатні.

Web Coverage Service (WCS) – служба, аналогічна WFS, але орієнтована на передачу "покриттів" – суцільних розподілів якої-небудь ознаки у просторі. Вона також дає можливість доповнити картографічні зображення WMS шарами нового типу, які можна з’єднувати з базовою картою.

Catalog Interface (CAT) – специфікація схеми каталогу геодезичних ресурсів і протоколів доступу до нього. Доступ до каталогу може здійснюватися з різних додатків для пошуку інформаційних ресурсів і перегляду їхніх характеристик. Ця специфікація є однією з найважливіших в інфраструктурі просторових даних, тому що ІГД це, насамперед, середовище для обміну геодезичною інформацією, а каталоги необхідні для її пошуку. Специфікація описує використання протоколів Z39.50, CORBA/IIOP, HTTP (відоме як Catalogue Services for the Web, CSW).

Національні стандарти – державні стандарти України, прийняті центральним органом виконавчої влади у сфері стандартизації та доступні для широкого кола користувачів.

Проведення всебічної стандартизації у сфері геодезії, картографії та землеустрою обов’язково потребує наявності еталонної моделі для забезпечення комплексного і послідовного підходу.

Стандарт ДСТУ ISO 19101:2002(E) – «Географічна інформація – еталонна модель» (Комплекс стандартів “Географічна інформація/ геоматика”) є порадником структурування цифрових стандартів для забезпечення універсального використання цифрової географічної інформації.

Указаний стандарт входить до комплексу міжнародних стандартів ISO 19100 “Географічна інформація/геоматика”, які визначають моделі топографічних даних, їх адміністрування та геоінформаційні сервіси. Цей стандарт установлює загальні вимоги і принципи розробки й використання стандартів у сфері тематичної інформації. Еталонна модель, як і інші стандарти комплексу, забезпечує інтеграцію цифрових систем з інформаційними технологіями.

Комплекс стандартів СОУ 751-00013735 0002:2009 – «Правила розроблення нормативних документів у сфері топографо-геодезичної та картографічної діяльності» встановлює правила розроблення, експертизи, погодження, затвердження, реєстрації, видання, внесення змін і скасування (далі – розроблення) нормативних документів – стандартів, кодексів усталеної практики та технічних умов (далі – НД), прийнятих Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (нині Міністерство екології та природних ресурсів України) і Державною службою геодезії, картографії та кадастру у сфері топографо-геодезичної й картографічної діяльності.

Вимоги вказаного стандарту є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами сфери топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

 

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення стандарту?

2. Як розшифровується поняття WMS?

3. Дайте визначення міжнародного стандарту?

4. Дайте визначення міжнародної організації зі стандартизації.

5. У чому полячягає суть стандарту ДСТУ ISO 19101:2002(E) – «Географічна інформація – еталонна модель»?

 

Питання на самостійну підготовку

1. Стагдарти, якими задаються принципи комп'ютерного представлення тематичної інформації

2. Комплекс стандартів СОУ 742-33739540 0010:2010 «База топографічних даних»


Читайте також:

  1. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  2. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  3. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  4. Автоматизація проектних робіт
  5. Автомобільні ваги із застосуванням цифрових датчиків
  6. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  9. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  10. Адміністративне судочинство в Україні
  11. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  12. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.




Переглядів: 1761

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Геодезичні роботи, які виконують при проектуванні та будівництві протиерозійних гідротехнічних споруд | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.