Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Орган зору складається з очного яблука. зорового нерва і додаткових органів ока.

Орган зору .Зоровий аналізатор.

Очне яблуко складається з ядра татрьох оболонок.Зовнішня оболонка очного яблука – склера, середня -судинна і внутрішня - сітківка. Зовнішня оболонка поділяється на заднючастину - склеру і передню частину - рогівку. Склера побудована зколагенових волокон.а рогівка складається з прозорих сполучнотканиннихволокон і багатошарового епітелію.Рогівка має п ять шарів і не містить кровоносних судин.

 

Судинна оболонкаочного яблука лежить під склерою,у ній розгалужені кровоносні судини. Судинна оболонка складається з трьох частин: задня — власне судинна оболонка (розташована ззаду війкового тіла), середня — війкове тіло і передня — райдужка.

Власне судинна оболонкатоненька, складається зі сполучної тканини чорного кольору, який відбиває всі кольори райдуги. Основу її складають тісно переплетені артерії вени, між якими є пухкасполучна тканина з великими пігментними клітинами.. Спереду власне судинна оболонка переходить у потовщеневійкове тіло,яке має складну будову. Головну його масу складають війковий м'яз і пухка сполучна тканина зпігментними клітинами. Війковий м'яз має колову форму і в місці їїпереходу в рогівку тісно прилягає до склери. Від внутрішньої поверхнівійкового тіла відходять70—80війкових відростків, що утворюють війковий вінець, до якого прикріплюються волокна війкового пояска (зв'язка циннова), що йдуть до кришталика..

Війковий м'язскладається з меридіональних (поздовжніх), кругових та радіальних волокон. Скорочення війкового м'яза призводить до розслаблення війкового пояска, а це сприяє збільшенню кривизни кришталика.

Райдужкає продовженням війкового тіла, являє собою тонкупластинку з отвором у центрі, який називається —зіницею,її внутрішній край нерівний — зубчастий, а зовнішнім вона з'єднується звійковим тілом. Райдужка складається з п'яти шарів. У їїсполучнотканинній основі містяться судини, пігмент і гладенькім'язи. Від кількості та глибини залягання пігменту залежить колірочей людини — від світло-блакитного до чорного. У альбіносівпігмент відсутній, і крізь рогівку видно кровоносні судини. В товщірайдужки розташовані кругові та радіальні м'язи. Скорочення кругових м'язів звужує зіницю, а радіальних — розширює її.Сітківка— внутрішня оболонка ока, з'єднується з судинною оболонкою. Вона складається з двох частин. Задня прилягає безпосередньо до власне судинної оболонки й називаєтьсязоровою частиною сітківки.В ній містяться фоторецептори — палички та колбочки. Передня частина сітківки не має фоторецепторів.У задній частині сітківки є місце виходу зорового нерва — диск зорового нерва, а в ділянці диска є пляма, де зовсім відсутні фоторецептори (так званасліпа пляма).На віддалі4—6см від сліпої плямиє округлої форми заглиблення —жовта пляма —місце найгострішого зору. Зорова частина сітківки має складну багатошарову мікроскопічну будову. Розрізняють10шарів сітківки. Зовнішня частина сітківки — пігментна, вона пов'язана з судинною оболонкою.Безпосередньо під пігментною частиною лежить шар фоторецепторних клітин, які являють собою біполярні нейроцити. Своїми відростками вони з'єднуються з пігментною частиною. Відростки біполярних нейроцитів і є світлочутливі рецептори — палички таколбочки, які сприймають і переробляють світлові відчуття. В центральній частині сітківки зосереджено6—7 млн. колбочок, вонисприймають усі кольори райдуги. Паличок120—130млн, лежатьвони на периферії сітківки й забезпечують сутінковий зір.

Від фоторецепторів також відходять відростки в глибші шарисітківки, ними вона з'єднується з біполярними нейроцитами зернистого шару. Клітини цього шару контактують з гангліознимиклітинами мультиполярного шару. Аксони гангліозних клітин,з'єднуючись між собою, виходять на поверхню сітківки й утворюють зоровий нерв.

Внутрішньою поверхнею сітківка прилягає до склистого тіла.очного яблука. .

Ядро очного яблукаскладається з кришталика, склистоготіла, водянистої вологи передньої та задньої камер очного яблука.

Кришталик— прозора двоопукла лінза. Задня поверхня йогобільш опукла, ніж передня. Кришталик утворений прозорою безбарвною речовиною, яка не має ні судин, ні нервів і охоплена зусіх боків безструктурною капсулою. . Кришталик виконує важливу функціюзаломлення світла. Ця його здатність пов'язана зі зміною кривизникришталика, що відбувається внаслідок скорочення війкових м'язів. При цьому війковий поясок розслаблюється, опуклість кришталика збільшується, відповідно збільшується його заломлювальнасила. Коли війкові м'язи розслаблюються, війковий поясок натягується, кривизна кришталика зменшується, він стає плоским. Заломлювальна здатність кришталика сприяє тому, що зображенняпредмета (близько або далеко розміщеного) падає точно на сітківку. Це явище називається акомодацією. . З віком людини акомодація послаблюєтьсячерез втрату кришталиком еластичності й здатності змінюватисвою форму.

 

Склисте тілозаймає більшу частину порожнини очного яблука.Воно покрите зверху тонкою прозорою склистою перетинкою.Склисте тіло складається з білковоїрідини й ніжних переплетених між собою волоконець. Передня його поверхняувігнута й оберненадо задньої поверхні кришталика, має форму ямки, в якій лежитьзадній полюс кришталика. Більша ж частина кришталика прилягає до сітківки очного яблука й має опуклу форму.

Передня й задня камери оказаповнені водянистою вологою, щовиділяється кровоносними судинами війкових відростків і райдужки. Водяниста волога має незначні заломлювальні властивості. Передня камера ока більша й міститься між рогівкою та райдужкою, азадня — між райдужкою й кришталиком.

Додатковіоргани ока— це повіки, вії, брови, слізнийапарат, сполучна оболонка та м'язи.

Повіки(верхня та нижня) являють собою складки шкіри.. Верхня повіказгори обмежена випуклоюбровою,яка покрита невеликими волосками. Зсередини повіки вкриті сполучною оболонкою (кон'юнктивою). При закритих повіках кон'юнктива утворює мішок сполучноїоболонки (кон'юнктивний), у якому скупчується невелика кількість слізної рідини. Між краями повік, у ділянці медіального кута ока,міститься слізне озеро, на дні якого є невелике підвищення, щомає назву слізного м'ясця. По краяхобох повік у цьому місці є невеликий отвір — слізна крапка, вона єпочатком слізного канальця.Слізний апарат окаскладається зі слізної залози, слізного канальця, слізного мішка та носослізної протоки.Слізна залозарозміщена у верхньозовнішньому куті орбіти. Залоза має 10—14вивідних протоків, які відкриваютьсяу верхнє склепіння. Слізна рідина, омиваючи очне яблуко, надходить домедіального нижнього кута ока, до слізного озера. Через слізні крапкивона переходитьу слізні канальці й потрапляє у слізний мішок, який, переходить у носослізну протоку.

М'язи очного яблуказабезпечують рухливість очного яблука.Розрізняють чотири прямих, два косих м'язи та м'яз-підіймач верхньої повіки: верхній, нижній, бічний та медіальній беруть початоквід фіброзного кільця, розташованого в орбіті навколо зоровогонерва. Прикріплюються прямі м'язи до екватора очного яблука. Всім'язи ока рухають очне яблуко відповідно догори, донизу, вбік і всередину.


Читайте також:

  1. B грудини зі здавленням чи пораненням органів.
  2. D-петля, що складається з 8–12 залишків, декілька з яких – дигідроуридинові.
  3. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  4. H) Орган з питань конкуренції
  5. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  6. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  7. II. Організація і проведення спортивних походів
  8. II. Організація перевезень
  9. II. Організація перевезень
  10. Internet. - це мережа з комутацією пакетів, і її можна порівняти з організацією роботи звичайної пошти.
  11. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
  12. PR-відділ організації: переваги і недоліки




Переглядів: 961

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Присінково-завитковий орган. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.