Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Водні ресурси планети і України

Як уже згадувалось, водні ресурси нашої планети складає сукупність океанів, морів, вод континентів, льодовикових покривів і зв’язаної води (за даними Вернадського, в земній корі в зв’язаному стані міститься щонайменше 1,3 млрд. км3 води).

Світовий океан поділений на чотири океани (табл. 3.1, 3.2). Цей поділ є умовним, оскільки ніяких меж між океанами не існує і не може існувати фізично.

Таблиця 3.1

Океани в порядку зменшення площі акваторії

Океани Площа акваторії, млн. км2
Тихий 178,7
Атлантичний 91,7
Індійський 76,2
Північний Льодовитий 14,8

Деякі учені виділяють на карті також п’ятий океан − Південний. До вод Південного океану фактично відносять води Тихого, Атлантичного і Індійського океанів в районі Південного полюса Землі, що омивають Антарктиду.

Таблиця 3.2

Найглибоководніші океанські жолоби

Океан Назва жолоба і глибина в метрах
У Тихому океані Маріанський (11022), Тонга (10882), Філіппінський (10265), Кермадек (10047)
У Атлантичному океані Пуерто-ріко (8742), Південно-Сандвічів (8264), Романш (7856), Кайман (7090)
У Індійському океані Зондський (Яванський) (7729 м), Східно-Індійський (6335), Обі (5880)
У Північному Льодовитому океані Найглибше місце знаходиться в Гренландському морі (5527)

 

За підрахунками учених, об’єм води всіх чотирьох океанів Землі складає приблизно 1341 млн. км3 (один мільярд триста сорок один мільйон кубічних кілометрів).

Але для більшості живих організмів і для самої людини необхідна прісна вода. Головне джерело прісної води − річки (табл. 3.3). Зі всіх річкових вод планети (47 тис. км3) реально можна використовувати тільки половину. Споживання прісної води постійно росте, а ресурси річкового стоку залишаються незмінними. Це створює загрозу дефіциту прісної води.

Таблиця 3.3

Найбільші річки світу

№ п/п Річка Протяжність, Км Площа басейну, тис. км² Країна
Ніл (з Кагерою) Уганда, Судан, Єгипет (Африка)
Янцзи Китай (Азія)
Амазонка (з Укаялі) Перу, Бразилія (Південна Америка)
Міссісіпі (з Міссурі і Ред-Роком) США (Північна Америка)
Хуанхе Китай (Азія)
Обь (з Іртишом) Китай, Казахстан, Російська Федерація (Азія)
Парана (з естуарієм Ла-Плата) Бразилія, Аргентина (Південна Америка)
Меконг Китай, Лаос, Камбоджа (Азія)
Амур (з Аргун’ю) Китай, Російська Федерація (Азія)
Лєна Російська Федерація (Азія)
Конго (Заїр) (з Луалабою) Конго (Дем. Республіка) (Африка)
Маккензі (з Писом і Фінлі) Канада (Північна Америка)
Нігер Гвінея, Малі, Нігер, Нігерія (Африка)
Єнісей (з Вел. Єнісеєм) Російська Федерація (Азія)
Муррей (Маррі) (з Дарлінгом) Австралія (Австралія і Океанія)
Волга Російська Федерація (Европа)
Салуїн Китай, М’янма (Азія)
Сан-Франсиску Бразилія (Південна Америка)
Інд Китай, Индія, Пакистан (Азія)
Євфрат (з Муратом) Турція, Сирія, Ирак (Азія)
Святого Лаврентія Канада (Північна Америка)
Ріо-Гранде (Ріо-Браво-дель-Норте) США, Мексика (Північна Америка)
Сирдар’я (з Нарином) Киргизія, Таджикістан, Узбекістан, Казахстан (Азія)
Брахмапутра Китай, Индія, Бангладеш (Азія)
Дарлінг Австралія (Австралія і Океанія)

 

Розподіл прісної води по регіонах залежить від найбільших річкових систем регіону: у Азії – Янцзи, Гангу і Брахмапутри, в Південній Америці – Амазонки, Оріноко, Парани, в Північній Америці – Міссісіпі, в СНД – Єнісею і Лєни, в Африці – Конго, Замбезі. Це стосується не тільки регіонів, але і країн в цілому (рис. 3.1).

Рис. 3.1.Забезпеченість ресурсами річкового стоку регіонів світу, тис.м3/рік

 

Проте ця діаграма не відображає реальної картини водозабезпеченості, оскільки забезпеченість сумарним стоком виражається в питомих показниках (на 1 км2 або на 1 жителя країни). Така водозабезпеченість показана на рис. 3.2.

Рис. 3.2. Перші десять країн за розмірами ресурсів прісних вод

 

Аналіз цієї діаграми показує, що при середньосвітовому показнику 8000 м3/рік показники вище за цей рівень мають Австралія і Океанія, Південна Америка, СНД і Північна Америка. Такі дані пояснюються не тільки розмірами їх водних ресурсів, але і чисельністю населення.

З 10 країн з найбільшою водозабезпеченістю 7 знаходяться в межах екваторіального, субекваторіального і тропічного кліматичних поясів (рис. 3.3).

 

Рис. 3.3. Країни з найбільшою водозабезпеченістю

 

У цих же поясах знаходяться і країни з найменшою водозабезпеченістю (табл. 3.4).

Таблиця 3.4

Країна з найменшою водозабезпеченістю На 1 людину, тис. м3
Єгипет 0,96
Бурунді 0,55
Алжир 0,46
Туніс 0,45
Ізраїль 0,38
Ємен 0,25
Йорданія 0,20
Саудівська Аравія 0,12
Лівія 0,1
Кувейт 0,011

 

При розгляді водозабезпеченості необхідно також враховувати такий чинник як водоспоживання. Без нього всі вищенаведені дані правильніше називати потенційною водозабезпеченістю. Світове споживання води по роках відображено на рис. 3.4.

 

Рис. 3.4. Водоспоживання в ХХ-ХХІ столітті

 

Більше всього прісної води йде на комунальне і сільське господарство (близько 60%), на промисловість доводиться майже в три рази менше – 21...22%. Загальна тенденція для всього світу і окремих його регіонів полягає в поступовому зменшенні водозабезпеченості, тому ведуться пошуки різних шляхів економії водних ресурсів і нових шляхів водопостачання.

До водного фонду України належать:

поверхневі води: природні водойми (озера), водотоки (річки, струмки), штучні водойми (ставки, водосховища) і канали; інші водні об’єкти;

підземні води та джерела;

внутрішні морські та територіальні води.

Річковий стік України становить у середньому 85,1 млрд. м3 (без Дунаю), а в маловодні роки зменшується до 48,8 млрд. м3. По території України цей стік розподілений вкрай нерівномірно: 70% припадає на Південно-Західний економічний район (45% території), де мешкає лише 40% населення. На Донецько-Придніпровський і Південний економічні райони, в яких живе 60% населення і де розташовані найбільш водоємні галузі народного господарства, припадає всього 30% стоку.

Україна належить до держав з низьким рівнем водозабезпеченості. За запасами місцевих ресурсів річкового стоку на душу населення Україна посідає одне з останніх місць у Європі (В Україні на 1 жителя припадає 1,0 тис. м3, в Європі – 4,6 тис.м3). З цим фактом пов’язане створення ставків і водойм, що спричинило зникнення малих річок, затоплення значних територій родючих земель.

Головним джерелом води в Україні є Дніпро – третя за довжиною і площею басейну річка Європи. Її басейн займає 65% площі України, загальна довжина – 2201 км (В Україні − 1205). Дніпровська вода використовується для пиття й технологічних потреб. Іншими річками, що забезпечують потреби населення України у воді, є Дністер, Південний Буг, Західний Буг, Тиса, Прут та ін. У басейнах цих річок формується понад 60% водних ресурсів України.

Стан води й повноводдя великих річок України залежить від стану їх приток і малих річок, яких в Україні налічується понад 63 тис. Ці річки мають величезне значення − досить зазначити, що 90% усіх населених пунктів нашої держави розташовані саме в долинах малих річок і користуються їхньою водою. Однак стан малих річок України сьогодні викликає велику тривогу. Понад 20 тис. їх уже зникло, пересохло. Це невідворотно веде до деградації великих річок, тому проблема їх збереження та оздоровлення – одна з найгостріших для нашої молодої держави.

Підземні води України мають не менше значення для забезпечення водою населення: близько 70% населення сіл і селищ міського типу задовольняють свої потреби в питній воді за рахунок ґрунтових вод (колодязі) чи глибших водоносних горизонтів (свердловин). Стан підземних вод України в цілому кращий, ніж поверхневого стоку, хоча місцями вони забруднюються стоками промислових підприємств, тваринницьких комплексів тощо. В деяких промислових районах (Донбас, Кривбас) розробка шахт і кар’єрів негативно впливає на якість і запаси підземних вод. У результаті багаторічного відкачування води з цих об’єктів її рівень дуже понизився, а з деяких водоносних горизонтів вода зникла зовсім.

У цілому по Україні водні ресурси (річковий стік і підземні води) використовуються повністю, а в багатьох південних районах нашої держави відчувається гострий дефіцит води. Для ліквідації цього дефіциту доводиться вдаватися до трудомістких і дорогих заходів − перекидання води каналами та будівництва водосховищ. Для водопостачання маловодних районів введено в дію ряд каналів − Північно-Кримський, Дніпро − Кривий Ріг, Сіверський Донець − Донбас, Дніпро − Донбас, Інгулецький. В Україні є 748 водосховищ об’ємом понад 1 млн. м3 кожне, сумарний об’єм води в них досягає 48,9 млрд. м3.

 


Читайте також:

  1. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  2. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  3. А/. Верховна Рада України.
  4. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  5. Аграрні закони України
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  9. Адміністрація Президента України
  10. Адреси бібліотек України
  11. Акти Верховної Ради України
  12. Акти Кабінету Міністрів України




Переглядів: 2026

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Значення води як природного мінералу | Споживання прісної води

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.