Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема: Програмне забезпечення

 

Під програмним забезпеченням розуміють сукупність усіх програм і службових даних, призначених для керування комп'ютером. Деякі програми є вбудованими в апаратні компоненти комп'ютера, однак для забезпечення більшої гнучкості їх зазвичай записують на жорсткий диск, компакт-диск або інші зовнішні носії даних. У цьому разі їх необхідно щораз заново завантажувати в оперативну пам'ять при запуску комп'ютера чи перед виконанням конкретної програми. Програмне забезпечення складається з файлів програм, що керують роботою комп'ютера.

Файл - це послідовність літерно-цифрових символів або двійкових даних; до нього можна звертатися за вказаним іменем. У файлах зберігаються програми та дані. Кожний файл має ім'я, розмір, дату створення та певне місце розташування на диску. Залежно від характеру інформації, яка записується у файл, він може Ma­in те чи інше розширення імені, що задається трьома латинськими літерами. Наприклад, текстові файли можуть позначатись розширенням txt, графічні файли розширенням bmp, програми - розширенням ехе тощо. Ім'я, розширення імені, дата створення, розмір файла є його атрибутами. Значення атрибутів файла зберігається у каталогах (папках, директоріях).

Каталогом називається група файлів, об'єднаних одним іменем. Слід зазначити, що каталог можна включити до іншого каталогу. Головний каталог диска називається кореневим каталогом. Ім'я кореневого каталогу складається з імені диска та символу двокрапки. Місцезнаходження файла на диску визначається маршрутом, який записується у вигляді послідовності імен каталогів, починаючи з кореневого, наприклад: C:\Wіndows\System. Повне ім'я файла, або його специфікація, записується у вигляді маршруту та імені файла: C:\Windows\System\help.exe.

За своїм призначенням усе програмне забезпечення можна розділити на дві основні категорії:

- системні програми;

- прикладні програми.

Системні програми, або системне програмне забезпечення, — це набір програм, призначених для виконання таких функцій:

- отримання й інтерпретація команд користувача;

- керування процесами збереження файлів на зовнішніх запам'ятовуючих пристроях, а також зчитування інформації із зазначених пристроїв в оперативну пам'ять;

- запуск і керування процесом виконання прикладних програм, таких як текстові редактори, електронні таблиці або ігри, а також програм, створених користувачем;

- керування взаємодією апаратних і програмних ресурсів комп'ютера під час виконання прикладних програм.

Отже, системне програмне забезпечення відповідає за координування всіх операцій, що їх пристрої комп'ютерної системи виконують під час реалізації прикладних програм.

Прикладні програми призначені для розв'язання задач певних класів, наприклад для математичних обчислень, оброблення рядків тексту або відеоінформації. Для розробки прикладних програм використовуються мови програмування, і зокрема С, C++, Java, Basic, які дозволяють програмістові вказати дії, що їх має виконати програма.

Ключовим компонентом системного програмного забезпечення є операційна система (ОС) - комплекс програм, який використовується для керування взаємодією різних пристроїв комп'ютера при виконанні прикладних програм. Компоненти операційної системи відповідають за надання прикладним програмам ресурсів комп'ютера — оперативної пам'яті і пам'яті на магнітних дисках, пристроїв введення-виведення тощо.

Операційна система, з одного боку, виступає як інтерфейс між апаратними засобами комп'ютера і користувачем, а з іншого, забезпечує ефективне використання останнім ресурсів комп'ютера й організацію виконання прикладних програм. Усі компоненти програмного забезпечення комп'ютера працюють під керуванням операційної системи і жоден з них не має безпосереднього доступу до апаратури. Навіть сам користувач взаємодіє зі своїми програмами через інтерфейс операційної системи.

Для того щоб виконати програму, її потрібно спочатку завантажити до оперативної пам'яті із зовнішнього носія, як правило, з диска. Це робиться під час виконання спеціальної програми, що входить до складу операційної системи, - завантажувача. Процес переписування програми із зовнішнього носія в оперативну пам'ять називається завантаженням. Як тільки це буде зроблено, програма почне виконуватись (рис. 1.6).

Коли обчислення завершаться, прикладна програма знову направить запит операційній системі. В результаті буде запущено відповідну програму операційної системи, що забезпечить пересилання потрібних даних на пристрій введення-ви-ведення. При виконанні прикладної програми керування періодично передається то їй самій, то програмам операційної системи.

 

 


Читайте також:

  1. I. Введення в розробку програмного забезпечення
  2. II.1 Програмне забезпечення
  3. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  4. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  5. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  6. Аналіз програмного забезпечення з управління проектами.
  7. Апаратне забезпечення USB
  8. Апаратне забезпечення мереж
  9. Аудит формування і використання власного капіталу та забезпечення зобов'язань.
  10. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  11. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  12. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.




Переглядів: 1260

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типи комп'ютерів | Класифікація мов програмування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.