Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття хвороби і пошкодження, класифікація, стадії перебігу.

План

Львів - 2009

Тема: ЗАХВОРЮВАННЯ І ПОШКОДЖЕННЯ ЯК НАСЛІДКИ ПОРУШЕННЯ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ.

ЛЕКЦІЯ № 4

Кафедра валеології та спортивної медицини

Рівень захворюваності інфекційними та психо-соматичними хворобами у Львівській області на 1000 дорослих у 1997/1998 роках

Хвороби  
Інфекційні та паразитарні   18,7   22,2  
Новоутворення   6,3   6,3  
В тому числі злоякісні   3,3   3.3  
Хвороби ендокринної системи   3,4   3,7  
Крові і кровотворних органів   1,2   1,4  
Психічні розлади   3,3   4,4  
Хвороби нервової системи   69,3   72,5  
Системи кровообігу   29,4   32,0  
В тому числі гіпертонічна хвороба   9,4   10,9  
Ішемічна хвороба серця   6,8   7,4  
Мозко-васкулярна   4,8   5,5  
Хвороби органів дихання   286,4   281,8  
В тому числі пневмонія   5,1   4,8  
Хронічний бронхіт   2,0   2,1  
Хвороби органів травлення   24,6   28,5  
В тому числі гастрит, дуоденіт   2,5   2,9  
Хвороби сечостатевої системи   40,1   41,7  
Ускладнення вагітності   10,9   11.4  
Хвороби шкіри   36,6   36,8  
Хвороби кістково-м'язової системи   31,3   37,3  
Вроджені вади   0,1   0.1  
Травми та отруєння   38,8   34,8  

Необхідно зазначити, що медицина Львівської області у нелегких умовах сьогодення займає 4 місце в Україні за впровадженням нових технологій. В повному обсязі забезпечуються хворі на діабет цукрознижуючими препаратами, надасться належна допомога громадянам похилого віку, репресованим, інвалідам. Змінюється матеріально-технічна база лікувальних закладів.

Проблема боротьби з хворобами, охорони здоров'я була і залишається актуальною в наш час і в майбутньому. Разом з цим, не менш, а більш актуальною постає проблема розвитку фізичного, психічного, соціального добробуту українського суспільства. Кожен громадянин України має докласти до цього свої зусилля.

з дисципліни “Основи безпеки життєдіяльності”

для студентів І курсу факультету фізичного виховання

Підготувала:

доцент Магльована Г. П.

 

 

 

1. Поняття хвороби і пошкодження, класифікація, стадії перебігу.

2. Механізми передачі інфекційних захворювань.

3. Основні причини зростання психосоматичних захворювань.

4. Поширеність інфекційних, психосоматичних захворювань, травматизму та смертність від них в світі, Україні.

Відомо, що здоров’я - це відсутність хворіб і пошкоджень. Але що таке хвороба і пошкодження?

Термінхворобазастосовується для позначення захворювання окремої людини, стану її органів, систем, цілого організму (грип, дифтерія, холецистит тощо) і в якості узагальненого поняття стану біологічного або соціального явища (дистрофія, телеманія, наркоманія, безпритульність, пияцтво). Уява про хворобу постає як якісна відміна від здоров’я, разом з тим, ці стани організму людини, суспільства перебувають у діалектичній єдності, боротьбі, як стани перебігу життя.

Поняття хвороби складне і багатостороннє. Існує близько 100 визначень поняття хвороби.

Ю. Конгейм, зокрема, визначив хворобу, як "відхилення від нормального життєвого прогресу, обумовлене взаємодією зовнішніх та внутрішніх умов і регуляторних процесів організму". У цьому визначенні звертається увага на причини (етіологію) і аспекти розвитку хвороби (патогенезу).

Боткін С.П. писав, що "хвороба нерозривно пов’язана з її причиною, яка обумовлюється зовнішнім середовищем, діючим або безпосередньо на захворілий організм, або через його безпосередніх чи віддалених батьків".

У 90-х роках 19-го сторіччя французький патолог Бушарвизначив хворобу, як "ансамбль функціональних актів і анатомічних пошкоджень, що виникають в організмі під дією хвороботворної причини і складових, спрямованих проти неї реакції організму".

Адо А.Д. (1973) дав визначення хвороби, як "життя пошкодженого організму при участі процесів компенсації порушених функцій. Хвороби знижують працездатність людини".

Одне з сучасних енциклопедичних визначень поняття хвороби звучить так: “Хвороба - це життя, порушене у своєму перебігу пошкодженням структури і функцій організму під впливом зовнішніх та внутрішніх чинників при реактивній мобілізації у якісно своєрідних формах його пристосувально-компенсаторних механізмів. Хвороба характеризється зниженням пристосовуваності до середовища і обмеженням свободи життєдіяльності хворого”.

Розвиток хвороби залежить від двох моментів: від того, які саме хвороботворні чинники діють на організм людини і від стану самого організму, його стійкості та адаптаційних можливостей до дії цих факторів.

Класично розрізняють 4 стадії, або періоди розвитку хвороби:

1) скритий (латентний, інкубаційний),

2) продромальний (перед піком хвороби),

3) період розгару (асте на лат.),

4) закінчення хвороби.

У перебігу багатьох хворіб (психічних, спадкових, обміну речовин та інших) ця періодизація не прослідковується і може застосовуватисязі значною умовністю.

Латентний період - від моменту контакту організм у з патогенним фактором до появи перших клінічних ознак захворювання, продромальних явищ. Тривалість від кількох секунд (при отруєннях) до днів, місяців, років (при СНІДі). У латентному періоді відсутні видимі, відчутні суб’єктивно порушення здоров’я, хворий ні на що не скаржиться.

Продромальний період - від появи перших клінічних проявів хвороби до повного розвитку її ознак (симптомів). Часто не помітний період. У цьому періоді можна розпізнати хворобу, поставити ранній діагноз і розпочати лікування до її розгару (особливо під час епідемій).

Період розвитку хвороби (стадія асте) характеризується розвитком характерної клінічної картини даного захворювання, проявом різних його форм.

Період закінчення хвороби може проходити у формах: одужання, повернення хвороби у формі нового циклу (рецидиву), переходу у хронічну форму, смерті. Одужання може бути повним і неповним, хоча межі цих понять є досить відносними. Повне одужання не повертає організм до висхідного стану, іноді набувається імунітет проти збудників захворювань, проте, втрати організму функціональні й морфологічні завжди мають місце.

Смерть може наступити не лише безпосередньо внаслідок захворювання, а й від ускладнень, що виникли внаслідок розвитку патологічного процесу, не пов'язаного з причиною основного захворювання, ослаблення організму Людський організм запрограмований на старість, але не є запрограмованим на смерть, або ту чи іншу хворобу, які завжди є випадковими, пов'язаними з причинами. Старість, інволюційні процеси, що знижують рівень морфо-функціонального стану організму людини, обеззброюють людину, позбавляють її захисних пристосувань. У старшому віці ослаблений людський організм не може справитися з дією стресорів, які ще недавно долав завдяки власній високій адаптації.

Кожна хвороба, пошкодження має свої ознаки або симптоми. Набір симптомів хвороби може дещо змінюватися з розвитком хвороби, її стадій, форм перебігу. Симптомами слугують суб'єктивні відчуття людини та об'єктивні показники порушення нормального моро-функціонального стану систем організму людини. Через виявлення симптомів, а також, причини виникнення захворювання, збудника хвороби встановлюють діагноз захворювання, тобто, розпізнають, ідентифікують певне захворювання.

Пошкодженняне порушення анатомічної цілісності тканин, органів, викликаючі розлади їх функції. Розрізняють екзогенніпошкодження - механічні травми внаслідок ударів, стискань, розтягнень тощо (забої, струси, здавлення, розтягнення, садна, розриви, вивихи, рани, переломи); термічні (опіки, обмороження); хімічні опіки; електротравми (електроудар, електрозак, металізація шкіри, опік, механічні пошкодження внаслідок корчів м'язів); баропошкодження; променеві пошкодження; психічні пошкодження внаслідок тяжких стресів.

Ендогенні пошкодження - безпосередня причина яких знаходиться в самому організмі - пошкодження внутрішніх органів токсичними продуктами;

інтоксикації організму продуктами розпаду травмованих речовин.

Розрізняють виробничі, спортивні, побутові, дорожньо-транспортні травми; а також гострі і хронічні, множинні й комбіновані


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  4. А/. Поняття про судовий процес.
  5. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  8. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  9. Анамнез хвороби
  10. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  11. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  12. Аутосомно-рецесивні хвороби




Переглядів: 1053

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поширеність інфекційних, психосоматичних захворювань, травматизму та смертність від них в світі, Україні. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.