Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Об’єкти винаходу, корисної моделі та промислового зразка.

 

Відповідно до Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» винаходом є результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології.

Також винахід визначається як технологічне (технічне) рішення у будь-якій галузі суспільно-корисної діяльності (промисловості, сільському господарстві, медицині, транспорту та ін), що відповідає вимогам патентоздатності.

ЦК України визначає перелік умов, наявність яких є обов'язковою для визнання винаходу патентоспроможним:

• новизна (є невідомим у світі до моменту подання заявки та не є частиною рівня техніки, тобто відомості про нього не стали загальнодоступними до патентування);

• винахідницький рівень (він не є очевидним для фахівця, тобто явно не випливає з рівня техніки);

• придатність для промислового використання (його можливо використовувати у промисловості або будь-якій іншій сфері діяльності).

Ст 459 ЦКУ та ЗУ “ Про охорону прав на винахід і корисну модель” об’єктом винаходу може бути:

– продукт;

– спосіб (процес) у будь-якій сфері технології

– застосування раніше відомого продукту чи способу за новим призначенням.

Продукт як об’єкт технології – це матеріальний результат діяльності людини. Таким продуктом зокрема є пристрій, механізм, система пов’язаних пристроїв, виріб, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини.

Пристрій, як об'єкт винаходу, характеризується конструктивними (компонувальними) ознаками – взаємним розташуванням елементів, їх взаємозв'язком, формами елементів (деталей, вузлів), співвідношенням розмірів елементів, матеріалом, з якого виконаний елемент. До пристроїв відносяться агрегати, машини, механізми, прилади, інструменти, тощо.

Речовина, як об'єкт винаходу, характеризується або компонентами, або хімічною будовою. Тут розрізняють, по-перше, речовини, одержані нехімічним шляхом, і, по-друге, хімічні з'єднання. Перші характеризуються інгредієнтами, їх співвідношенням (процентним, ваговим, а в деяких випадках - структурою інгредієнтів). До них відносяться: суміші, склади, метали, мастики, конструкційні речовини, сплави, керамічні маси, скло, тощо. Хімічне з'єднання - це речовина, одержана хімічним шляхом, тобто індивідуальне хімічне з'єднання, утворене будь-яким перетворенням молекули на електронному рівні шляхом будь-якої дії на неї (хімічна, фізична, механічна, мікробіологічна, теплова, світлова).

Штами мікроорганізмів це сукупність клітин, що мають спільне походження і характеризуються однаковими стійкими ознаками (мікроскопічні гриби, дріжджі, віруси).

Процесом або способом називають сукупність дій, виконуваних над матеріальними об'єктами і направлених на досягнення певного технічного результату. Таким процесом, зокрема, є виготовлення, обробка, переробка продукту і контроль його якості, перетворення речовини, енергії, даних, вимірювання параметрів, діагностика, лікування, управління процесом, тощо.

Винахід "на застосування відомого продукту або процесу" характеризується знаходженням нового взаємозв’язку відомого об’єкта з іншими об’єктами, що дозволяє використовувати його за новим, нетрадиційним для даного об’єкта призначенням. Суть такого винаходу полягає в тому, що виявляють можливість або використовувати відомі властивості об'єктів в нових умовах, або виявляють нові властивості у відомих об'єктів. В будь-якому з цих випадків пропонується використовувати відомий об'єкт в нових, нетрадиційних умовах ("застосувати за новим призначенням"). Жартівливим прикладом такого винаходу може бути вживання курячих яєць як бурового розчину при бурінні свердловин.

Спосіб – це процес виконання дій над матеріальним об’єктом за допомогою матеріальних об’єктів.

Об’єктами винаходу не можуть бути:

– сорти рослин і породи тварин

– наукові теорії та математичні методи

- топографії інтегральних мікросхем

– результати художнього конструювання та інше.

Винахід і корисна модель – близькі між собою результати науково-технічної творчості. Корисна модель – це об’єкт промислової власності, передбачений деякими національними законами для того, щоб охороняти другорядні винаходи шляхом простої реєстрації в патентному відомстві. (США, Канада, Велика Британія, Швеція корисну модель не охороняють).

Тільки до корисної моделі не висувається вимога винахідницького рівня, достатньо новизни і промислової придатності. Об’єктом її може бути конструктивне виконання пристрою, що має характеризуватися певним взаємним розташуванням елементів. Тобто сутність корисної моделі полягає в оригінальному компонуванні пристрою. Отже, винахід містить сутність заявленої пропозиції, то корисна модель – викладення цієї сутності у просторі. Корисна модель – це внутрішнє розташування елементів, з яких складається сам пристрій та зв’язок між ними. Наприклад, двигуни внутрішнього згорання можуть бути багатьох різноманітних форм, але за своєю сутністю вони однакові. А їх внутрішня будова і є корисною моделлю.

Незважаючи на не досить сприятливі умови для творчості, Україна все ж багата на винахідницький потенціал. В Україні створюються такі винаходи, які з погляду фахівців не вкладаються ні в які мислимі рамки. Фермер Іван Суслов розробив проект будівництва малої електростанції на зовсім інших теоретичних принципах, проте чиновники не мають бажання його визнавати, хоча така електростанція працює і дає енергію. Науковці Київського національного університету ім. Тараса Шевченка одержали патент на новий спосіб механічної переробки старих шин.

 

 


Читайте також:

  1. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  2. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  3. Аналітичний підбір математичної моделі.
  4. Бізнес-моделювання в системі управління розвитком підприємства. Поняття та етапи формування бізнес-моделі
  5. Бюджетні правовідносини: об’єкти, суб’єкти, норми бюджетного права
  6. Вибір підходу до процесу соціальної роботи зале­жить від теоретичної моделі, якої дотримуються соці­альні працівники, обраної стратегії втручання і методу соціальної роботи.
  7. Види виробничої структури промислового підприємства
  8. Види світогляду: міфологічний, релігійний та філософський (натуралістична, об’єктивно-ідеалістична, субєктивно-ідеалістичні і матеріалістичні моделі).
  9. Визначте, в якому з фрагментів представлено пізнавальну позицію об’єктивного ідеалізму.
  10. Використання моделі Хікса – Хансена для оцінки відносної ефективності бюджетно-податкової і кредитно-грошової політики
  11. Виникнення права інтелектуальної власності на твори науки, літератури, мистецтва та об’єкти суміжних прав
  12. Виникнення суб'єктивних прав і юридичних обов'язків — перехід від загальних приписів правових норм до конкретної моделі поведінки конкретних господарюючих суб'єктів.




Переглядів: 1241

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Співвідношення понять «патентне право» та «право промислової власності». | Порядок та етапи оформлення патентних прав.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.