Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Переваги, недоліки й ступінь бажаності застосування методів виправлення

№ п/п Метод Переваги Недоліки Ступінь бажаності застосування, бали
Переставлення не вимагає пристосування до авторського стилю; обсяг авторського оригіналу зберігається; в авторському тексті змін нема; найменш трудомістке можливе ненавмисне спотворення послідовності подій чи логічних зв'язків    
   
 
 
.
 
 
Видалення не вимагає пристосування до авторського стилю; обсяг авторського оригіналу зменшується; нетрудомістке в авторському тексті виникають зміни; можливе ненавмисне видалення цінної інформації
     
     
     
     
Заміна є текст-прототип, який полегшує підроблення під авторський стиль; обсяг переважно не змінюється;   в авторському тексті виникають зміни; можливе ненавмисне видалення цінної інформації; вимагає пристосування до авторського стилю; не надто трудомістке
     
   
    І
   
     
     
Вставлення повідомлення може стати зрозумілішим нема тексту-прототипу; в авторському тексті виникають зміни; вимагає пристосування до авторського стилю; обсяг повідомлення зростає; трудомістке
     
     
     
     
     
     
Скорочення не вимагає пристосування до авторського стилю; обсяг авторського оригіналу зменшується; нетрудомістке в авторському тексті виникають зміни; частина інформації втрачається
     
     
     
     
Опрацювання є текст-прототип, який полегшує підроблення під авторський стиль; є можливість вдосконалення повідомлення вимагає пристосування до авторського стилю; в авторському тексті виникають значні зміни; можливе ненавмисне спотворення інформації; трудомістке
     
     
     
     
     
     
Перероблення є можливість піднести науковий та мистецький рівень повідомлення в авторському тексті є максимальні зміни, включаючи заміну до 1/2 авторського тексту; вимагає пристосування до авторського стилю; найтрудомісткіше (може бути рівним (Написанню тексту автором)
     
     
     
     
     
     
     
     

 

Етапи редагування включають: перевірку фактичного матеріалу; скорочення тексту; виправлення мовно-стилістичних помилок; рубрикацію тексту. Порядок виправлення такий:

1. Не починати виправлення, не ознайомившись з усім текстом, не зрозумівши його загальні переваги, особливості й недоліки, не визначивши головні завдання редагування.

2. Виправляти лише після того, як встановлена й точно сформульована причина незадовільності тексту й вирішено спосіб її усунення.

3. Вносити лише ті зміни, що відповідають стандартам та нормам оформлення документів щодо мовного і структурного оформлення.

4. Дотримуватися стилістичної однорідності тексту документа.

5. Піддавати критиці кожне виправлення: порівнювати коректовану фразу з початковою, перевіряючи, чи не втратила вона після цього якихось відтінків змісту, чи не набула змісту, котрого автор у неї не вкладав, і обов’язково прочитати кожну виправлену фразу в контексті, зіставляючи її з попередніми й наступними фразами.

Дотримуючись вимоги лаконічного, максимально стислого письма, під час виправлення помилок у документах слід звернути увагу на загальноприйняту систему стандартних скорочень, яка розроблена й рекомендована Держстандартом України (ДСТУ 3582 - 97), що чинний від 1998 року.Розглянемо такі види скорочень, як загальновживані, спеціальні й локальні. До загальновживаних належать скорочення:

а) після переліків;

б) перед іменами та прізвищами;

в) перед географічними назвами;

г) при цифрах;

д) при посиланнях.

До спеціальних належать скорочення в бібліографічних описах.

Лексичні (абревіатури) та графічні скорочення

Лексичні скорочення (абревіатури) функціонують як самостійні слова. Графічні ж скорочення не є словами й використовуються лише на письмі. На відміну від лексичних, вони обов'язково розшифровуються та читаються повністю.

Лексичні скорочення бувають декількох типів.

1. Ініціальні (абревіація) – утворені з початкових букв слів, що означають поняття; вони, у свою чергу, поділяються на:

а) буквені – читаючи їх, треба вимовляти букви: ПДВ (податок на додану вартісь), СБУ (Служба безпеки України), МВФ (Міжнародний валютний фонд);

б) звукові – читаючи їх вимовляють звуки: ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю), ВАК (вища атестаційна комісія), рагс (реєстрація актів громадського стану), ЖЕУ (житлово-експлуатаційне управління);

в) буквено-звукові (змішані) – частина слова вимовляється за буквами, частина – звуками: ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора), ОП (орендне підприємство).

2. Складові скорочення – утворені з частин складів слів: завгар, техред, міськком;

3. Частково скорочені слова – утворені з частини або частин слів і повного слова: Донвугілля, Укрнафта, госпрозрахунок, заввідділу, техпрацівник.

4. Відсікання (усічення): зам., зав., пом., акад., доц., асист.

5. Телескопічні скорочення – утворені з початкової та кінцевої частини складових слів: рація (із ра/діостан/ція), біоніка (із біо/логія/ та /електро/ніка).

6. Змішаного типу (комбіновані): НДІторгмаш, ЗапБТІ, Райво.

Абревіатури можуть писатись:·з великої літери (назви установ): Укрнафта; з малої літери (родові назви): міськрада, педінститут;·з великої букви (якщо утворені з початкових букв): НЛО, АТС, МАУП, ГЕС; з малої букви, якщо вони утворені від загальних назв: загс, неп; комбіновані написання: КамАЗ, АвтоЗАЗбанк.

Розрізняють декілька типів графічних скорочень:

а) крапкові: ст. (станція), див. (дивись), гол. (головний), нац. (Національний);

б) дефісні: з-д (завод), б-ка (бібліотека), ін-т (інститут), р-н (район);

в) скіснолінійні: р/р (розрахунковий рахунок), а/с (абонентська скринька);

г) нульові (курсивні) – на позначення фізичних, метричних величин, валют та ін. лише після цифрових назв: 2 хв, 47кг, 250г, 400 грн (після них крапка не ставиться, а на письмі вони виділяються курсивом);

д) подвійні – графічні скорочення, як правило не подвоюються, виняток становлять: рр. (роки), пп. (пункти).

Використовуючи абревіатури і графічні скорочення, слід дотримуватися таких вимог:

1. У документах припускається використання лише загальнонормативних графічних скорочень, зафіксованих у державних стандартах та словниках.

2. Не можна перевантажувати текст графічними скороченнями, наприклад: НП, що сталася на ПУ півд.-схід. міської РМС через порушення ПТБ інженером Ковтуном В. С.

3. Скорочення не повинно збігатися за формою зі словом або скороченням, уже наявним у мові: ДонДУ (донецький державний університет), ДДУ (Дніпропетровський державний університет).

4. Скорочене слово чи словосполучення повинно зберігати однакову форму в одному тексті: скорочуючи слово пан один раз формою п., другий пан , порушує однотипність документа.

5.Згідно зі стандартом після скороченого написання одиниць виміру не ставиться крапка: кг (кілограм), г (грам), т (тонна), см (сантиметр), м (метр), га (гектар), ц (центнер), сек (секунда), св (свічка), год (година) та ін. Однак в оголошеннях, листах, повідомленнях та ін. після скороченої форми слова на означення одиниць часу (година, хвилина, секунда) крапка ставиться. Так, в оголошенні треба писати: Збори відбудуться о 15 год. 45 хв.

6.Скорочення, які є назвами установ, підприємств, організацій, а також марок виробів тощо пишуться з великої літери.

7. У звичайному поточному документі повна офіційна назва установи вживається один раз, далі вона змінюється скороченою назвою; відмова від скорочених назв у документі означає, що йому надається суворо офіційного, директивного характеру.

8. Скорочення типу Р.S. (латинське роst scrірtum – пізніше написане), N.В. (nоtа bеnе – поміть добре) та ін. у сучасному діловому листуванні не вживаються на тих же підставах, на яких не дозволяється щось дописувати після підпису: документ має бути чітко продуманим, композиційно бездоганним і смислово завершеним; тому в ньому немає місця для скорочень типу Р.S.

9. Слово рік після дат, як правило, скорочують, залишаючи одну літеру р. (крапка обов’язкова); після кількох дат ставлять дві літери рр. (між ними крапки не ставлять, після них крапка ставиться обов’язково). Наприклад: 2003 р., у 2001 – 2004 рр.

10. Навчальний і фінансовий роки пишуться через похилу риску; перший з двох років пишеться повністю, другий скорочується на дві перші цифри, слово рік у цьому випадку пишеться в однині: у 2003/04 навчальному році.

11. Слова гривня, карбованець і копійка при цифрових даних пишуться як грн., крб. і коп.; скорочуються також слова тисяча, мільйон, мільярд, якщо вони стоять при цифрах (4 тис., 6 млн.).

Не можна скорочувати:

1) імена та імена по батькові (крім ініціалів): не Мих. Серг. Грушевський, а М. С. Грушевський;

2) псевдоніми: не Ж. Занд, а Жорж Занд; не Л. Українка, а Леся Українка;

3) подвійні прізвища: не Б.-Хом'як, а Богачевська-Хом'як

(північно-східний), півд.-зах. (південно-західний), Півн. крим. канал (Північнокримський канал).

До найпоширеніших загальноприйнятих графічних скорочень належать такі: акад. — академік, о. — острів, вид. — видання, обл. – область, гр. — громадянин, див. — дивись, пор. — порівняй, порівняйте, доц. — доцент , проф. — професор, ім. — імені, і т. д. — і так далі, рр. — роки і т. ін. — і таке інше, і под. — і подібне, напр. – наприклад.

Слова не скорочуються на голосну, якщо вона не початкова в слові, і на ь. Наприклад, слово селянський може бути скорочене: сел., селян., селянськ. При збігу двох однакових приголосних скорочення треба робити після першого приголосного: стін. календар, ден. норма. При збігу двох (і більше) різних приголосних скорочення можна робити як після першого, так і після останнього приголосного, залежно від структури слова: власноруч. або власноручн. (власноручний), але тільки власт. (властивий).


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. PR-відділ організації: переваги і недоліки
  3. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  4. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  5. Автомобільні ваги із застосуванням цифрових датчиків
  6. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  7. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  8. Акти правозастосування, їх види
  9. Акти правозастосування.
  10. Алгоритм із застосування річної процентної ставки r.
  11. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  12. Але в реклами є і недоліки.




Переглядів: 877

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи редагування. Етапи редагування. | Загальна класифікація помилок.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.