Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні організаційні форми підприємництва та їх класифікація.

Організаційна (організаційно-правова) форма господарювання – це форма здійснювання господарської (в тому числі підприємницької) діяльності з відповідною правовою основою, яка визначає характер відносин між засновниками (власниками), режим майнової відповідальності по зобов’язаннях підприємства, порядок створення, реорганізації, ліквідації, управління, розподілу прибутків і збитків, можливі джерела фінансування тощо.

Найбільш значущими ознаками, які відрізняють одну організаційно-правову форму підприємства від іншої є:

- кількість учасників (засновників) підприємства;

- хто є власником капіталу;

- джерела майна;

- межі майнової відповідальності;

- спосіб розподілу прибутків і збитків;

- форма управління підприємством тощо.

Вибір організаційно-правової форми підприємства може залежати від ступеня відповідальності засновників (власників), оподаткування, потреби у фінансових ресурсах, управлінських здібностей підприємця, передбачуваної тривалості існування підприємства, можливості зміни власника.

Конкретний перелік організаційно-правових форм у різних країнах різний і залежить від їхнього нормативно-правового поля. Проте існує міжнародна класифікація організаційних форм підприємництва за якою розрізняють:

1) одноосібні володіння;

2) партнерства (товариства);

3) корпорації.

Одноосібне володіння – організаційна форма згідно якої власником підприємства є окрема фізична особа або сім’я.

Ця особа (сім’я) найчастіше є єдиним працівником цього підприємства. Дуже часто таке підприємство не має статусу юридичної особи. За цієї форми підприємець-власник отримує весь прибуток, але й несе весь тягар ризику і відповідальності.

До переваг одноосібного володіння відносять простоту заснування, низькі витрати на створення підприємства, повну самостійність і свобода прийняття рішень, оперативність реалізації прийнятих рішень, максимальну мотивацію бізнесу, забезпечення повної конфіденційності діяльності.

До недоліків одноосібного володіння відносять труднощі залучення великих капіталів, повну відповідальність за зобов’язаннями, відсутність спеціалізованого менеджменту, невизначеність термінів функціонування підприємства.

Партнерство (товариство) – організаційна форма, яка передбачає об’єднання капіталів двох і більше осіб (фізичних та/або юридичних) на відповідних умовах розподілу ризику, прибутків і збитків, спільного контролю результатів бізнесу, активної участі у його веденні.

Часто партнерство (товариство) є логічним продовженням у розвитку одноосібного володіння. Основою взаємин учасників партнерства є договір (установчий договір та/або статут, залежно від виду партнерства).

До переваг партнерства відносять ширші можливості щодо розвитку бізнесу, збільшення фінансової незалежності завдяки об’єднанню ресурсів кількох партнерів, менший ризик з точки зору основних контрагентів партнерства (товариства), відносно велику свободу та оперативність господарських дій.

До недоліків партнерства відносять можливу необмежену відповідальність засновників, можливість особистих конфліктів між засновниками, нечітке розмежування повноважень між партнерами, залежність партнерства від фінансового стану окремого засновника.

Корпорація – організаційна форма бізнесу, заснована на акціонерній власності, тобто власниками (засновниками) є акціонери, які несуть обмежену відповідальність за зобов’язаннями корпорації у розмірі свого внеску в акціонерний капітал.

Корпорація є найскладнішою і наймасштабнішою організаційно-правовою формою підприємств та одночасно найменш популярною. Особливістю корпорації є те, що акціонери-власники можуть вільно продавати і купувати свої частки у корпорації на ринку.

До переваг корпорації відносять практично необмежені ресурсні можливості щодо розвитку, обмежену відповідальність власників (акціонерів), легкість залучення необхідних капіталів, необмежені терміни функціонування.

До недоліків корпорацій відносять розбіжності між функціями власності і контролю, корпорації сплачують більше податків, ніж будь-яка інша форма підприємництва, існування потенційних можливостей для зловживань з боку посадових осіб, великі витрати на створення корпорації.

Решта організаційних форм згідно міжнародної класифікації існують як поєднання перелічених вище трьох форм.

Ведення підприємницької діяльності в Україні ґрунтується як на вітчизняному законодавстві, так і на міжнародних правових нормах. Тому у основі класифікації українських організаційно-правових форм підприємництва в основному лежить міжнародна класифікація.

У 2006 році Кабінетом міністрів України був введений в дію оновлений Державний класифікатор “Класифікація організаційно-правових форм господарювання” згідно якого в Україні діють наступні організаційно-правові форми.

Підприємства: фермерське господарство, приватне підприємство, колективне підприємство, державне підприємство, казенне підприємство, комунальне підприємство, дочірнє підприємство, іноземне підприємство, підприємство об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки), підприємство споживчої кооперації, орендне підприємство, індивідуальне підприємство, сімейне підприємство, спільне підприємство.

Господарські товариства: акціонерне товариство, відкрите акціонерне товариство, закрите акціонерне товариство, державна акціонерна компанія (товариство), товариство з обмеженою відповідальністю, товариство з додатковою відповідальністю, повне товариство, командитне товариство.

Кооперативи: виробничий кооператив, обслуговуючий кооператив, споживчий кооператив, сільськогосподарський виробничий кооператив, сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, кооперативний банк.

Відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи: філія (інший відокремлений підрозділ), представництво.

Об’єднання підприємств (юридичних осіб): асоціація, корпорація, консорціум, концерн, холдингова компанія, інші об’єднання юридичних осіб.

Інші організаційно-правові форми: підприємець - фізична особа, кредитна спілка, споживче товариство, інші організаційно-правові форми.

Курсивом виділені організаційно-правові форми, за якими не передбачено чинним законодавством створювати нові підприємства.

 

 

Тема 3. Організація, заснування і функціонування підприємницької діяльності в Україні.

Лекція №4.


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  5. Адаптивні організаційні структури управління.
  6. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  7. Акредитив та його форми
  8. Активні форми участі територіальної громади у вирішенні питань ММС
  9. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  10. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  11. Артеріальний пульс, основні параметри
  12. Банківська система та її основні функції




Переглядів: 2897

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Підприємство як організаційна структура підприємництва. | Підприємницька ідея.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.