Зрілі конідії осипаються, у ендоспор – лопається оболонка спорангію і спорангіо- та зооспори потрапляють в навколишнє середовище. Всі спори нестатевого розмноження – це повноцінні еукаріотні клітини, здатні до проростання в сприятливих умовах.
При статевому розмноженні спороутворенню передує злиття гаплоїдних чоловічих та жиночих клітин, в результаті чого утворюється зигота з парним набором хромосом. Статевий процес у різних видів грибів має свої особливості.
1. У спори утворюються 2 або більше радіальних ростових трубок (ріст відбувається в декількох напрямках). Такий спосіб розвитку є причиною сферичної форми грибних колоній, але водночас це призводить до вичерпання поживних речовин саме біля гіфи.
2. При накопиченні певного об’єму цитоплазми в гіфі, ростові трубки починають розгалуджуватись, а до того – відбувається тільки ріст апікальної частини (верхівка) гіфи. При пошкодженні апексу починається ріст бокових гіфів.
3. Багаторазове гілкування гіфів призводить до утворення міцелію гриба. “Старі” ділянки гіфи практично не мають інших органоїдів, крім вакуолей.
За будовою тіла гриба та особливостями внутрішньої структури окремих клітин різні види грибів можуть бути віднесені до декількох підгруп (одноклітинні, багатоклітинні, дріжджи).