Основні властивості та параметри промивальних рідин, методи їх контролю
Густина - це маса одиниці об’єму промивальної рідини (r, кг/м3). Вона характеризує здатність промивальної рідини здійснювати в свердловині гідродинамічні і гідростатичні функціїї:
а) утримувати у змуленому стані і виносити із свердловини частинки породи найбільшого розміру;
б) створювати гідростатичний тиск на стінки свердловини з метою попередження нафтогазопроявів і збереження цілосності стінок свердловини;
в) забезпечення зниження ваги колони бурильних та обсадних труб, що сприяє зменшенню навантаження на талеву систему.
Густина промивальної рідини, що вміщує газ, називається уявною, а густина рідини без вмісту газу - дійсною.
У лабораторних умовах густина вимірюється з допомогою пікнометрів, а на буровій - з допомогою ареометрів і важільних ваг.
Ареометр для вимірювання густини промивальної рідини АГ-ЗПП складається з мірного стакана, який заповнюється рідиною при замірюванні і прикріпляється до поплавка. На поверхні циліндричної частини поплавка, герметизованої пробкою, нанесені дві шкали для заміру густини в межах 900-1700 кг/м3 і 1600-2400 кг/м3 (рисунок 7.1). Прилад зберігають у футлярі-відрі, який закривається кришкою, що служить відерцем для відбору проби.
Прилад занурюють у воду, що знаходиться у відрі, на лівій шкалі відраховують величину відносної густини. При повному зануренні ареометра відкручують зйомний тягарець, і за рівнем води знову визначають відносну густину на правій шкалі для більшої густини.
Умовна в’язкість - це умовна характеристика гідравлічного опору прокачування промивальної рідини. Із збільшенням умовної в’язкості гідравлічні опори зростають, у зв’язку з чим погіршуються умови очищення вибою від вибуреної породи, утруднюється перенесення енергії від насосу до вибійного двигуна, послаблюється інтенсивність розмиву породи на вибої свердловини. Величина умовної в’язкості залежить від розміру і форми використовуваного приладу.