Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність та призначення фінансової бухгалтерської звітності

ФІНАНСОВА БУХГАЛТЕРСЬКА ЗВІТНІСТЬ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ

Лекція 6

ТЕМА 6

План викладу і засвоєння матеріалу:

6.1 Сутність та призначення фінансової бухгалтерської звітності

6.2 Підготовка фінансової бухгалтерської звітності

6.3 Елементи та склад фінансової звітності

Мета: вивчення теоретичних основ поняття фінансової бухгалтерської звітності її складу і порядок її подання.

Ключеві слова та терміни: звітність, види звітності, фінансова звітність, статистична звітність, податкова звітність, інвентаризація, закриття рахунків, елементи звітності.

Література [13 с. 32-34; 14 с. 75-86]

Час: 2 год.

 

Звітність як елемент методу бухгалтерського обліку – завершальний етап фінансового, податкового, виробничого та статистичного обліку. Система даних (показників), що характеризує роботу підприємства за певний період, називають звітністю. Основне завдання звітності – передача інформації тим, хто її використовує для прийняття рішень.

Звітність залежно від того, кому вона надається, поділяють на зовнішню та внутрішню.

Внутрішня звітністьскладається для передачі керівництву з метою прийняття на її основі управлінських рішень та для планування виробництва.

Зовнішня звітністьпередається органам управління підприємством, визначеним законами та іншими нормативними документами України. Зовнішня звітність поділяється на звітність фінансову, податкову, статистичну та спеціальну, рис. 7.1.

 

Рис. 7.1 Користувачі фінансової звітності підприємства

Крім того, звітність класифікують також за змістом і джерелами складання, за терміном подання, за ступенем узагальнення, за обсягом, за періодичністю подання тощо, рис. 7.2.

Фінансова звітність – це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. До фінансової звітності належать такі форми:

- 1 – Баланс підприємства;

- 2 – Звіт про фінансові результати;

- 3 – Звіт про рух грошових коштів;

- 4 – Звіт про власний капітал;

- 5 – Примітки до річної фінансової звітності;

- 6 – Додаток до річної фінансової звітності «Інформація за сегментами»;

Податкова звітність – звітність про нарахування та сплату суб’єктами господарської діяльності і фізичними особами податків, внесків та зборів, визначених законодавством України.

Рис. 7.2 Класифікація звітності

Статистична інформація – це офіційна документована державна інформація, яка дає кількісну характеристику масових явищ та процесів, що відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя.

Фінансова звітність. Законодавче і нормативне регулювання фінансової звітності підприємств АПК здійснюється згідно з вимогами Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-ХІУ, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 р. № 419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» та ряду положень (стандартів) бухгалтерського обліку (далі — ПБО) та звітності в Україні.

Фінансова звітність надається органам, до сфери управління яких належать підприємства, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, а також згідно з законодавством —іншим органам та користувачам, зокрема органам державної статистики.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, в тому числі й Міністерство аграрної політики, у межах своєї компетенції відповідно до галузевих особливостей розробляють на базі ПБО методичні рекомендації щодо їх застосування.

Як дорадчий орган при Міністерстві фінансів України функціонує Методологічна рада з бухгалтерського обліку, метою діяльності якої є організація розробки та розгляду проектів національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та нормативно-правових актів щодо методологічного забезпечення ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Сільськогосподарські підприємства — суб'єкти господарської діяльності відповідно до ст. 2 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» здійснюють ведення обліку та складання звітності за двома системами:

І. За загальною системою - фінансова звітність сільськогосподарських підприємств подається у такому складі:

1. Баланс (Ф.№ 1);

2.3віт про фінансові результати (Ф. № 2);

3.Звіт про рух грошових коштів (Ф. № 3);

4.3віт про власний капітал (Ф. № 4);

5.Примітки до річної фінансової звітності (Ф.№ 5).

6.Додаток до річної фінансової звітності «Інформація за сегментами»

2. За спрощеною системоюфінансова звітність сільськогосподарських підприємств — суб'єктів малого підприємництва — складається за скороченим переліком показників відповідно до ведення обліку та звітності за спрощеною системою:

1.Баланс (форма № 1-м);

2.Звіт про фінансові результати (форма 2-м).

Формування показників фінансової звітності за наведеними формами здійснюється відповідно до таких нормативних документів:

• Положення (стандарти) бухгалтерського обліку;

• План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкція по його застосуванню (наказ Мінфіну України від 30. 11.99 р. № 291);

• План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва (наказ Мінфіну України від 19.04.01 р. № 186);

• Порядок подання фінансової звітності (Постанова КМУ від 28.02.2000 р. № 419);

• Перелік видів діяльності, щодо яких складається зведена фінансова звітність (наказ Мінфіну України від 24.02.2000 р. № 37);

• Методичні рекомендації щодо застосування суттєвості у бухгалтерському обліку (лист Мінфіну України від 29.07.03 р. № 04230-04108).

Фінансову звітність подають всі юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності у терміни, встановлені Кабінетом Міністрів України у Постанові від 28 лютого 2000 р. № 419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» (зі змінами й доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2000 року № 1543) — не пізніше 20 лютого наступного за звітним року.

Фінансова звітність складається у тисячах гривень; суб'єкти малого підприємництва фінансову звітність складають у тисячах гривень з одним десятковим знаком.

Стосовно звітності підприємств — акціонерних товариств, то її нормативно-методичне регулювання здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку України. До неї відносяться:

• Річний звіт ВАТ — емітента цінних паперів;

• Річний звіт ЗАТ — емітента цінних паперів.

Звіти акціонерних товариств подаються територіальному управлінню Комісії з цінних паперів та фондового ринку за місцезнаходженням товариств — до 30 квітня та до 30 вересня наступного за звітним року, відповідно відкритими та закритими акціонерними товариствами.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та звітності, забезпечення фіксування всіх господарських операцій та зберігання оброблених первинних документів, регістрів обліку, звітності протягом встановленого терміну відповідно до ст.8 п.З Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» покладено на власника (власників) або уповноважений орган (посадову особу), які згідно з законодавством чи установчими документами здійснюють керівництво підприємствами.

Головні бухгалтери або особи, на яких покладено ведення бухгалтерського обліку, повинні забезпечити дотримання єдиних методологічних принципів ведення бухгалтерського обліку, складання й подання у встановлені терміни фінансової звітності.

Статистична звітність. Крім фінансової звітності, всі підприємства повинні подавати в органи статистики річні форми статистичного спостереження.

Організаційні засади здійснення державних статистичних спостережень через збір статистичної звітності регулює Закон України «Про державну статистику» від 13.07.2000 р. № 1922-ІП. Відповідно до даного Закону показники, що містяться у звітних формах, мають забезпечувати виконання Плану статистичних спостережень на відповідний рік, що розробляється Державним комітетом статистики України та затверджується Кабінетом Міністрів України. Державним комітетом статистики на кожний звітний рік складається та затверджується Загальнодержавний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень для об'єднань, під­приємств, організацій і установ України всіх форм власності.

Форми статистичного спостереження подаються юридичними особами, їх відокремленими підрозділами незалежно від форм власності та підпорядкування, форми, залежно від змісту, подаються до органу державної статистики за місцем знаходження підприємства або землі.

6.2 Підготовка фінансової бухгалтерської звітності

Порядок складання річної фінансової звітності передбачає закриття операційних бухгалтерських рахунків, за якими не може бути залишків у річному балансі. Операційні бухгалтерські рахунки є основою для визначення фінансових результатів діяльності підприємства за звітний рік та складання Звіту про фінансові результати за Формою № 2. За діючим Планом рахунків бухгалтерського обліку, активів, капіталу, зобов'язань та господарських операцій підприємств і організацій та інструкції про його застосування, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30. 11.1999 р. № 291, обов'язковому закриттю перед формуванням річної звітності підлягають рахунки класу 7 «Доходи та фінансові результати», класу 9 «Витрати» та класу 8 «Витрати за елементами».

До закриття операційних рахунків необхідно:

• зробити всі бухгалтерські записи за звітний рік з відображенням результатів інвентаризації, яку слід провести у відповідності з Інструкцією по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 69 від 11 серпня 1994 року (зі змінами та доповненнями);

• перевірити повноту і правильність записів за всіма рахунками, скласти на підставі даних головної книги за грудень по підсумках з початку року попередній оборотний баланс для отримання підсумкових даних для закриття операційних та інших рахунків. Після цього слід звірити обороти й залишки за аналітичними рахунками з даними по синтетичних рахунках і попереднього балансу.

Основні вимоги до фінансової звітності визначені у ст. 11, 12, 13, 14 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність", а також П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності". Основною вимогою є те, що всі активи, які відображаються в звітності, є ресурсами, що контролюються підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічної вигоди у майбутньому.

Зобов'язання повинні бути відображені у звітності як заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому призведе до зменшення ре­сурсів підприємства. Якщо зобов'язання у вигляді кредиторської заборгованості перед постачальниками, іншими кредиторами не можуть бути погашені в обумовлений договором строк, то такі зобов'язання змінюють свою економічну форму і зараховуються до доходів підприємства проводками:

Дебет рахунків 63 "Розрахунки з постачальниками";

60 "Короткострокові позики";

61 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'я­заннями";

62 "Короткострокові векселі видані";

68 "Розрахунки за іншими операціями";

Кредит рахунку 71 "Інший операційний дохід".

 


Читайте також:

  1. Абсолютні показники фінансової стійкості
  2. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  3. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  4. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
  5. Аналіз консолідованої звітності
  6. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  7. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  8. Аналіз фінансової незалежності підприємства
  9. Аналіз фінансової стійкості підприємства
  10. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
  11. Аналіз фінансової стійкості підприємства
  12. Аналіз фінансової стійкості підприємства.




Переглядів: 2622

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Систематизація облікової документації | Елементи та склад фінансової звітності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.