Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Закінченим злочином (ч. 1 ст. 13 КК) визнається діяння, що містить всі ознаки складу злочину, передбаченого відповідною статтею Особливої частини Кримінального Кодексу України.

Друге питання. Поняття закінченого злочину.

Розгляд характеристики готування до злочину і замаху на злочин неможливо без визначення поняття закінченого злочину.

У закінченому злочині існує єдність об'єктивної і суб'єктивної сторін. У даному випадку винний повною мірою реалізував намір, закінчив діяння, виконав усі дії, що складають об'єктивну сторону складу злочину, заподіяв шкоду об'єкту.

Із визначення закінченого злочину (ч. 1 ст. 13) випливає, що незакін­чений злочин- це умисне, суспільно небезпечне діяння (дія чи бездіяль­ність), яке не має всіх ознак злочину, передбаченого відповідною стат­тею Особливої частини КК, оскільки злочин не був доведений до кінця з причин, не залежних від волі винного. Незакінченим злочином є готу­вання до злочину та замах на злочин (ч. 2 ст. 13).

У юридичній літературі незакінчений злочин називають поперед­ньою злочинною діяльністю, розпочатим або незавершеним злочином, невдалою діяльністю зі вчинення злочину.

При незакінченому злочині умисел винного так повністю й не реалі­зовується, об'єктивна сторона не розвивається, шкода об'єкту не зав­дається. У закінченому ж злочині умисел реалізується повністю, об'єк­тивна сторона виконується, об'єкту завдається шкода.

Незакінчений злочин (готування до злочину та замах на злочин) - це нездійснена можливість завдання шкоди об'єкту посягання. Зло­чинна діяльність припиняється у зв'язку з обставинами, що виникли всупереч волі й бажанню суб'єкта.

Видами незакінченого злочину відповідно до ч. 2 ст. 13 є готування до злочину та замах на злочин.

Кримінальний закон передбачає різні конструкції складів злочину. Момент закінчення того чи іншого складу злочину знаходиться в прямій залежності від особливостей її конструкції.

Виходячи з цього розрізняють:

а)момент закінчення злочину з формальним складом;

б)момент закінчення злочину з матеріальним складом;

в)момент закінчення злочину з усіченим складом.

 

Схема № 2 „Види закінчених злочинів”

Злочин з формальним складомвизнається кінченим з моменту здійснення самого діяння незалежно від настання суспільно небезпечних наслідків.

Дана категорія злочинів в чинному кримінальному законодавстві утворює певну більшість. Це обумовлюється тим що законодавець вважає – в більшості випадків для того, щоб можна було визнати злочини закінченим, немає необхідності очікувати на настання шкідливих наслідків.

Наприклад, ст. 215 КК України „Підроблення знаків поштової оплати і проїзних квитків”, ст. 295 КК України „Заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку” і т. п.

В цьому свідченні реальне настання таких наслідків розглядається як кваліфікуюча обставина.

Наприклад, в ст. 274 КК України „Порушення правил ядерної або радіаційної безпеки” злочин є закінченим з моменту вчинення суспільно небезпечного діяння, яке повинно порушити встановленні правила та створити певну загрозу. При цьому настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді загибелі людей та інших тяжких наслідків є кваліфікуючі обставинами.

Злочин з матеріальним складом визнається кінченим з моменту, коли наступило зазначене в диспозиції статті КК суспільно небезпечний наслідок.

Такими є склади злочинів, передбачені ст.ст. 115 КК України Умисне вбивство”, 185 КК України „Крадіжка”, 223 КК України „Порушення порядку випуску (емісії) та обігу цінних паперів” та багато інших.

З точки зору характеристики суб’єктивної сторони злочини з матеріальним складом вчинюються як умисно, так і з необережності.

Узагальнюючи все вищевказане необхідно відмітити, що злочини з матеріальним складом містять у собі весь комплекс характеристик об’єктивної сторони складу злочину.

Злочин з усіченим складом визнається кінченим з моменту прямо зазначеного в диспозиції статті КК (як правило з моменту здійснення самого діяння). У цьому випадку закон „переносить” момент закінчення злочину безпосередньо на стадію чи готування замаху.

Наприклад, бандитизм (ст. 257) є кінченим злочином з моменту організації збройної банди з метою нападу на підприємства, установи, чи організації окремих осіб; розбій (ст. 187) – з моменту нападу з метою заволодіння чужим майном і інші склади.

Створення усічених складів дає можливість запобігти пом'якшенню покарання за вчинене готування до злочину або замах на злочин і розглядати стадії готування або замаху на злочин як закінчений злочин.

При вчиненні злочинів з усіченим складом особа, як правило, не зупиняється на стадії юридичне закінченого злочину, не припиняє його, а виконує подальші діяння, що охоплюються цим же складом злочину та спрямовані на той же об'єкт, і завдає йому шкоди. Розбіжність між юридичним і фактичним закінченням злочину має значення при вирішенні ряду питань, зокрема питання про можливість співучасті аж до закінчення фактичного посягання на об'єкт, що перебуває під охороною закону, і т. ін. Наприклад, бандитизм (ст. 257) є закінченим з моменту організації озброєної банди, пособництво ж бандитизму може бути здійснено не тільки в процесі створення банди, але й при вчиненні окремого бандитського нападу.

Триваючий злочин- це одноразовий злочинний акт, який харак­теризується тривалим виконанням злочинного наміру на стадії закін­ченого злочину. Злочин слід вважати закінченим не в момент завершен­ня, припинення злочинного стану винного, а з настанням факту реалі­зації злочинного наміру (наприклад, дезертирство).

Продовжуваний злочинхарактеризується рядом тотожних зло­чинних дій, об'єднаних єдиною метою, що складають у сукупності один злочин (крадіжка цілого частинами).

Продовжуваний злочин є закінченим від моменту вчинення остан­нього злочинного діяння. Наприклад, крадіжка радіоприймача частина­ми в декілька заходів. Злочин буде закінченим з моменту, коли особа викрала останню деталь радіоприймача. Наприклад, згідно з п. 22

ППВСУ "Про судову практику в справах про викрадення та інше неза­конне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речо­винами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами" від 26 квітня 2002 р. № 3 у разі викрадення складових частин, деталей або вузлів, комплект яких дозволяє виготовити придатну до викори­стання вогнепальну зброю, дії винної особи слід розцінювати як закін­чений злочин і кваліфікувати за ст. 262 КК.

Висновок:

Отже, закінчений злочин – це злочин, у складі якого наявні всі ознаки, передбачені відповідною статтею Особливої частини кримінального закону. Момент закінчення злочину визначає сам законодавець у диспозиції закону, використовуючи відповідно конструкцію матеріального чи формального складу злочину. Моментом закінчення злочину з матеріальним складом є момент фактичного настання передбачених у диспозиції злочинних наслідків, моментом закінчення злочину з формальним складом – лише момент вчинення протизаконного діяння. У переважній більшості випадків досягнення реальної мети злочинця співпадає із законодавчим визначенням моменту закінчення злочину. Однак, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності певних дій злочинця, які, на його думку, є лише готуванням до злочину чи замахом на злочин, законодавець оголошує (визнає) їх закінченим злочином (напр., організація озброєної банди з метою нападу на громадян та установи ст.69, розбій ст.142).


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. А/. Верховна Рада України.
  5. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  8. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  9. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  10. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування лихоманки.
  11. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування сухого кашлю.
  12. Актуальні проблеми економічної безпеки України.




Переглядів: 1842

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фактична помилка і її види. | Третє питання. Поняття та види готування до злочину. Відмінність готування від виявлення наміру.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.