А скільки «Зеніт» за один раз може підняти в космос туристів?
Але людина хоче побачити все на власні очі, розвивається космічний туризм. Чи братиме Україна і КБП у цьому участь?
А чи має сьогодні Україна свій загін космонавтів?
Виповнюється 45 років польоту в космос Юрія Гагаріна. Відтоді там побувало чимало землян, і українців також. А чи скоро Україна сама запустить у космос зоряний екіпаж? Чи зацікавлені ми в розвитку пілотованої космонавтики? З цього розпочалася наша розмова з першим заступником Генерального конструктора – генерального директора Державного конструкторського бюро «Південне», академіком Міжнародної академії астронавтики Олександром ДЕГТЯРЬОВИМ.
– На мій погляд, Україна поки що не має потреби у власних пілотованих запусках. Буде таке завдання – знайдемо можливість його вирішити, хоч це нелегко. До речі, у рамках Національної космічної програми України ми з Національним космічним агентством і НАНУ проробляли варіанти створення українського модуля для міжнародної космічної станції. Але через нестачу фінансування проект не реалізовано. Є плани розміщення дослідницької апаратури на іноземних модулях МКС, наприклад, на російському...
– Як. мені відомо, поки що не має. Наукові завдання досить успішно виконують і безпілотні апарати. За 44 роки (саме стільки наше КБ займається їх створенням) запущено більш як 400 апаратів 73 типів. Вони удосконалюються: скорочується маса, поліпшується оптика, вона вже «розпізнає» з космосу предмети розміром до півтора-двох метрів...
– Так, хоч коштує таке «турне» до 15 млн. доларів, бажаючих багато. Лідер цього бізнесу – Росія, але й ми не стоїмо осторонь. Нині проробляються варіанти можливої співпраці з американцями щодо спільного тестування пусків придбаних ними російських капсул «Алмаз», призначених для запуску людини в космос. Ідеться про перспективи створення спільного ракетно-космічного комплексу туристичного призначення, з використанням для цього нашого «Зеніта», іншої ракети цього ж класу, може, і нової розробки. Технічно це здійсненно, економічно – вигідно. У разі реалізації програми ціна польоту космічного туриста може знизитися до 150 тисяч доларів за політ.
– Можемо вивести на кругову низьку орбіту (200 кілометрів) до 14 тонн. Але, якщо треба, то резерви в «Зеніта» ще є. Тим паче що Росія розробляє дуже цікавий багаторазовий корабель «Кліпер», розрахований на шість осіб. Проект дуже актуальний, американці також оголосили тендер на такі апарати.
Найтяжчий варіант «Кліпера» важитиме 16–17 тонн. Нинішня російська ракета «Союз» такий вантаж вивести на орбіту не може. Ми пропонуємо для цього проекту свій «Зеніт».