Економічні категорії, закони та принципи. Пізнання і використання економічних законів
Розвиток економіки не є випадковим, тому всі економічні процеси підпорядковуються саме їм властивим законам. Закони проявляються не в кожному окремому явищі, а у вигляді сукупності явищ і процесів, що відбуваються.
Політекономія відкриває і формулює свої економічні категорії, закони і принципи.
Економічні категорії – це теоретичне відображення реально існуючих виробничих відносин людей. Наприклад: товар, гроші, вартість, капітал.
Категорія – це нижчий ступінь пізнання економічних явищ, а вищим, який дозволяє повною мірою розкрити суть явища, є економічний закон.
Економічні законивідображають найсуттєвіші, стійкі, типові причинно-наслідкові взаємозв'язки економічних процесів і явищ. Закони виражають сутність економічних відносин.
Економічні принципи – теоретичні узагальнення, які відображають певні тенденції розвитку економічної системи.
Принципи пов'язані з економічними законами, але на відміну від них у природі не існують, а спеціально створюються. Їх можна розглядати як форму реалізації економічних законів. Принципи мають менш стійкий і менш обов'язковий характер, ніж закони.
Економічні закони у своїй сукупності створюють систему економічних законів(рис. 1.6), яка включає всезагальні, загальні і специфічні закони.
Рис. 1.6. Система економічних законів
Економічні закони мають як спільні, так і відмінні риси порівняно із законами природи (рис. 1.7).
Рис. 1.7. Загальні властивості та відмінності економічних законів і законів природи