Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 8. Промислова революція

Торгове процвітання привело до збагачення англійських купців, до появи надмірних капіталів, які вимагали вкладання в яку-небудь справу. З іншого боку, в результаті еміграції до Америки Англія відчувала нестачу робочої сили. Ми пам'ятаємо, що в аналогічних обставинах афінські капіталісти купували для своїх майстрових рабів - англійці спробували відшкодувати брак робочої сили введенням машин. Спроби використання на мануфактурі машин мали місце і раніше – першим прикладом такого роду була шовкомотальна машина італійського механіка Франчесько Борідано, створена ще в XIII столітті; ця машина приводилася в рух водяним колесом і замінювала 400 робочих. Цей приклад показує що промислова революція могла відбутися набагато раніше - проте машина Борідано залишилася унікальним прикладом тому, що впровадження техніки натрапляло на протидію ремісників, які боялися втратити роботу. У 1579 році в Данциге був страчений механік, що створив стрічкоткацький верстат. У 1598 році з Англії був вимушений бігти винахідник в'язальної машини Вільям. У 1733 році ткач Джон Кей винайшов човник», що «літає, він піддався переслідуванням ткачів, його будинок був розгромлений, і він був вимушений бігти до Франції. Проте багато ткачів таємно продовжували використовувати човник Кея – за що їх карали, в 1767 році в Лондоні відбулося велике зіткнення між ткачами. У 1765 році ткач і тесляр Харгрівс створив механічну прядку, яку він назвав на честь своєї дочки «Джені»; ця прядка збільшувала продуктивність праці прядильника в 20 разів. Робочі увірвалися в будинок Харгрівса і зламали його машину – проте не дивлячись на це опір, через деякий час «Джені» почала використовуватися прядильниками. У 1769 році Річард Аркрайт запатентував прядильну ватерную машину, розраховану на водяний привід, – з цієї миті машини почали використовуватися на мануфактурі і винахідники отримали підтримку могутніх власників крупних капіталів.

Перші машини створювалися механіками-самоучками, вони виготовлялися з дерева і не вимагали інженерних розрахунків. Техніка розвивалася незалежно від науки. Нові машини почали з'являтися одна за одною. У 1774-1779 роках Самуел Кромптон сконструював прядильну машину, випускаючу якіснішу тканину, ніж машина Аркрайта. У 1784 році Едмунд Картрайт створив ткацький верстат, який збільшив продуктивність ткачів в 40 разів.

Промислова революція була складним процесом, що відбувався одночасно в різних галузях промисловості. У гірській промисловості одній з основних виробничих проблем було відкачування води з шахт. У 1698 році англієць Севері створив машину, що використала для цієї мети силу пари; у 1712 Томас Ньюкомен удосконалив цю машину, забезпечивши її циліндром і поршнем. У машині Ньюкомена пара, що знаходилася в циліндрі, конденсувалася уприскуванням води, в циліндрі створювалася розрядка, і поршень втягувався всередину циліндра під впливом атмосферного тиску. До 1770 років в Англії працювало вже близько 200 машин Ньюкомена, проте вони мали нерівномірний хід, часто ламалися і використовувалися тільки на шахтах. У різних країнах робилися спроби удосконалити ці машини; зокрема, Росії механік І.І. Повзунів побудував двоциліндрову машину аналогічного пристрою. У 1763 році до роботи по удосконаленню машини Ньюкомена приступив Джеймс Уатт. У той час Уатт був лаборантом університету в Глазго і йому доручили відремонтувати модель машини Ньюкомена, що зламалася. Розібравшись в недоліках моделі, Уатт створив машину, що принципово відрізнялася від неї; по-перше, поршень в машині Уатта рухав не атмосферний тиск, а пара, що впускалася з парового казана; по-друге, після завершення ходу поршня відпрацьована пара виводилася в спеціальний конденсатор. У 1769 році Уатт узяв патент на свою машину, але фахівці стверджували, що ідея Уатта не може бути практично реалізована: при тодішній техніці неможливо було обточити математично правильний паровий циліндр. Уатту повезло, що якраз в цей час була створена досконала машина, призначена для висвердлювання стовбурів гармат. Уатту вдалося привернути до справи крупного фабриканта Метью Болтона, який ради цієї ідеї поставив на розробку все, що мав. У 1775 році на заводі Болтона в Бірмінгемі було налагоджено виробництво парових машин; проте тільки через десять років це виробництво почало давати відчутний прибуток. У 1784 році Уатт запатентував парову машину подвійної дії, в якій пара по черзі штовхала поршень з двох сторін; у цій машині був застосований відцентровий регулятор, що автоматично підтримував задане число оборотів.

У перших двигунах Уатта тиск в циліндрі лише трохи перевищував атмосферне. У 1804 році інженер А. Вулф запатентував машину, що працює при тиску 3-4 атмосфери, підвищивши к.п.д. більш ніж в 3 рази. Масове виробництво парових машин було неможливе без точних токарних верстатів; вирішальний крок в цьому напрямі був зроблений механіком Генрі Модслі, який створив самохідний супорт. З того часу стало можливим виготовлення деталей з допуском в долі міліметра – це було початок сучасного машинобудування. Виникнення машин викликало потребу в металі. Раніше чавун плавили на деревному вугіллі, а лісів в Англії майже не залишилося. У 1785 році Генрі Корт винайшов спосіб виробництва чавуну на кам'яному вугіллі. Видобуток вугілля став однією з основних галузей промисловості.

Вже незабаром після появи парової машини почалися спроби створення пароплавів. У 1802 році американець ірландського походження Роберт Фултон побудував в Парижі невеликий човен з паровим двигуном і продемонстрував її членам Французької Академії. Проте ні академіки, ні Наполеон, якому Фултон пропонував свій винахід, не зацікавилися ідей пароплава. Фултон повернувся до Америки і на гроші свого друга і покровителя Лівінгстона побудував пароплав «Клермонт»; машина для цього пароплава була виготовлена на заводі Уатта. У 1807 році «Клермонт» під захоплені крики глядачів зробив перший рейс по Гудзону - але не знайшовся жодного смільчака, який захотів би стати пасажиром нового судна. Через чотири роки Фултон і Лівінгстон були вже власниками пароплавної компанії, через дев'ять років в Америці було 300 пароплавів, а в Англії - 150. У 1819 році американський пароплав «Савана» перетнув Атлантичний океан, а в 1830-х роках починає діяти перша регулярна трансатлантична пароплавна лінія. На цій лінії курсував найбільший на ті часи пароплав «Грейт Уестерн», що мав водотоннажність 2 тис. тонн і парова машина потужністю 400 кінських сил. Через двадцять років пароплави стали значно більше: пароплав «Грейт Істерн», що плавав до Індії, мав водотоннажність 27 тис. тонн і дві машини загальною потужністю 7,5 тис. л. с.

Одночасно з будівництвом пароплавів робилися спроби створення парового воза. На багатьох копальнях існували рейкові шляхи, по яких коні тягнули вагонетки з рудою. У 1803 році механік Річард Тревітік побудував перший паровоз, що замінив коней на одній з рейкових доріг в Уельсі, – проте Тревітіку не вдалося отримати підтримку підприємців. Намагаючись привернути увагу до свого винаходу, Тревітік влаштував атракціон з використанням паровоза, але врешті-решт, розорився і помер в убогості. Доля була прихильніша до Джорджа Стефенсону, механікові-самоучці, що отримав замовлення на споруду локомотива для однієї з шахт поблизу Ньюкасла. У 1815 році Стефенсон побудував свій перший паровоз, а потім керував будівництвом залізниці завдовжки більше 50 км. Головною ідеєю Стефенсона було вирівнювання шляху за допомогою створення насипів і прорізки виїмок, таким чином досягалася висока швидкість руху. У 1830 році Стефенсон завершив будівництво першої великої залізниці між містами манчестер і Ліверпуль; для цієї дороги він сконструював паровоз «Ракета», на якому вперше застосував трубчастий паровий казан. «Ракета» везла вагон з пасажирами із швидкістю 60 км/год; вигоди від дороги були такі, що Стефенсону відразу ж запропонували керувати будівництвом дорогі через всю Англію від манчестера ка Лондона. Пізніше Стефенсон будував залізниці в Бельгії і в Іспанії. У 1832 році була пущена перша залізниця у Франції, трохи пізніше – в Германії і США; локомотиви для цих доріг виготовлялися на заводі Стефенсона в Англії.

Поява верстатів, парових машин, паровозів і пароплавів корінним чином змінило життя людей. Поява фабрик, що випускають величезну кількість дешевих тканин, розорила ремісників, які працювали вдома або на мануфактурі. У 1811 році в Ноттінгеме спалахнуло повстання ремісників, які ламали машини на фабриках, – їх називали «луддитами». Повстання було пригнічене. Розорені ремісники були вимушені виїжджати до Америки або йти працювати на фабрики. Праця робочого на фабриці була менш кваліфікованою, ніж праця ремісника, фабриканти часто наймали жінок і дітей, за 12-15 годин роботи платили гріш. Було багато безробітних і жебраків, після голодних бунтів 1795 року їм почали платити допомогу, якої вистачало на дві буханки хліба в день. Населення стікалося до фабрик, і фабричні селища незабаром перетворювалися на величезні міста; у 1844 році в Лондоні було 2,5 млн. жителів, причому робочі жили в перенаселених будинках, де в одній кімнатці, часто без каміна, тіснилося по декілька сімей. Робочі складали велику частину населення Англії; це було нове індустріальне суспільство, не схоже на Англію XVIII століття.

Основною галуззю англійської промисловості в першій половині XIX століття було виробництво бавовняних тканин. Нові машини дозволяли отримувати 300 і більше відсотків прибутку в рік і випускати дешеві тканини, які продавалися по всьому світу. Це був колосальний промисловий бум, виробництво тканин збільшилося в десятки разів. Проте для нових фабрик була потрібна сировина – бавовна; спочатку бавовна була дорогою через те, що її очищення проводилося уручну. У 1806 році американець Елі Уїтні створив бавовноочищувальну машину; після цього в південних штатах наступила “ера бавовни”, тут створювалися величезні бавовняні плантації, на яких працювали раби-негри. Таким чином розквіт американського рабства опинився безпосередньо пов'язаний з промисловою революцією.

До 1840-х років Англія перетворилася на «майстерню миру», на її частку доводилася більше половини виробництва металу і бавовняних тканин, основна частини виробництва машин. Дешеві англійські тканини заповнили весь світ і розорили ремісників не тільки в Англії, але і в багатьох країнах Європи і Азії. У Індії з голоду загинули мільйони ткачів; вимерли багато великих ремісничих міст, такі як Дакка і Ахмадабад. Доходи, на які раніше існували ремісники Європи і Азії, тепер йшли до Англії. Багато держав намагалися закритися від англійської товарної інтервенції – у відповідь Англія проголосила «свободу торгівлі»; вона всіляко – часто з використанням військової сили - добивалася зняття протекціоністських митних бар'єрів, «відкриття» інших країн для англійських товарів.

 

У 1870-х роках в розвитку світової економіки наступив знаменний перелом, цей перелом був пов'язаний з колосальним розширенням світового ринку. У попередній період масштабне будівництво залізниць привело до включення в світову торгівлю обширних континентальних областей; поява пароплавів набагато здешевила перевезення по морю. На ринки величезним потоком хлинула американська і російська пшениця – ціни на пшеницю впали в півтора, в два рази. Ці події традиційно називають «світовою аграрною кризою». Вони привели до розорення багатьох поміщиків в Європі – але разом з тим забезпечили дешевим хлібом мільйони робочих. З того часу намітилася промислова спеціалізація Європи: багато європейських держав тепер жили за рахунок обміну своїх промислових товарів на продовольство. Зростання населення більше не стримувалося розміром орних земель; лиха і кризи, що породжуються перенаселенням, пішли в минуле. На зміну колишнім законам історії прийшли закони нового індустріального суспільства.

Промислова революція дала в руки європейців нову зброю – гвинтівки і сталеві гармати. Вже давно було відомо, що рушниці з нарізом в каналі стовбура додають кулі обертання, чому дальність збільшується удвічі, а купчастість в 12 разів. Проте зарядити таку рушницю з дула варто було чималої праці, і скорострільність була дуже низькою, не більш за один постріл в хвилину. У 1808 році за замовленням Наполеона французький зброяр Поли створив казнозарядное рушницю; у паперовому патроні поміщалися порох і приманка, що висаджується уколом голчатого ударника. Якби Наполеон вчасно отримав такі рушниці, він був би непереможний – але річ у тому, що виготовлення казенного затвора вимагало ювелірної точності, а у Поли не було високоточного токарного верстата. Пізніше, коли з'явився верстат з супортом Модслі, помічник Поли, німець Дрейзе сконструював голчату рушницю, яка була в 1841 році прийнято на озброєння прусської армії. Рушницю Дрезе робило 9 пострілів в хвилину – в 5 разів більше, ніж гладкоствольні рушниці інших армій. Дальність пострілу складала 800 метрів – втричі більше, ніж у інших рушниць.

Одночасно відбулася ще одна революція у військовій справі, викликана появою сталевих гармат. Чавун був дуже крихкий і чавунні гармати часто розривалися при пострілі; сталеві гармати дозволяли використовувати значно могутніший заряд. У 1850-х роках англійський винахідник і підприємець Генрі Бессемер винайшов бессемерівський конвертер, а в 60-х роках французький інженер Еміль Мартен створив мартенівську пекти. Після цього було налагоджено промислове виробництво стали і виробництво сталевих гармат. У Росії перші сталеві гармати були виготовлені на златоустовском заводі під керівництвом П. М. Обухова; потім було організовано виробництво на заводі Обухова в Петербурзі. Найбільших успіхів у виробництві артилерійських знарядь досяг німецький промисловець Альфред Крупп, в 60-х роках Крупп налагодив масове виробництво казнозарядных нарізних знарядь. Гвинтівки Дрейзе і гармати Круппа забезпечили перемоги Пруссії у війнах з Австрією і Францією – могутня Німецька імперія була зобов'язана своїм народженням цій новій зброї.

Винахід ткацького верстата, парової машини, паровоза, пароплава, гвинтівки і скорострільною сталеві гармати – все це були фундаментальні відкриття, які викликали появу нового культурного круга, - того суспільства, яке називають промисловою цивілізацією. Хвиля нової культури виходила з Англії; вона швидко охопила європейські держави – перш за все Францію і Німеччину. У Європі почалася швидка модернізація по англійському зразку, на першій стадії вона включала запозичення техніки – верстатів, парових машин, залізниць. Друга стадія включала політичні перетворення – в 1848 році Європу охопила хвиля революцій, прапором яких було скидання монархій і парламентські реформи по англійському зразку. Росія спробувала опиратися цій модернізації – почалася війна з Англією і Францією, і гвинтівки змусили Росію вступити на шлях реформ. У 60-х роках культурна експансія промислової цивілізації змінилася військовою експансією – фундаментальне відкриття завжди породжує хвилю завоювань. Почалася епоха колоніальних воєн; кінець кінцем весь світ виявився поділеним між промисловими державами. Англія, скориставшись своєю першістю, створила величезну колоніальну імперію з населенням в 390 млн. чоловік.

 


Читайте також:

  1. Агропромислова інтеграція. Агропромисловий комплекс (АПК).
  2. Антимонархічна революція 1952 р. в Єгипті.
  3. Б. Громадсько-політичний рух 60-90 рр. ХІХ ст. інтелігенції Росії та України, в центрі уваги яких був народ, селянська община та соціальна революція.
  4. Визвольна революція українського народу сер. 17 століття. Воєнні дії 1648-1649 р.р.
  5. Друга науково-технічна революція
  6. Ейнштейнівська революція
  7. Індустріально технологічна революція останньої третини ХІХ ст. та її вплив на світове господарство.
  8. Інтелектуальна та промислова власність
  9. Ісламська революція в Ірані.
  10. Йєменська революція 1962 р.
  11. Культура неолітичного населення України. Неолітична революція. Побут, духовна культура та мистецтво.
  12. Лекція 7. Українська національна революція 1917 – 1920 років.




Переглядів: 775

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Початок Нового часу | Тема 9. Розвиток Науки в XVIII – XIX ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.